Eşalonul al treilea a ajuns la jumătatea sezonului, turul de campionat încheindu-se şi în ultimele trei serii, după ce în urmă cu o săptămână seria a doua şi a patra au intrat în vacanţă. Derby-urile rundei a 15-a au fost meciurile de la Uricani şi Cluj-Napoca, acolo unde s-au deplasat liderii seriilor unu şi cinci, AFK Csikszereda, respectiv AFC Hermannstadt.

Primul eşec al ciucanilor a venit în prelungiri

Cu patru victorii consecutive în acest final de tur, Ştiinţa Miroslava a reuşit o nouă revenire de excepţie şi s-a impus în faţa liderului neînvins până acum al seriei I, cu scorul de 2-1, după un final electrizant. Csikszereda a deschis scorul prin Majzik, în minutul 39, dar Ştiinţa a reuşit să întoarcă rezultatul în finalul partidei.

Tăcutanu a restabilit egalitatea în minutul 78, iar Panţîru a declanşat nebunia în tribunele arenei din Uricani, marcând golul victoriei în al treilea minut de prelungiri, cu o execuţie superbă din lovitură liberă. Panţîru a fost, de altfel, şi omul meciului, avansarea fundaşului stânga în linia mediană fiind o decizie inspirată a antrenorului echipei ieşene. În urma acestui succes, al cincilea consecutiv, Ştiinţa a acumulat 28 de puncte şi s-a apropiat la doar 5 puncte de prima poziţie ocupată în continuare de Csikszereda.

„Am crezut până la final în această victorie şi mă bucur că băieţii au reuşit din nou o revenire fantastică. În ultima perioadă am reuşit să revenim de mai multe ori pe tabelă după ce am fost conduşi, iar asta înseamnă caracter, voinţă, determinare. Îi felicit pe băieţi şi pe antrenori, au reuşit un meci fantastic, iar acest lucru a fost apreciat şi de spectatori, care au plecat mulţumiţi de la stadion. Avem cinci victorii la rând şi pot spune că îmi pare rău că se termină turul. Echipa este în formă şi cred că am fi putut continua această serie de excepţie”,
a declarat preşedintele Daniel Acatrinei.

Învingătoare în această rundă, AFC Hărman şi Atletico Vaslui au terminat turul în urma liderului la trei, respectiv patru puncte distanţă.

SCM Piteşti nu a mai pierdut acasă de 391 de zile

În seria a treia, liderul SCM Piteşti s-a impus cu 4-0 în duelul cu a treia clasată, FCM Alexandria. Echipa pregătită de Nicolae Dică a ajuns la 391 de zile de invincibilitate pe teren propriu, interval în care a adunat 12 victorii şi un egal. Ultimul eşec al argeşenilor în propriul fief a fost consemnat pe 7 noiembrie anul trecut, când Inter Olt Slatina s-a impus cu 1-0.

În condiţiile în care şi ocupanta locului secund, Sporting Roşiori, a fost învinsă în această etapă, 1-4 cu Atletic Bradu, podiumul a suferit schimbări. FC Voluntari II şi Atletic Bradu au terminat turul pe locurile 2 şi 3, aflându-se la 13, respectiv 14 puncte în spatele celor de la SCM Piteşti.

Hermannstadt a câştigat derby-ul cu Sănătatea în ultimul sfert de oră

Sănătatea Cluj a ratat şansa de a se apropia la doar două puncte de locul 1, pierzând ultimul meci al turului seriei a cincea a Ligii a III-a, 0-2 cu FC Hermannstadt.

Dacă în prima repriză vedetă a fost vremea, vântul şi fulgii de zăpadă coborând la minim vizibilitatea pe teren, în a doua parte a meciului oaspeţii s-au văzut mai mult în jumătatea clujenilor. Sibienii au ieşit cu un alt echipament şi cu o altă determinare de la vestiare şi au dat lovitura pe final de meci, înscriind de două ori, prin Cîrstean (75) şi Tătar (90+1).

„La Cluj apărarea a jucat cel mai bine de când e echipa în Liga a III-a, fundașii au dat siguranță și mă bucur pentru Răzvan Dâlbea că a reușit să-i motiveze pe băieți și să-i determine să depășească cele două înfrângeri. Să nu uităm că o parte din merite îi aparțin și fostului antrenor Marian Mărgărit”, a declarat Doru Birț, președintele echipei FC Hermannstadt.

ACS Comuna Recea şi FC Zalău au profitat de eşecul Sănătăţii, care a coborât pe locul patru. Maramureşenii au încheiat turul la patru puncte în spatele liderului, în timp ce FC Zalău are cu cinci puncte mai puţin decât gruparea sibiană.

