Trei dintre primele patru clasate în a doua serie a Ligii 3 şi-au continuat parcursul perfect şi în primul meci oficial din 2018. Astfel, Progresul 1944 Spartac, SSC Farul şi Unirea 04 Slobozia, adică ocupantele locurilor 1, 2 şi 4, au ajuns la al patrulea succes consecutiv, după victoriile din runda cu numărul 15.

Toate cele trei s-a impus fără a primi gol, balul fiind deschis de ialomiţeni, care au trecut cu 3-0 de CSM Râmnicu Sărat, într-un meci jucat vineri, în deplasare. Sâmbătă, liderul seriei a trecut cu 2-0 de Sportul Chiscani (foto), scorul partidei fiind stabilit încă din prima repriză, în timp ce SSC Farul i-a administrat un eşec la scor de neprezentare celei de-a doua echipe a celor de la FC Voluntari, primele două clasate jucând pe teren propriu.

CLASAMENTUL SERIEI A II-A

Ultima ocupantă a podiumului, Axiopolis Cernavodă, a jucat în deplasare, la Modelu, de unde a plecat cu toate cele trei puncte puse în joc, în urma unei victorii cu 2-1, toate golurile fiind marcate după pauză. Tot cu acelaşi scor s-a impus în deplasare şi satelitul celor de la FCSB, în duelul cu nou promovata Metalul Buzău, la oaspeţi debutând cu gol macedoneanul Mitrov.

În celalalte două meciuri ale rundei, cu implicaţii în lupta pentru evitarea retrogradării, ACSM Olteniţa a scos un punct de la Delta Dobrogea cu un gol marcat cu două minute înainte de final, în timp ce Agricola Borcea s-a impus la Traian cu 3-1. În urma acestui nou eşec, Victoria Traian a rămas în continuare singura echipă din serie fără puncte în acest sezon, după ce a pierdut toate partidele jucate până acum.