Răsturnările de situaţie din seria a patra au continuat şi în etapa de Paşte, pe care Industria Galda a început-o ca lider şi a terminat-o pe ultima treaptă a podiumului. Echipa antrenată de Paul Ciucă a fost la un pas de a pierde toate cele trei puncte puse în joc tocmai pe terenul satelitului celor de la Pandurii, o echipă care a început meciul cu şapte jucători născuţi după 1 ianuarie 1998.

Mai vârstnicul Roberto Dumitru (născut în 1994) a deschis scorul pentru gorjeni, cu 19 minute înainte de final, dintr-o lovitură liberă de la peste 30 de metri, cu ajutorul portarului advers, însă salvarea găldenilor a venit tot de la gazde. Asta pentru că în minutul 89 a căzut golul egalizator, după o centrare a lui Cioară, mingea fiind deviată în propria poartă de Trancău.

Sebişenii sunt din nou lideri

De egalul Industriei au profitat atât CSM Şcolar, cât şi Naţional Sebiş, care au depăşit în clasament gruparea din Alba. Reşiţenii au avut nevoie de un singur gol, marcat de Beloescu, pentru a obţine toate punctele puse în joc.

În schimb, sebişenii au obţinut o victorie la scor, 4-1, în duelul cu echipa din Becicherecu Mic, rezultat care i-a readus pe primul loc în serie. Pentru echipa arădeană va urma cel mai important meci al anului, derby-ul cu Industria, programat pe terenul din Galda.

Tot cu 4-1 s-a încheiat şi derby-ul dintre Ripensia şi Cetate Deva, oaspeţii rămând la şase puncte de locul I. Devenii au şi ei un examen dificil în etapa viitoare, cu CSM Şcolar, la Deva, de al cărui rezultat poate depinde soarta promovarea în Liga 2