Conference League

3 din cele 4 formații românești prezente în cupele europene au avansat în preliminariile UEFA Europa Conference League și sunt la doar două jocuri de faza grupelor. Play-off-ul se joacă în 18, respectiv 25 august.

Campioana României, CFR Cluj, a rezolvat calificarea în play-off, în fața lui Șahtior Soligorsk, prin golul din prima repriză reușit de Jefte Betancor, care a finalizat acțiunea inițiată cu o pasă filtrantă a lui Petrila și continuată excelent de Debeljuh. 0-0 în tur, 1-0 la Cluj-Napoca și formația pregătită de Dan Petrescu va întâlni în următoarea rundă pe NK Maribor, campioana Sloveniei. Primul meci în deplasare, săptămâna viitoare.

FCSB a obținut o dublă victorie în fața slovacilor de la Dunajska Streda. După 1-0 în deplasare, la returul de pe Arena Națională, într-o atmosferă superbă, trupa lui Nicolae Dică s-a impus din nou, cu același scor. A marcat Andrei Cordea, în minutul 28, la capătul fazei începute cu o pasa precisă cu exteriorul a lui Tavi Popescu. În play-off, FCSB va da piept cu Viking FK (Norvegia).

Universitatea Craiova a izbutit calificarea datorită unei evoluții entuziasmate la chiar debutul lui Mirel Rădoi pe banca tehnică. Presingul neîntrerupt s-a concretizat în numeroase acțiuni de atac și în trei goluri reușite de Raul Silva (5), Baiaram (53), voleu senzațional, și Bancu (57), spulberând astfel avantajul de un gol pe care ucrainenii de la Zorya Lugansk îl obținuseră după manșa tur. În turul următor, oltenii vor întâlni pe Hapoel Beer-Sheva (Israel), învingătoare în fața elvețienilor de la Lugano.

Din păcate, Sepsi OSK nu a reușit să întoarcă rezultatul de pe teren propriu contra suedezilor de la Djurgården. A fost 1-3 la Sfântu Gheorghe și același scor s-a înregistrat și la Stockholm, cu toate că Matei deschisese scorul încă din minutul 8.

Federația Română de Fotbal le felicită pe CFR Cluj, FCSB și Universitatea Craiova pentru calificarea în play-off-ul UEFA Europa Conference League și le urează succes în drumul spre grupele competiției!