CFR Cluj s-a calificat în ultimul act al competiției după victoria cu 2-0 în fața lui ASA Târgu Mureș, în manșa secundă a semifinalei.

Partida a fost decisă de ”dubla” lui Cristian Bud, care a marcat în minutele 17 și 70. În tur, scorul a fost 0-0.

CFR Cluj s-a calificat după o pauză de trei ani în finala Cupei României. S-a aflat acolo în 2013, când a fost învinsă cu 1-0 de Petrolul.

Pe 10 mai, clujenii vor juca împotriva lui Dinamo, calificată după 0-0 și 2-2 cu FC Steaua București. Dinamoviștii au fost ultima oară în ultimul act în 2012, când au câștigat trofeul după succesul cu 1-0 contra Rapidului.

CFR Cluj – ASA Tg. Mureș 2-0 (1-0), în tur 0-0

CFR Cluj: T. Marc – T. Lopes, Larie, A. Mureşan, Camora – Nascimento (75 Gomelt), Petrucci, Juan Carlos (86 Goian) – Jakolis, Bud, Nouvier. Antrenor: António Conceição
ASA Tg. Mureș: Stăncioiu – G. Matei, I.Gonzalez, Muth (78 Ciolacu), Pârvulescu – Gorobsov (51 N’Doye), Mureșan – Jazvici (74 Buș), Voiculeț, Brandan – Țucudean. Antrenor: George Ciorceri
A înscris: Bud (17, 70)
Eliminat: Voiculeț (89)
Arbitru: I. Kovacs