Sâmbătă s-au disputat ultimele patru meciuri din cadrul etapei a 20-a a seriei I, în acestea oaspeţii reuşind o singură victorie, la Chiscani, acolo unde Metalosport Galaţi s-a impus cu 1-0, prin golul lui Munchiu, la jumătatea primei reprize. Însă evenimentul zilei de sâmbătă a fost victoria celor de la SC Bacău, care au dispus cu 3-1 de CSM Paşcani.

A fost prima victorie a băcăuanilor după o pauză de patru luni şi şase zile, două dintre goluri fiind semnate de golgeterul Bogdan Lupu (foto principal, în roşu), care a bifat cu acest prilej, cea de-a patra "dublă" din acest sezon. Ultimul succes al grupării din Bacău a fost consemnat pe 26 noiembrie anul trecut, atunci când a plecat de la Chiscani cu toate cele trei puncte puse în joc, prin golul reuşit de Antim.

Scor record pentru Sporting Lieşti

Tot sâmbătă s-a mai consemnat un record, la Lieşti, acolo unde formaţia locală a învins cu 5-0 pe AFC Odorheiu Secuiesc. Pentru gruparea gălăţeană a fost cea mai mare de scor reuşită în Liga 3 în întreaga istorie a clubului. Precedentul record a datat din 8 noiembrie 2014, atunci când Lieştiul a câştigat, tot pe teren propriu, duelul cu satelitul Ceahlăului, scor 4-0.