Conduşi de pe margine de antrenorii Dinu Donca şi Bogdan Oneţ, tinerii juniori arădeni au învins în finală echipa din Constanţa, la loviturile de departajare, cu scorul de 5-4, după 0-0 la finalul timpului regulamentar. Partida s-a jucat pe teren redus, pe parcursul a două reprize a câte 25 de minute, 8 contra 8.

Intervenţiile bune ale arădeanului Tirian, parade care i-au adus trofeul pentru portarul finalei (foto, dreapta), au ajutat-o pe Atletico să ducă meciul la loviturile de departajare. Acolo, elevii lui Dinu Donca şi Bogdan Oneţ au marcat de cinci ori, în timp ce Viitorul a ratat o lovitură, prin Borza, care a nimerit bara laterală. Ca urmare, Atletico Arad a devenit campioana României la juniori E, cu scorul final de 5-4.

Festivitatea de premiere a fost oficiată de foştii internaţionali Jean Vlădoiu şi Miodrag Belodedici. În cadrul acesteia, au fost acordate şi trei premii speciale. Vlad Tirian (Atletico) a fost desemnat portarul meciului, Dan Neicu (Viitorul) a fost ales cel mai tehnic jucător al finalei, în timp ce Ion Muşat (Viitorul) a fost răsplătit cu titlul de cel mai bun jucător al partidei. Au mai fost premiaţi şi cei doi cavaleri ai fluierului care au oficiat această finală, bucureştenii Dan Botescu şi Sergiu Anton.

Iată şi loturile pe care cele două echipe le-au avut la dispoziţie pentru această finală:

FC Viitorul: Ştefan Iuruc, Constantin Rotaru – Ion Muşat, Horia Marin, Ştefan Duţu, Denis Ciobanu, Dan Neicu, Răzvan Oancea, Sebastian Borza, Andrei Telehoi, Mario Paris, Andrei Popa, Teo Tacă
Antrenori: Cosmin Constantin şi Marius Codescu

Atletico Arad: Vlad Tirian – Sebastian Boiţ, Armand Popescu, Ahmet Ekmekci, Mark Kiss, Rareş Pop, Răzvan Ristin, Cătălin Vulturar (cpt.), Mario Pele, Sasha Deznan, Andrei Mureşan, David Ciubăncan, Bogdan Urdaş
Antrenori: Dinu Donca şi Bogdan Oneţ

Evoluţia scorului la loviturile de departajare (Viitorul a executat prima):
1-0 Duţu; 1-1 Ciubăncan; 2-1 Neicu; 2-2 Vulturar; 2-2 Borza (ratare); 2-3 Popescu; 3-3 Muşat; 3-4 Boiţ; 4-4 Marin; 4-5 Ekmekci