Principalul punct de interes al rundei a 20-a a seriei a cincea a fost derby-ul dintre primele două clasate, Universitatea Cluj şi Performanţa Ighiu, disputat la Alba Iulia. Liderul a câştigat cu 2-0 şi a obţinut trei puncte importante pentru promovare.

Pe stadionul "Cetate", elevii lui Adrian Falub au început tare meciul. Goga, în două rânduri, şi Ene au fost aproape să-l învingă pe Zăvoi. Presiunea Universităţii a avut efect şi pe tabelă după jumătare de oră, atunci când Haţiegan a împins în plasă mingea din apropiere.

CLASAMENTUL SERIEI A V-A

Ighiul a reuşit să echilibreze partida odată cu trecerea timpului, dar golul lui Haţiegan, venit în minutul 75 printr-un şut de la marginea careului, a liniştit definitiv partida. "Studenţii" au patru puncte în plus faţă de echipa din Alba, dar şi un  meci mai puţin disputat, derby-ul local cu CFR Cluj 2.

Iată rezultatele etapei şi marcatorii:

ETAPA A XX-A, SERIA A V-A

vineri, 30 martie, ora 15:00
Performanţa Ighiu – AS FC Cluj 0-2 (0-1)
Iuliu Haţiegan (30, 72)

CFR Cluj 2 – CS Iernut 3-0 (1-0)
Marius Coman (3, 84), Adrian Şter (78)

Metalurgistul Cugir – ACS Fotbal Comuna Recea 1-0 (1-0)
Marian Codrea (4)

sâmbătă, 31 martie, ora 15:00
Unirea Dej – FC Avrig 0-2 (0-1)
Florin Stelea (41), Mircea Risti (80)

Industria Galda – Unirea 1924 Alba Iulia 0-3 (0-1)
Ciprian Selagea (23, 66), Remus Captiu (60)

Avântul Reghin – Gaz Metan Mediaş 2 1-1 (0-0)
Andrei Moldovan (88) / Sebastian Iorga (90+2)

Unirea Tăşnad – Viitorul Ghimbav 3-0
Viitorul s-a retras în pauza de iarnă şi va pierde toate meciurile returului la "masa verde"