Atletico Vaslui și-a rezolvat problema numerică a lotului cu o infuzie de la grupele de juniori U15 și U17. Astfel, la meciul de vineri, cu Sporting Liești, disputat pe teren propriu, pe foaia de joc au figurat nu mai puțin de 11 jucători de 15 și 16 ani. Dintre aceştia şapte au fost titulari, sub coordonarea veteranului Gabriel Crăciun evoluând cinci fotbaliști născuți 2001 și doi născuți în 2002. Din prima categorie au făcut parte Sabin Iakabfi, Robert Rusu, Andrei Drăgan, Andrian Manolachi şi Ioan Cîrloanță, ceilalţi doi fiind Robert Ciobanu şi Albert Bejan.

Repriza secundă a mai adus în teren încă trei din cele patru rezerve născute în 2002. Dacă Bogdan Gache a intrat la pauză în locul mult mai bătrânului Agache (1995), în schimb Mircea Baciu şi Nicolas Bangău i-au înlocuit pe parcursul reprizei pe colegii de generaţie Bejan, respectiv Ciobanu. Singurul care nu a mai apucat să debuteze a fost George Pricop, deoarece a patra schimbare a vasluienilor a fost între doi "seniori", căpitanul şi portarul titular Cernat, fiind înlocuit de rezerva Bădiţ.

Cei 11 juniori provin de la Sporting Juniorul Vaslui, fiind detaşaţi la Atletico pentru participarea în campionatele de juniori U17 şi U15. Aceștia au evoluat cu dezinvoltură și au avut mai multe șanse de gol. Din păcate, tabela a fost de partea adversarilor, care s-au impus cu scorul de 3-0, toate golurile fiind marcate în final de reprize. Sprînceană a deschis scorul în minutul 45, Popov l-a majorat în primul minut de prelungire al reprizei întâi, iar acelaşi Sprînceană a închis tabela în al doilea minut de prelungire al meciului.

Iată rezultatele înregistrate vineri în Liga 3:

SERIA I, ETAPA A 25-A

CSM Roman – Aerostar Bacău 1-2 (0-1)
Atletico Vaslui – Sporting Lieşti 0-3 (0-2)
CSM Paşcani – Sportul Chiscani 3-3 (1-2)
Olimpia Râmnicu Sărat – AFC Odorheiu Secuiesc 2-1 (2-1)

SERIA A II-A, ETAPA A 22-A

AFC Astra II – Dinamo Bucureşti II 0-2 (0-1)
Petrolistul Boldeşti – Metaloglobus Bucureşti 2-1 (2-0)
Viitorul Constanţa II – Delta Dobrogea Tulcea 3-0 (2-0)

Arsenal Malu – Înainte Modelu 0-3
Gazdele s-au retras în pauza de iarnă şi vor pierde la "masa verde" toate meciurile din retur

SERIA A III-A, ETAPA A 25-A

CS Mioveni II – FC FCSB II 2-2 (1-0)
ACS Şirineasa – FCM Alexandria 2-1 (0-1)
CS U Craiova II – Sporting Rosiori 3-0 (2-0)

FC Voluntari II – CS Podari 3-0
Oaspeţii s-au retras din campionat în retur şi vor pierde la "masa verde" toate meciurile din retur