Înaintea de disputarea rundei a 22-a, gruparea antrenată de Romulus Ciobanu a avut şapte puncte avans în faţa celorlalte două echipe de pe podium, Voinţa Turnu Măgurele şi AFCM Alexandria, dar şi un meci mai puţin jucat. Astfel că o victorie în derby-ul cu Voinţa, ar fi însemnat că în etapa următoare, meciul cu Atletic Bradu le-ar fi adus promovarea matematică în cazul unui succes.

CLASAMENTUL SERIEI A III-A

Doar că oaspeţii le-au stricat socotelile, deşi petroliştii au deschis scorul repede, în minutul 2, prin Georgian Păun. La pauză, scorul a fost egal, după reuşita lui Fotescu din minutul 45, iar la şapte minute de la reluare, Antoche şi-a trecut numele pe lista marcatorilor cu un autogol. Acesta a fost al doilea la rând al Petrolului în ultimele două runde, primul fiind consemnat în dreptul lui Ichim, în victoria cu 4-1 din etapa a 21-a, de pe terenul celor de la AFCM Alexandria. Ultimul gol al meciului a fost tot pentru oaspeţi, reuşit în minutul 90 de Valentin Niculae şi astfel s-a pus capăt unei invincibilităţi începute la startul sezonului trecut, atunci când Petrolul 52 a debutat în Liga a IV-a Prahova.

În urma acestei succes, Voinţa Turnu Măgurele s-a apropiat la patru puncte de lider, dar are un meci în plus disputat atât faţă de gruparea prahoveană, cât şi faţă de AFCM Alexandria, ocupanta locului 3, cu trei puncte mai puţin decât Voinţa.