Etapa a 17-a a seriei a treia a debutat vineri, când gazdele au marcat câte un gol în fiecare meci, dar au trebuit să se mulţumească doar cu un egal în cele trei partide jucate şi acela obţinut în minutele de prelungiri de Voluntari II, prin penalty-ul transformat de Raphael Stănescu. Celelalte patru meciuri ale etapei au consemnat o împărţire egală a punctelor între gazde şi oaspeţi, ambele tabere reuşind câte o victorie şi două egaluri.

Singurul succes al gazdelor a fost obţinut de nou promovata Flacăra Moreni, echipă care a câştigat derby-ul dâmboviţean cu Urban Titu, unicul gol al partidei fiind marcat în al cincilea minut de prelungire al partidei, de către Laurenţiu Plăcintă. A fost a doua victorie consecutivă din 2017 pentru formaţia din Moreni, care a urcat pe locul patru în clasament, la doar trei puncte de ocupanta poziţiei secunde, FC Voluntari II. Totodată, morenarii au bifat al treilea meci consecutiv pe teren propriu, în care nu au primit gol.

Tot fără gol primit, dar în deplasare, au terminat şi conjudeţenii de la Aninoasa (foto, în roşu), care au învins cu 3-0 la Podari (în alb) şi au făcut un salt de trei locuri, de pe 8 pe 5. Adversarii lor de sâmbătă, jucătorii pregătiţi de Victor Naicu, au bifat al doilea meci consecutiv fără gol marcat în 2017, primind şapte goluri în cele două etape scurse din retur.

În ceea ce priveşte sateliţii grupărilor din Liga I care au evoluat sâmbătă, toate cele trei echipe au obţinut câte un punct fiecare. Astfel, Chiajna II a revenit de la 0-2 la 2-2, avându-l în teren pe veteranul Marian Constantinescu (36 de ani), căpitan şi marcator al unui gol din penalty. Ceilalţi doi sateliţi, FC Steaua Bucureşti II şi CS U Craiova II, au terminat la egalitate, scor 0-0, un meci disputat pe stadionul Metaloglobus,