Iată rezultatele etapei a 15-a şi clasamentele finale ale turului:

SERIA I

2 decembrie, ora 14:00
Olimpia Râmnicu Sărat – Sporting Lieşti 2-0 (1-0)
Bogdan Bălan (8), Dragoş Ceauşel (81)
Aerostar Bacău – Olimpic Cetate Râşnov 3-1 (1-0)
Ionuţ Artenie (21), Vasilică Mihăeş (64 – pen.), Tudorel Tudorache (89) / Cosmin Stăncuţu (78)
CSM Roman – Avântul Valea Mărului 4-3 (2-1)
Bogdan Brăescu (16 – pen., 37), Sorin Dutciuc (64), Andrei Pîrlea (78) / Ionuţ Cristian (11, 48), Cosmin Gârleanu (62)
Atletico Vaslui – AFC Odorheiu Secuiesc 3-0 (1-0)
Hany Ragab (12, 60), Valentin Buhăcianu (72)
CSM Paşcani – AFC Hărman 0-1 (0-1)
Petre Plumb (33)

3 decembrie, ora 14:00
SC Bacău – Metalosport Galaţi 2-2 (1-0)
Constantin Antim (44), Gabriel Boghian (58) / Daniel Gâţă (47), Cristian Bahnaşu (90+3)
Ştiinţa Miroslava – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 2-1 (0-1)
Ovidiu Tăcuţanu (78), Ionuţ Panţîru (90+3) / Adrian Majzik (39)
Sportul Chişcani a stat

SERIA A III-A

SCM Piteşti – FCM Alexandria 4-0 (3-0)
Mihai Deaconescu (5), Ciprian Tănasă (13), Marius Albu (35), Ionuţ Năstăsie (60)
Concordia Chiajna II – CS Podari 0-3 (0-0)
Alexandru Raicea (48), Claudiu Bălan (73), George Neacşu (88)
Atletic Bradu – Sporting Roşiori 4-1 (1-0)
Iulian Tameş (35), Andrei Marin (48), Gabriel Jenaru (52, 58) / Marius Ştefănescu (89)
CS Mioveni II – Flacăra Moreni 2-1 (1-1)
Victor Mazilu (22), Ovidiu Comănescu (79) / Andrei Iliescu (2)
ACS Şirineasa – FC Voluntari II 2-6 (1-4)
Viorel Lică (3 – aut.), Darius Preda (67) / Daniel Ene (11, 29), Adrian Voicu (18, 44, 80), Raphael Stănescu (53)

FC Aninoasa – Steaua Bucureşti II 2-1 (2-1)
Tiberiu Calofir (6, 30) / Alexandru Tudorie (26)
Urban Titu – ACSO Filiaşi 1-1 (1-1)
Marius Duriţă (7), Ionuţ Enache (25)
CS U Craiova II a stat

SERIA A V-A

ASA Târgu Mureş II – FC Zalău 1-2 (0-1)
Tiberiu Petriş (62) / Florin Istrate (12), Raul Stanciu (64)
Sănătatea Cluj – AFC Hermannstadt 0-2 (0-0)
Adrian Cîrstean (75), Daniel Tătar (90+1)
Unirea Jucu – Recolta Dorolţ 6-1 (2-1)
Ştefan Băghiceanu (2), Olimpiu Bucur (22), Adrian Fertea (53), Ciprian Rebegea (64 – aut.), Marius Ionescu (72), Denis Lazăr (80) / Raul Ştef (42)
CS Oşorhei – Unirea Dej 4-0 (4-0)
Valentin Petricău (9, 18), Paul Chiş Toie (21, 43)
Metalurgistul Cugir – Viitorul Ulmeni 7-0 (5-0)
Ovidiu Stoianof (2, 35), Alexandru Ignat (16 – aut.), Mihai Udrea (18, 52), Claudiu Maftei (25), Ionuţ Tătar (59)

ACS Comuna Recea – Gaz Metan Mediaş II 3-0 (0-0)
Mihai Deac (48, 82), Vlad Asăujan (90)
CS Iernut – Avântul Reghin 5-1 (1-1)
Mircea Ungur (12), Marius Pastor (55, 67, 70), Ionuţ Cheţan (58) / Bogdan Moraru (23)
FC Bistriţa a stat

CLASAMENTELE TURULUI: SERIA I | SERIA A II-A | SERIA A III-A | SERIA A IV-A | SERIA A V-A