Etapa a 19-a a debutat vineri cu o premieră pentru gruparea din Tunari care a reuşit să obţină în sfârşit primul succes din acest sezon, 4-3 cu Voinţa Snagov, în deplasare. Cu un lot schimbat din temelii în pauza de iarnă, Tunariul au reuşit să întrerupă o serie negativă care a început în sezonul precedent şi a durat 11 luni fără o zi. Ultimul succes al acestora a fost bifat pe 9 mai 2015, 3-1 cu Delta Dobrogea, tot în deplasare.

Au revenit de la 1-3, cu un om în minus

Rămaşi în zece încă din minutul 43, când Bogdan Rotaru a fost eliminat pentru cumul de galbene, oaspeţii de ieri au dat lovitura pe final de meci. Condusă cu 3-1, cu mai bine de un sfert de oră rămas din timpul regulamentar de joc, gruparea din Tunari a redus din handicap în minutul 78, iar în minutele de prelungire a întors scorul de la 2-3 la 4-3, prin reuşitele lui Lalciu şi Andrei Luca.

În urma acestui rezultat, în Liga 3, cu excepţia Luceafărului Bălan, care s-a retras din campionat în pauza competiţională, nu au mai rămas echipe fără victorie.

Iată rezultatele înregistrate vineri, programul meciurilor rămase din cea de-a şasea rundă a returului, precum şi clasamentele la zi:

SERIA I

8 aprilie, ora 17:00
CSM Paşcani – CS Panciu 1-1 (0-0)

9 aprilie, ora 17:00
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – Ştiinţa Miroslava
Atletico Vaslui – Sporting Lieşti
Inter Dorohoi – Petrotub Roman
Metalosport Galaţi – Olimpia Râmnicu Sărat

Aerostar Bacău – Cetatea Târgu Neamţ 3-0
Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur
FC Zagon – Bucovina Rădăuţi
Nu se dispută

1.Sepsi OSK18151240646
2.Olimpia Rm. Sărat181332411442
3.Petrotub Roman181152421338
4.Ştiinţa Miroslava181224341538
5.Metalosport Galaţi18954361732
6.Aerostar Bacău19856241829
7.Sporting Lieşti18738283124
8.CSM Paşcani19649284222
9.FC Panciu19487192420
10.Bucovina Rădăuţi*184410153016
11.FC Zagon*173410133913
12.Atletico Vaslui183213164811
13.Inter Dorohoi181710163210
14.Cetatea Târgu Neamţ**18411315383
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a Clubului Sportiv Fotbal Club Zagon se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză
**echipă penalizată cu 10 puncte în urma Hotărârilor Comisiei de Disciplină şi Etică echipă sancţionată cu excluderea din toate competițiile organizate sub egida Federației Române de Fotbal, ca urmare a neachitării obligațiilor financiare în termenul regulamentar față de creditorul Munteanu Mădălin Daniel (dosar 116/CD/2015) în conformitate cu decizia Comisiei de Disciplină şi Etică din 24.02.2016

SERIA A II-A

8 aprilie, ora 17:00
Metaloglobus Bucureşti – Dinamo II Bucureşti 4-3 (0-2)
Voinţa Snagov – CS Tunari 3-4 (1-1)

9 aprilie, ora 14:00
Unirea Slobozia – FC Viitorul II

9 aprilie, ora 17:00
Viitorul Domneşti – Gloria Popeşti Leordeni
CSM Olteniţa – Juventus Bucureşti
Petrolistul Boldeşti – Delta Dobrogea Tulcea

Înainte Modelu stă

1.Juventus Bucuresti17134035843
2.Delta Dobrogea17134034943
3.Metaloglobus181224301738
4.Unirea Slobozia16835292027
5.Înainte Modelu17818363625
6.Viitorul Domneşti16736292924
7.Gl. Popeşti Leordeni17557263120
8.Petrolistul16538222318
9.Dinamo II185310263418
10.FC Viitorul II17458243217
11.CSM Olteniţa16439254015
12.Voinţa Snagov174211233414
13.CS Tunari18141318447

SERIA A III-A

9 aprilie, ora 17:00
Concordia Chiajna II – Urban Titu
FC Voluntari II – Sporting Roşiori
Sporting Turnu Măgurele – CS Ştefăneşti
AFC Hărman – FC Aninoasa
CN Dinicu Golescu Câmpulung – CS Podari

9 aprilie, ora 19:00
SCM Piteşti – Atletic Bradu

Inter Olt Slatina – CS Afumaţi 0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1.CS Afumaţi191225271238
2.SCM Piteşti181125321635
3.CN Dinicu Golescu18105323935
4.FC Voluntari II18945362731
5.Sporting Turnu18927232229
6.Inter Olt Slatina*19928232829
7.Sporting Roşiori18846231228
8.Atletic Bradu18846312128
9.CS Ştefăneşti18756221926
10.CS Podari187011323321
11.Concordia Chiajna II185310253318
12.FC Aninoasa18369162615
13.Urban Titu184113154013
14.AFC Hărman183411174713
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a AS Clubul Sportiv Inter Olt Slatina se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză

SERIA A IV-A

8 aprilie, ora 17:00
Millenium Giarmata – ACSO Filiaşi 3-1 (3-1)
Măgura Cisnădie – Pandurii II Târgu Jiu 2-1 (2-0)
Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – FC Hunedoara 2-2 (1-0)
CS U Craiova II – Naţional Sebiş 2-3 (0-2)
CNS Cetate Deva – Performanţa Ighiu 2-1 (0-1)

9 aprilie, ora 17:00
Metalurgistul Cugir – CSM Lugoj
CS Ineu – Minerul Motru

ASU Poli Timişoara stă

1.Metalurgistul Cugir191423422044
2.ASU Poli191414391643
3.Performanța Ighiu201253391141
4.Naţional Sebiş201046251934
5.Becicherecu Mic19946332431
6.FC Hunedoara20947343031
7.Cetate Deva19757252526
8.Măgura Cisnădie19757192626
9.Pandurii II20749242425
10.CSM Lugoj197210202323
11.CS Ineu186210162520
12.CS U Craiova II195311192818
13.Minerul Motru19469103318
14.ACSO Filiaşi204313143215
15.Millenium Giarmata204214194214

SERIA A V-A

8 aprilie, ora 17:00
Sănătatea Cluj – CS Iernut 1-1 (0-0)
Unirea Jucu – AFC Odorheiu Secuiesc 0-0

9 aprilie, ora 17:00
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – CS Oşorhei
Luceafărul Oradea – FC Zalău
Unirea Dej – Avântul Reghin

ASF Comuna Recea – CSM Sighetu Marmaţiei

Luceafărul Bălan – Industria Galda 0-3

Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1.Luceafărul Oradea181341441243
2.Avântul Reghin181323351341
3.Unirea Jucu191072351637
4.Industria Galda191216382737
5.CSM Sighet181125341535
6.AFK Csikszereda18927222029
7.Comuna Recea18829332926
8.Sănătatea Cluj19838293127
9.CS Iernut19659253023
10.CS Oşorhei18639202721
11.Unirea Dej186210212920
12.AFC Od. Secuiesc194213164014
13.FC Zalău183411113313
14.Luceafărul Bălan*19011814551
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a Luceafărului Bălan se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză

Pentru cei interesaţi de statistică, FRF.ro vă oferă mai jos, în format electronic, lista meciurilor disputate până acum în ediţia de campionat 2015-2016 a Ligii 3, cu scoruri şi marcatori.