Etapa a opta a debutat vineri, atunci când a avut loc şi derby-ul seriei a treia, între singurele echipe din al treilea eşalon care mai aveau procentaj 100% după primele şapte runde, ACS Petrolul 52 şi AFCM Alexandria. Gazdele, cu un meci mai puţin jucat decât gruparea teleormăneană, ca urmare a abandonului celor de la Urban Titu, au abordat duelul cu liderul din postura ocupantei ultimei poziţii a podiumului seriei a treia, într-un meci în care s-au duelat şi două dintre cele mai bune defensive, dar şi cele mai bune ofensive ale seriei.

Scorul final al întâlnirii a fost stabilit încă din prima repriză, în care tabela a fost modificată prima dată de oaspeţi, prin execuţia superbă a golgeterului Căpăţînă, şut din marginea careului în vinclul porţii lui Bolboaşă. După doar zece minute a venit şi egalarea, prin Prunescu, după o fază fixă, la care fundaşul gazdelor a înscris din 6 metri. În urma acestui rezultat, nu au mai rămas echipe în eşalonul al treilea care să aibă în clasament doar victorii.

Urmează derby-ul care poate schimba liderul: Voinţa – ACS Petrolul 52

De egalul din meciul de la Ploieşti nu a profitat Voinţa Turnu Măgurele, ocupanta locului secund din serie, care a ratat şansa de a deveni lider, după ce a remizat la Chiajna, cu satelitul clubului din Liga I. Teleormănenii au condus cu 1-0, după golul moldoveanului Prodan, apoi scorul a fost răsturnat prin dubla lui Ciobanu. Voinţa a trecut pe lângă egalare după un penalty ratat de Mihaiu cu şase minute înainte de finalul meciului, dar au evitat în cele din urmă eşecul prin reuşita lui Fotescu.

Situaţia în fruntea clasamentului se poate schimba etapa viitoare, atunci când liderul AFCM Alexandria va sta, deoarece ar fi trebuit să joace cu retrasa Urban Titu, iar următoarele două clasate se vor duela în meci direct, la Saelele.

Aerostar, lider pentru cel puţin o zi

Printre partidele disputate vineri s-a aflat şi duelul din seria I, dintre Aerostar şi AFK Csikszereda, ocupantele locurilor 3 şi 4 înaintea acestei etape. Gazdele au reuşit să învingă la scor de neprezentare gruparea care în sezonul trecut a ratat promovarea în eşalonul secund în ultima etapă şi au trecut pe primul loc în clasamentul seriei, având cu un punct mai mult decât Suporter Club Oţelul şi cu două mai multe decât AFC Hărman, echipe care vor juca sâmbătă.

CLASAMENTE: SERIA I | SERIA A II-A | SERIA A III-A | SERIA A IV-A | SERIA A V-A

O schimbare temporară de lider s-a consemnat şi în seria a cincea, acolo unde Performanţa Ighiu a preluat şefia de la Metalurgistul Cugir, după 3-0 cu Avântul Reghin, dar gruparea cugireană poate revine pe prima poziţie dacă va câştiga derby-ul cu cealaltă reprezentantă de pe podium a judeţului Alba, Industria Galda. Orice alt rezultat în duelul dintre cele două echipe îi va lăsa pe cei de la Ighiu în fotoliul de lider, formaţia lui Mihai Manea fiind avantajată de golaverajul net superior faţă de cel al conjudeţenelor

Derby-ul seriei a patra se joacă la Petroşani

Un alt cap de afiş al meciurilor de sâmbătă este duelul dintre primele două clasate în seria a IV-a, ACS Şirineasa şi satelitul celor de la CS U Craiova. Gazdele meciului de la Petroşani şi-au întrerupt în runda precedentă seria perfectă după egalul cu Şoimii Lipova, dar au cinci puncte în faţa unei grupării oltene care vrea să facă uitat primul eşec suferit în acest sezon, în runda precedentă, chiar pe teren propriu. Pentru meciul de azi, Şirineasa îl va avea la dispoziţie şi pe Florin Costea, transferat în această săptămână, din postura de jucător liber de contract.

REZULTATE: ETAPA I | ETAPA A II-A | ETAPA A III-A | ETAPA A IV-A | ETAPA A V-A | ETAPA A VI-A | ETAPA A VII-A

În ceea ce priveşte ultima serie rămasă în discuţie, cea de-a doua a eşalonului al treilea, vineri au fost consemnate victorii fără gol primit în dreptul primelor două clasate, Progresul 1944 Spartac şi Axiopolis Cernavodă, însă Metalul Buzău poate urca pe locul secund dacă învinge azi pe ultima clasată, Victoria Traian.

Opt goluri în duelul sateliţilor din Liga I

În această serie ar mai fi de notat că ieri s-a disputat şi duelul dintre echipele satelit ale Voluntariului şi FCSB-ului, într-un meci programat cu aproape cinci ore mai devreme înaintea celui dintre echipele mari ale celor două cluburi. Dacă întâlnirea din Liga I s-a terminat cu un scor alb, în schimb echipele satelit au reuşit un egal spectaculos, cu câte patru goluri pentru fiecare tabără.

Golofca şi Mario Mihai au dus scorul la 2-0 pentru oaspeţi, apoi Adrian Bălan, Leasă (ambii în prima repriză) şi din nou Adrian Bălan (la cinci minute de la reluare) au întors scorul la 3-2. În doar cinci minute, oaspeţii au preluat din nou conducerea, după reuşitele lui Vlad Achim şi Neg, dar cu patru minute înainte de final, rezerva de nici 18 ani Alexandru Stoica a stabilit scorul final la 4-4.