În prima etapă a competiției au avut loc 22 de meciuri, la care au participat 748 de juniori, sub stricta supraveghere a referenților zonali, dar și a membrilor din Comisia Tehnică a FRF. Partidele s-au disputat pe durata a trei reprize de câte 30 de minute, iar fiecare echipă a avut în componență 15 jucători de câmp plus doi portari.

Membrii FRF au primit cu entuziasm inițiativa proiectului care este organizat de FRF în parteneriat cu Asociațiile Județene de Fotbal, investiția financiară din partea Federației fiind de 250.000 de euro pentru prima ediție a competiției.

"A fost o primă etapă extrem de interesantă și de disputată. Toți cei angrenați, de la copii, la părinți, la membrii AJF-urilor au fost încântați de acest start. E începutul unei competiții din care cu siguranță, pe viitor, va avea de câștigat fotbalul românesc!"
Mihai Ianovschi, membru în Comisia Tehnică a FRF

DETALIILE ȘI CALENDARUL EDIȚIEI 2017/18

• Echipe de cel mult 11 jucători în teren, maximum 17 jucători pe tabelul/raportul de joc dintre care 2 portari
• Partide de 90 de minute împărțite în 3 reprize de câte 30 de minute cu pauze de 5 minute – fiecare lot, structurată în 3 grupuri (A, B, C) pentru a asigura minute de joc egale (de exemplu, repriza I joacă A+B, repriza II joacă B+C etc)
• Teren de joc de dimeninsiuni normale, în totalitate natural/artifical, omologat FRF/LPF

Etapa județeană

• selecția celor mai buni jucători care compun un lot de 20 de fotbaliști + 2 portari, la nivelul fiecărui județ, lot coordonat de un staff tehnic. București și Ilfov vor avea 4 selecționate

Regiunea 8 – București și Ilfov – 4 echipe

fiecare regiune împărțită în două grupe (A și B), fiecare grupă are 3 selecționate (3 județe), jocurile din grupă în sistem turneu, fiecare cu fiecare, din fiecare regiune (grupele A și B) rămân 15 jucători de câmp + 2 portari

în regiunile cu câte 4 echipe, fiecare regiune împărțită în două grupe, jocuri în sistem turneu (fiecare cu fiecare), din fiecare regiune selectați 15 jucători de câmp + 2 portari

Etapa finală – după finele anului școlar 2017/18

avem 8 selecționate regionale, fiecare formată din 15 jucători + 2 portari, acestea fiind împărțite în două grupe de câte 4 selecționate

jocurile din fiecare grupă se desfășoară în sistem turneu, fiecare cu fiecare, și se completează cu jocurile pentru stabilirea clasamentului final: duelurile locurilor 4, 3, 2 și 1 din fiecare grupă pentru stabilirea locurilor 7-8, 5-6, 3-4, 1-2

Formarea lotului național U15

Din cei 120 de jucători de câmp și cei 16 portari prezenți la Etapa finală, staff-ul echipei naționale U15 împreună cu Departamentul Scouting și membrii Comisiei Tehnice FRF vor forma lotul lărgit România U15 alcătuit din 44 de jucători. Acești 44 de jucători vor proveni, practic, dintr-un total de aproape 3000 de fotbaliști talentați născuți în 2004.