Jocul rezultatelor a făcut ca la finalul meciurilor de vineri să fie stabilită prima echipă care a promovat în Liga 2. Eşecul suferit de FC Voluntari II în duelul cu FC FCSB II, scor 1-3, coroborat cu victoria cu acelaşi scor a liderului SCM Piteşti în derby-ul judeţean cu Atletic Bradu a dus formaţia pregătită de Nicolae Dică la 22 de puncte distanţă de gruparea ilfoveană, cu şapte etape înainte de final.

SCM Piteşti a terminat în zece, dar a avut om în plus timp de 24 de minute

Încă de la pauză atât SCM Piteşti, cât şi FC FCSB II au condus cu 2-0, ambele echipe înscriind al doilea gol din penalty. Piteştenii au avut 2-0 din minutul 20, prin reuşitele lui Şerbănică şi Grecu, în timp ce bucureştenii au marcat golul doi în minutele de prelungire, marcatori fiind Man şi Mihalcea. Succesul piteştenilor s-a conturat şi mai clar după golul de 3-0 al lui David Andrei şi eliminarea lui Ovidiu Popescu de la gazde. Astfel că golul de onoare al lui Păvăluţă şi eliminarea lui Şerbănică nu au mai putut schimba soarta meciului de la Bradu.

Finalul de meci de la Voluntari le-a adus speranţe gazdelor, după reuşita lui Lică, dar Man a punctat din nou pentru FC FCSB II şi a stabilit scorul la 1-3, oferindu-le celor de la SCM Piteşti promovarea pe tavă.

"O promovare mult dorită și muncită!"

Imediat după terminarea partidei cu Atletic Bradu și după aflarea scorului de la Voluntari, s-a declanșat fiesta. Piteștenii s-au strîns la mijlocul terenului, l-au luat în brațe pe antrenorul Nicolae Dică și l-au aruncat de mai multe ori în sus, drept mulțumire pentru munca depusă alături de ei.

”O bucurie imensă pentru că am muncit foarte mult pentru promovare. Mă bucur că atunci când am venit la echipă, în urmă cu un an și patru luni, am spus că voi reuși să promovez această echipă în liga a doua. Iată că am reușit în acest moment. Important este că reușim înainte cu 7 etape să fim promovați. Este meritul băieților și merită felicitați. Au muncit în fiecare zi, au avut atitudine la fiecare joc, au fost profesioniști și acest lucru s-a văzut pe teren. Se dorește ca echipa să meargă din ce în ce mai sus. Eu sper ca, în cel mai scurt timp, Piteștiul să ajungă și în Liga I pentru că orașul, oamenii și suporterii merită acest lucru”, a declarat Nicolae Dică, antrenorul piteştenilor.

Căpitanul echipei, George Cotigă este sigur că echipa va face faţă în eșalonul secund: ”Ne bucurăm că promovarea matematică s-a realizat cât mai devreme. Ne doream acest lucru de câteva etape. Nu a fost să fie etapele trecute, dar iată că am reușit în Vinerea Mare. Este o promovare mult dorită și muncită de noi. Ne pregătim și muncim de un an și jumătate pentru această promovare. Am muncit bine, iar acum se văd lucrurile bune pe care le-am făcut. Am promovat cu șapte etape înainte de finalul campionatului”.

Derby doljean încheiat nedecis şi fără portar la oaspeţi

Formațiile doljene CSO Filiași și CS U Craiova II s-au întâlnit vineri, pe stadionul "Chimia" din Ișalnița, însă niciuna dintre combatante nu a reușit să-și adjudece cele trei puncte. A fost 1-1, la capătul unui joc tensionat, cu nervi şi o eliminare în minutele de prelungire. Alb-albaștrii au deschis scorul în minutul 27, când Alex Popescu a reluat de la opt metri sub bară, după o pasă venită din dreapta.

Gazdele au restabilit egalitatea în prelungiri, în minutul 90+2, când Nicușor Neacșu a șutat puternic de la 14 metri. Imediat după gol, oaspeţii au rămas fără portar, după ce Andrei Vlad a primit al doilea galben, când deja erau făcute toate schimbările. Pentru echipa din Filiaşi a fost al cincilea meci consecutiv fără eşec, patru dintre ele terminându-se la egalitate.

Un eveniment neprevăzut a avut loc la Roşiori, acolo unde cealaltă echipă doljeană din serie, CS Podari, nu s-a prezentat la meci, iar rezultatul partidei va fi omologat de Comisia de Disciplină şi Etică a Federaţiei Române de Fotbal.