O nouă etapă a mai trecut din returul seriei a cincea a eşalonului al treilea s-a consumat în Vinerea Mare, în care primele trei clasate şi-au respectat poziţia în clasament şi au terminat câştigătoare. După egalul din derby-ul cu Metalurgistul Cugir, care a permis liderului să se distanţeze în fruntea clasamentului, Comuna Recea a bifat un succes la limită cu CS Oşorhei, prin care a rămas pe ultima treaptă a podiumului.

Maramureşenii au avut emoţii în obţinerea celor trei puncte puse în joc, fiind conduşi cu 1-0 şi 2-1, iar la acest scor au rămas şi cu un om în minus pentru ultimele mai bine de 20 de minute, după eliminarea portarului Bota pentru injurii (68). Inferioritatea numerică nu i-a încurcat pe oaspeţii Oşorheiului, care au punctat de două ori în doar şase minute şi au învins cu 3-2.

Echipa de sub Drăgana rămâne invincibilă în retur și depășește al 12-lea val

Adversara din etapa trecută a celor de la Comuna Recea, Metalurgistul, a rămas pe locul secund în clasament, după succesul cu Sănătatea Cluj, scor 2-0, rezultat în urma căruia clujenii au pierdut contactul cu podiumul, ajuns la şase puncte de ei. Fără Stoianof – o absență de ultimă oră din cauza unor probleme personale, Călin Moldovan l-a titularizat în avanposturi pe Adrian Radu, o decizie care s-a dovedit inspirată.

Asta pentru că atacantul i-a răsplătit încrederea prin deschiderea scorului, după doar şase minute de joc, prilej cu care a bifat prima sa reușită din primăvară. Scorul final a fost stabilit de Tăban, cu 15 minute înainte de final, iar Metalurgistul a ajuns la 12 partide consecutive fără înfrângere, cu 19 puncte din 21 posibile şi fără a pierde un meci în retur.

"Ne bucurăm că am câștigat un meci dificil împotriva unui adversar bun. A fost o victorie muncită, iar această invincibilitate ne dă încredere, înseamnă că ceea ce facem, facem bine. Ne bucură aceste rezultate, dar privim doar înainte, la următorul meci, cel de la Zalău”, a precizat antrenorul Călin Moldovan.

În ceea ce îl priveşte pe liderul seriei, AFC Hermannstadt, acesta a ajuns la a şasea victorie consecutivă, după 2-0 cu Avântul Reghin, golgeterul Cîrstean înscriind cel de-al 13-lea gol al său din această stagiune. Nu poate fi trecut cu vederea nici rezultatul de la Dej, acolo unde Unirea a stabilit scorul etapei, 6-1 cu Recolta Dorolţ. Pentru dejeni a fost al doilea meci câştigat la scor în acest sezon, după un 11-0 cu FC Bistriţa, în turul campionatului.