La doar trei zile de la venirea la gruparea din Liga 3, CNS Cetate Deva, Ousmane N’Doye s-a impus drept liderul echipei. Senegalezul a primit tricoul de titular şi banderola de căpitan al trupei antrenate de Viorel Tănase, contribuind decisiv la victoria echipei sale, prin marcarea unui gol care a deschis drumul succesului cu 2-0 în faţa celor de la Millenium Giarmata.

Aflată la 11 puncte de liderul Naţional Sebiş, CNS Cetate Deva a început cursa de urmărire, iar venirea lui Ousmane N’Doye pare a fi un factor mobilizator. Senegalezul a fost investit drept căpitan de echipă la debutul în tricoul alb-albastru şi a ordonat jocul grupării lui Viorel Tănase în duelul cu Millenium Giarmata. După un şut de la distanţă respins de portarul Rusu, în minutul 13, ”Ousmănescu” a deschis scorul chiar înaintea pauzei. Andrei Vaştag a centrat dintr-o lovitură liberă, iar N’Doye a reluat cu capul de la colţul lung, mingea intrând în plasă lângă bară.

Ovaţionat la scenă deschisă de publicul devean

În partea secundă, gazdele au mai marcat o dată, prin Bloj, câştigând cu 2-0, a doua victorie consecutivă în campionat a trupei lui Tănase. Tehnicianul de 45 de ani i-a oferit lui Ousmane ocazia pentru ”standing-ovation” în minutul 86, când l-a înlocuit cu Vajda. Spectatorii deveni l-au aplaudat pe noul lider al echipei, scandându-i numele, iar la final N’Doye a fost înconjurat de o mulţime de copii.

”Vreau să-l felicit pe Ousmane pentru debut. A marcat, dar important e că ne-a venit un jucător de valoare, experimentat şi un lider de care aveam nevoie. E un fotbalist care a făcut diferenţa în primul rând prin inteligenţă. Aici se vede diferenţa între jucătorii de Liga I şi cei cei de Liga 3”, a spus după meci Viorel Tănase. Conducătorii clubului devean nu vor să se oprească aici cu transferurile ”bombă”, viceprimarul Răzvan Mareş dezvăluind că este în discuţii cu alţi doi jucători consacraţi din Liga I.

Ilyeş şi-a bătut recordul de cel mai vârstnic marcator

Meciurile disputate vineri au mai consemnat o performanţă a unui alt veteran care evoluează în eşalonul al treilea. Robert Ilyeş a înscris pentru a doua etapă la rând şi a depăşit precedentul record de vârstă, stabilit tot de el, în meciul cu Avântul Valea Mărului. Veteranul din linia de mijloc a celor de la AFK Csikszereda a ridicat "ştacheta" la fix 42 ani şi 9 luni, după reuşita din meciul de vineri, disputat pe teren propriu, cu AFC Odorheiu Secuiesc şi câştigat de liderul seriei I cu 8-0. Ilyeş a intrat în repriza secundă, în minutul 65, marcând ultimul gol al partidei la doar două minute de la introducerea sa pe teren.

Un alt eveniment inedit a avut loc la Târgu Mureş, acolo unde Comuna Recea a învins cu 2-0, ultimul gol fiind reuşit de portarul Alin Bota. Acesta se află la a doua reuşită în acest sezon, ambele goluri fiind marcate din lovituri de la 11 metri, băimăreanul fiind un specialist al penalty-urilor, cu destule reuşite în carieră.