Runda cu numărul 22 a adus schimbarea liderului seriei I pentru prima oară după 14 etape, Csikszereda cedând fotoliul de lider celor de la AFC Hărman. Instalaţi în fruntea clasamentului seriei în etapa a 8-a, ciucanii nu au mai coborât de pe locul 1 până acum.

Însă la Râşnov, gruparea din Miercurea Ciuc a suferit primul eşec din 2017 şi al doilea al sezonului, primul fiind consemnat tot în deplasare, pe terenul Ştiinţei Miroslava, în ultima etapă a turului, scor 1-2. În meciul de sâmbătă, unicul gol al meciului a fost marcat de râşnoveni în minutul 15, prin fostul jucător al Metalului Reşiţa, Ionel Dinu.

Cum AFC Hărman a câştigat la Lieşti prin golurile marcate de Emanuel Popa şi veteranul Buga, gruparea antrenată de Ioan Naghi a depăşit-o pe AFK Csikszereda în clasament şi a devenit noul lider al seriei I, podiumul fiind completat de Ştiinţa Miroslava, echipă care a stat în această etapă.

În altă ordine de idei, meciul dintre SC Bacău şi Atletico Vaslui a durat doar 17 minute, moment în care oaspeţii au rămas în şase jucători, după accidentarea portarului. Rezultatul final al întâlnirii întrerupte la scorul de 4-0 pentru gazde va fi omologat de Comisia de Disciplină şi Etică a FRF.

Iată rezultatele etapei şi clasamentul la zi:

7 aprilie, ora 17:00

Olimpia Râmnicu Sărat – CSM Roman 0-1 (0-0)
Cosmin Ţapu (76)
Aerostar Bacău – CSM Paşcani 2-3 (2-1)
Dragoş Dima (21), Teodor Ignea (32) / Petru Mercaş (45+1, 70), David Bălaşa (73)

8 aprilie, ora 17:00

Sporting Lieşti – AFC Hărman 0-2 (0-1)
Emanuel Popa (3), Mugurel Buga (52)
Olimpic Cetate Râşnov – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 1-0 (1-0)
Ionel Dinu (15)
Sportul Chiscani – AFC Odorheiu Secuiesc 0-1 (0-1)
Rajmond Bálint (32)
Metalosport Galaţi – Avântul Valea Mărului 0-2 (0-0)
Ionuţ Cristian (48), Nicu Bălan (59)
SC Bacău – Atletico Vaslui
Meci întrerupt în minutul 17, la scorul de 4-0, după ce oaspeţii au rămas în şase jucători. Golurile au fost marcate de Andrei Întuneric (9), Mihai Vântu (11), Alexandru Tătaru (12), Claudiu Filip (16)