Stadionul “Ilie Oană” din Ploiești a găzduit pentru a doua oară consecutiv Supercupa României. Campioana CFR Cluj și FCSB, câștigătoarea Cupei României în sezonul trecut, s-au duelat în joi seara pentru un nou trofeu în palmares.

CFR Cluj s-a impus la penalty-uri, 4-1, după ce la finalul celor 90 de minute scorul a fost 0-0. Un merit important pentru nemodificarea tabelei l-a avut Andrei Vlad. Portarul de la FCSB a avut câteva intervenții miraculoase în repriza secundă, iar la finalul partidei a primit trofeul de cel mai bun jucător al meciului.

CFR CLUJ – FCSB 0-0 (4-1 d.p.)

Au marcat la penalty-uri: Rondon, Păun, Chipciu, Camora / Radunovic

CFR Cluj: 87. Arlauskis – 4. Manea (7. Păun, 72), 15. Ben Youssef, 3. Burcă, 45. Camora – 5. Soares (8. Sigurjonsson, 83), 28. Hoban, 75. Gâdea (99. Rondon, 8) – 10. Deac, 22. Debeljuh (27. Chipciu, 72), 18. Costache (13. D. Ciobotariu, 72). Antrenor: Edward Iordănescu.
FCSB: 99. Vlad – 23. Ov. Popescu, 16. Haruţ, 6. Nedelcu, 3. Panţîru – 20. Vînă (33. Radunovic, 46), 26. Oaidă (2. Creţu, 46), 5. Simion – 11. Moruţan (89. Şut, 46), 10. Tănase (31. Istrate, 46), 37. Oct. Popescu (25. Perianu, 46). Antrenor: Anton Petrea.

Ediția 2020 a Supercupei României ar fi trebuit să se dispute vara trecută, înainte de începerea sezonului actual, dar în contextul efectelor pandemiei aceasta a fost amânată și programată pe 15 aprilie 2021.

CFR Cluj a jucat patru partide de Supercupă în ultimii zece ani, iar de trei ori a reușit să câștige trofeul. Ardelenii au jucat ultima finală în 2019, când au fost învinși de FC Viitorul chiar pe stadionul “Ilie Oană”, unde este programat și duelul din această seară.

FCSB a câștigat trofeul în 2013, când a reușit să se impună cu 3-0 în fața celor de la Petrolul Ploiești. Au urmat încă două meciuri disputate, dar pierdute. În 2014 la penalty-uri cu Astra Giurgiu și în 2015 când a fost învinsă de ASA Târgu Mureș cu 1-0.

Conform ROAF, dacă la finalul celor 90 de minute scorul va fi egal, se va trece direct la executarea loviturilor de departajare.