Speranţele cugirenilor de a încheia etapa pe primul loc au fost spulberate de jucătorii nou-promovatei AFC Hermannstadt, care s-au impus cu 3-1 în meciul cu o altă echipă aflată la prima prezenţă în Liga 3, Recolta Dorolţ. Gazdele au fost conduse la pauză cu 2-0, după reuşitele lui Neacşa şi Pîrvulescu, dar au redus din handicap prin Micaş, însă golul lui Cîrstean, reuşit cu 12 minute înainte de final, a lămurit problema câştigătoarei.

În schimb, cealaltă echipă de pe podium, ACS Fotbal Comuna Recea, nu a reuşit decât un egal în derby-ul judeţean cu Viitorul Ulmeni, scor 1-1, golul egalării fiind reuşit de Paul Achim în al doilea minut de prelungire. Comuna Recea a ratat şansa de a trece pe locul doi în clasament, peste Metalurgistul, cugirenii având acelaşi număr de puncte, dar golaveraj superior.

AFC Hermannstadt şi Comuna Recea se pot distanţa de Metalurgistul în runda viitoare, atunci când gruparea din judeţul Alba va sta, însă cele două echipe vor avea un meci mai mult jucat, după runda a 20-a