Runda a 20-a a seriei a treia a fost una cu ghinion pentru patru dintre echipele care evoluează aici, pentru că nici după meciurile de sâmbătă nu au reuşit să spargă gheaţa în 2017 şi să obţină prima victorie din retur. Cele patru echipe sunt Urban Titu, Şirineasa, ACSO Filiaşi şi FCM Alexandria, ultimele două fiind singurele cu punct obţinut în această etapă.

Echipa Filiaşiului (foto principal) a fost condusă la pauză cu 2-0 de satelitul celor de la SC Fotbal Club FCSB SA, aflat la primul meci sub noua denumire, prin reuşitele din final de repriză semnate de Nicola şi Mihalcea. După reluare, gruparea pregătită de Florin Şoavă a reuşit să restabilească egalitatea, prin Bălan şi Papa, iar pe final de meci au fost la un pas de a da lovitura, dar Calu a trimis mingea în picioarele portarului advers.

FCM Alexandria a trecut de la extaz la agonie şi înapoi, după ce a condus la pauză cu 2-0 pe CS Podari. Două eliminări în interval de cinci minute suferite de gazde au întors soarta meciului, astfel că echipa antrenată de Victor Naicu a răsturnat tabela de la 2-0 la 2-3. Totuşi, până la final, egalitatea a fost restabilită din nou, după un penalty transformat de Floricel, cu 11 minute înainte de fluierul de sfârşit.

Fără punct în această rundă au rămas atât Urban Titu, cât şi ACS Şirineasa, ambele învinse de echipe satelit. Dâmboviţenii au capitulat pe teren propriu în faţa celor de la Mioveni, în timp ce Chiajna II s-a impus acasă în faţa nou-promovatei din judeţul Vâlcea.