Înaintea fluierului de start al ultimei etape a turului, AS FC U Cluj a avut două puncte în plus faţă de Performanţa Ighiu, singura certitudine fiind că ambele echipe aveau asigurat cel puţin locul secund la final de tur. Aşa că toţi ochii au fost îndreptaţi sâmbătă spre judeţul Alba, acolo unde primele două clasate au evoluat în deplasare.

Dacă Ighiu a avut parte de un derby judeţean cu Unirea 1924, în schimb liderul a întâlnit ultima clasată pe podium, Industria Galda (foto). Jucătorii lui Adrian Falub, care au evoluat 120 de minute cu trei zile mai devreme, în Cupa României, şi-au făcut meciul uşor încă de la început la Galda de Jos. Pe un teren îmbibat de apă, "studenţii" au avut norocul de a marca în minutul trei în urma unei lovituri de colţ, Ursu profitând de o minge care s-a oprit, iniţial, în noroiul din faţa porţii lui Ştef.

După doar cinci minute, Universitatea şi-a mărit avantajul graţie reuşitei lui Takacs, care a reluat în plasă un balon din apropierea porţii. Cel mai bun jucător al echipei din acest tur, Dorin Goga, a dus scorul la 3-0 după doar 23 de minute de joc, astfel că soarta partidei a fost stabilită încă din prima repriză.

Ighiul a evitat eşecul în prelungiri

Partea a doua a meciului a debutat cu o veste bună pentru alb-negri, de la Alba Iulia, acolo unde Unirea a marcat în poarta Ighiului, iar clujenii aveau cinci puncte avans în fruntea clasamentului. La Galda, terenul şi mai greu decât în prima repriză le-a pus mari probleme ambelor echipe, "U"-iştii fiind mult mai liniştiţi, însă, datorită scorului înregistrat pe tabelă.

Chiar dacă Hordouan şi colegii săi nu au dus deloc lipsă de ocazii la poarta gazdelor, scorul a rămas nemodificat până la final, iar “U” s-a impus cu 3-0. Clujenii s-au distanţat, însă, doar la patru puncte de principala urmăritoare, Performanţa Ighiu reuşind să evite eşecul în minutul 90+4. Totodată, gruparea pregătită de Adrian Falub a încheiat turul la opt puncte de Industria Galda şi Metalurgistul Cugir, echipe clasate pe locurile trei şi patru.

CLASAMENTUL FINAL AL TURULUI

Iată marcatorii ultimei etape a turului seriei a V-a şi rezultatele celor 14 runde disputate până acum:

30.11.2017, ora 14:00
CFR Cluj 2 – Unirea Tăşnad 6-1 (4-1)
Claudiu Petrilă (9, 51), Gabriel Coţi (15), Yasin Hamed (37, 41, 81) / Imre Nagy (16)

01.12.2017, ora 14:00
Gaz Metan Mediaş 2 – CS Iernut 1-3 (1-0)
Fabian Lokaj (6) / Răzvan Sorin Stoica (54, 62, 71)

Metalurgistul Cugir – Sănătatea Cluj 1-1 (1-0)