Returul eşalonului al treilea a debutat vineri cu etapa a doua, după ce prima rundă a fost reprogramată din cauza condiţiilor meteo nefavorabile din urmă cu o săptămână. În seria I, singura echipă din primele patru clasate care nu a reuşit să obţină toate punctele puse în joc a fost SC Oţelul Galaţi, care a trebuit să se mulţumească doar cu un egal alb în deplasarea de la Odorheiu Secuiesc (foto).

CLASAMENTUL SERIEI I

Dintre primele trei clasate, cea mai uşoară misiune a avut-o CSM Roman, care s-a impus cu 11-0 în duelul cu Metalosport Galaţi, în timp ce Aerostar şi AFK Csikszereda au avut de muncă în deplasările de la Rădăuţi şi Târgu Secuiesc. Băcăuanii au marcat golul victoriei cu şapte minute înainte de final, prin golgheterul Vraciu, în timp ce echipa din Miercurea Ciuc s-a impus cu 5-3 după ce a fost condusă la pauză cu 2-0!

În celelalte două meciuri ale rundei, AFC Hărman şi Sporting Lieşti au obţinut victorii la limită în deplasare, cu acelaşi scor, 1-0. În schimb, Olimpic Cetate Râşnov a beneficiat de retragerea celor de la Avântul Valea Mărului, primind trei puncte la "masa verde".

Iată rezultatele etapei şi marcatorii:

vineri, 9 martie, ora 15:00
CSM Roman – Metalosport Galaţi 11-0 (4-0)
Mădălin Popa (6 – pen., 37 – pen., 39), Claudiu Juncănaru (12), Relu Grigore (56), Marian Marin (67), Constantin Antim (76, 82), Vladimir Scânteie (78, 85), Alin Mocanu (88)

CSM Paşcani – Sporting Lieşti 0-1 (0-0)
Ionuţ Iancu (82)

AFC Odorheiu Secuiesc – Suporter Club Oţelul Galaţi 0-0 (foto)

sâmbătă, 10 martie, ora 15:00
KSE Târgu Secuiesc – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 3-5 (2-0)
Gothard Gajdó (23), Alin Babei (29), Benjamin Bagoly (90) / Bajkó Barna (51, 58, 62), Fábio Guarú (52), László Hodgyai (80 – pen.)

Bucovina Rădăuţi – Aerostar Bacău 0-1 (0-0)
Cătălin Vraciu (83)

CSM Focşani 2007 – AFC Hărman 0-1 (0-0)
Daniel Paraschiv (2)

Avântul Valea Mărului – Olimpic Cetate Râşnov 0-3
Avântul s-a retras în pauza de iarnă şi va pierde toate meciurile returului la "masa verde"