FC Hermannstadt a pierdut 0-1, în primul meci de pe propriul teren din 2017. Echipa lui Eugen Beza a ratat cât pentru un sezon întreg și rămâne fără gol marcat în meciurile oficiale din 2017, iar ACS Comuna Recea s-a apropiat la un singur punct de echipa din Sibiu.

Unicul gol al partidei a fost semnat de Răzvan Dulap în minutul 35, când acesta a profitat de o eroare în linia defensivă a liderului și l-a învins pe Horațiu Moldovan cu un șut în vinclul porții, stabilind astfel și scorul final. FC Hermannstadt a irosit multe oportunități de a marcat, dar portarul oaspeților Bolboașă, dar și imprecizia atacanților sibieni a făcut ca scorul să rămână 0-1, iar Hermannstadtul mai are doar un punct avans față de ACS Comuna Recea.

Eugen Beza: ”Sunt dezamăgit de rezultat”

Tehnicianul gazdelor, Eugen Beza s-a arătat dezamăgit la finele jocului cu ASA II Târgu Mureș, mai ales că echipa lui a pierdut teren în lupta pentru promovare, iar în acest moment liderul seriei a cincea nu a marcat în cele 180 de minute jucate în 2017.

"Sunt dezamăgit de rezultat! Am avut acțiuni bune, ne-am creat foarte multe ocazii, n-am fost inspirați în fața porții. Am avut și ghinion. Nu s-a relansat, practic eram la patru puncte, lupta pentru promvoare era și înainte, acum s-a strâns puțin doar. Trebuie să câștigăm următoarele partide pentru a ne reabilita în fața suporterilor”, a declarat antrenorul celor de la FC Hermannstadt.

Cinci echipe visează la promovare

La finele turului, FC Hermannstadt avea patru puncte avans față de ACS Comuna Recea și cinci lungimi în fața celor de la FC Zalău, însă în acest moment clasamentul din seria a cincea arată surprinzător. Cinci echipe pot spera la promovare, asta pentru că FC Hermannstadt are în acest moment 35 de puncte, fiind urmată în clasament la un punct de ACS Comuna Recea, în vreme ce Metalurgistul Cugir are 32 de puncte, Sănătatea Cluj 31, iar FC Zalău 30.

Scorul etapei a fost stabilit de ocupanta locului secund, Comuna Recea, care a trecut cu 6-0 de FC Bistriţa, într-un meci în care la pauză tabela a arătat 0-0.