Reprezentanta României în competiția organizată de forul continental a câștigat cu 5-1 în fața selecționatei din Georgia, Chabonama, într-o partidă în care a avut și doi jucători eliminați.

Tehnicienii buzoieni, Tase Lăptoiu, Nicolae Paris şi directorul tehnic Cristi Lupu au trimis în teren următorii jucători: Geantă – Istrate, Milea, Zaplaic, Vişteanu (90 Ignat) – Șerbănoiu, Lazăr (46 Ioniță), Bălan, Mihăescu – Babageanu-cpt., Constantin (82 Stancu)

Golurile au fost înscrise de Mihăescu (16, 30-pen., 69), Șerbănoiu (35) și Bălan (90+2) după ce georgienii deschiseseră scorul în minutul 11. Istrate (40) și Babageanu (64) au primit cartonașul roșu. Adversarii au avut și ei un jucător eliminat în minutul 74.

Clasamentul grupei: 1. Selecționata AJF Buzău 6p (2m, 7-2), 2. Maribor/Slovenia 3p (1m, 2-1), 3. Central Scotland 0p (1m, 1-2), 4. Chabonama/Georgia 0p (2m, 2-7)

Învingătoarele celor 3 grupe preliminare și cele mai bune trei ocupante ale locurilor secunde se vor calificare în faza intermediară a competiției – 8 grupe de câte 4 ale căror învingătoare merg la turneul final din iunie 2019.

Următorul meci al selecționatei AJF Buzău este programat luni, 11 iunie, de la ora 18:30. Partidele grupei din care fac parte și românii se dispută în Slovenia.