Echipa ieşeană Ştiinţa Miroslava a ratat şansa de a rămâne pe prima poziţie în seria I a Ligii 3, după egalul de pe teren propriu cu ultima clasată SC Bacău, scor 3-3. Deşi a avut un avantaj de două goluri încă din minutul 4 şi a condus la pauză cu 3-2, echipa lui Cristi Ungureanu nu a reuşit să se impună în faţa unui adversar cu care s-a încurcat şi în deplasarea din tur (2-2, după 2-0 la pauză).

Miroslava a avut un start excelent de meci şi în minutul 4 avea 2-0 pe tabelă, după golurile lui Ovidiu Tăcuţanu (3) şi Alexandru Marin (4). Bogdan Lupu a redus din diferenţă în minutul 15, dar Cosmin Nemţanu avea să refacă diferenţa de două goluri în favoarea gazdelor în minutul 20, cu o execuţie spectaculoasă. Cu cinci minute înaintea pauzei, băcăuanul Dediu a înscris din câţiva metri şi a relansat din nou disputa de la Uricani.

Portarul băcăuanilor a marcat golul egalării

În repriza secundă, gazdele au evoluat crispat şi nu şi-au mai creat mari ocazii de gol. Pe acest fond, oaspeţii au dat lovitura în minutul 82, egalând dintr-un penalty transformat de portarul Miron. Tot el a fost salvat de bară cinci minute mai târziu, la şutul din lovitură liberă al lui Moisi.

Astfel, Ştiinţa pierde două puncte mari pe teren propriu care pot conta enorm în lupta pentru câştigarea seriei. Echipa lui Ungureanu este la a doua remiză pe teren propriu în ultimele trei meciuri, după o serie de entuziasmantă de 20 de victorii consecutive la Uricani. La finalul partidei cu SC Bacău, preşedintele Miroslavei, Daniel Acatrinei, s-a arătat nemulţumit de faptul că jucătorii nu s-au concentrat suficient în partida cu ultima clasată.

“Campionatul e lung şi cred că orice echipă din fruntea seriei trebuie să trateze partidele cu maximă seriozitate. Noi am pierdut patru  puncte contra celor de la ASC Bacău în tur şi retur tocmai din cauza faptului că jucătorii nu sunt conectaţi şi concentraţi la maxim. Două remize cu formaţia băcăuană, deşi avem cel mai bun şi echilibrat lot de jucători din serie”, a spus Acatrinei.

Hărman a câştigat trei puncte la "masa verde"

Şedinţa de miercuri a Comisiei de Disciplină şi Etică a FRF a avut pe rol cele două partide din serie care nu s-au disputat în acest retur. Este vorba de meciul din această etapă, dintre Atletico Vaslui şi CSM Roman şi cel din etapa a 19-a, dintre AFC Hărman şi SC Bacău.

În cazul primului, verdictul a fost 3-0 pentru oaspeţi, în condiţiile în care gazdele au anunţat Departamentul Competiţii că nu pot organiza partida. În ceea ce priveşte al doilea meci, braşovenilor li s-a acordat victoria, după ce formaţia băcăuană nu a ajuns la stadion în ziua duelului dintre cele două echipe.

În urma acestor decizii, AFC Hărman a acumulat 43 de puncte şi a trecut pe locul secund în clasamentul seriei I.

Iată rezultatele etapei şi clasamentul la zi:

4 aprilie, ora 17:00

AFC Hărman – Aerostar Bacău 1-0 (1-0)
Mugurel Buga (17)
Metalosport Galaţi – Olimpia Râmnicu Sărat 2-0 (2-0)
Andrei Mihu (12), Dumitru Chiriac (25)
Atletico Vaslui – CSM Roman 0-3
Gazdele au anunţat Departamentul Competiţii că nu au posibilitatea de a organiza meciul

5 aprilie, ora 17:00

Ştiinţa Miroslava – SC Bacău 3-3 (3-2)
Ovidiu Tăcuţanu (3), Alexandru Marin (4), Cosmin Nemţanu (20) / Bogdan Lupu (15), Ciprian Dediu (40), Bogdan Miron (83 – pen.)
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Sporting Lieşti 2-0 (1-0)
Barna Bajkó (7), Bogdan Dumitru (60 – aut.)
AFC Odorheiu Secuiesc – Olimpic Cetate Râşnov 1-0 (0-0)