Școala Gimnazială „Iuliu Hațieganu” Cluj-Napoca (Cluj) a câștigat turneul final „Olimpiada Gimnaziilor” organizat în perioada 16-19 mai la Complexul Olimpic Sydney 2000 de la Izvorani.

Competiția a fost organizată de Federația Română de Fotbal împreună cu Ministerul Educației Naționale și Comitetul Olimpic și Sportiv Român.

În finală, clujencele s-au impus cu 3-0 în fața Școlii Gimnaziale „Regele Mihai I” Drobeta Turnu-Severin (Mehedinți). Podiumul a fost completat de Școala Gimnazială nr. 40 București.

Au mai participat: Liceul Tehnologic „Alexandru Vlahuță” Șendriceni (Botoșani), Școala Gimnazială „Smeeni” (Buzău), Școala Gimnazială „Alexandru Colfescu” Alexandria (Teleorman), Școala Gimnazială „Agrișu Mare” Târnova (Arad), Școala Gimnazială „Streamț” (Alba).

Federația Română de Fotbal le-a oferit câștigătoarelor și participantelor cupe, medalii și mingi. Trofeele individuale au mers la:

Golgheterul turneului Teodora Andreea Pînzariu (Școala Gimnazială „Iuliu Hațieganu”)
Cel mai bun portar: Mădălina Bălinișteanu (Liceul Tehnologic „Alexandru Vlahuță”)
Cea mai bună jucătoare: Carmen Andrei (Școala Gimnazială nr. 40)