Sâmbătă s-au disputat meciurile retur ale barajului pentru promovarea în Liga 3, prilej cu care am aflat numele celor 19 echipe care au obţinut dreptul de a participa în sezonul 2016-2017 al eşalonului al treilea. Pe lângă acestea, alte două echipe, Recolta Dorolţ şi CSM Şcolar Reşiţa au obţinut promovarea, după ce adversarele au anunţat că vor participa la baraj (în cazul Recoltei), respectiv la meciul retur (în cazul CSM-ului).

Din cele 19 partide disputate ieri, doar una singură a ajuns la prelungiri, cea de la Cluj-Napoca (foto), dintre Viitorul Feleacu (violet) şi Gloria Lunca Teuz Cermei (alb-roşu). După 90 de minute de joc, clujenii au condus cu 1-0, egalând scorul general al dublei întâlniri. Au urmat cele două reprize de prelungiri, în care Viitorul şi-a mărit avantajul la 2-0, dar arădenii au restabilit egalitatea în ultimele zece minute şi au obţinut promovarea.

Alte două echipe, FC Bistriţa şi Olimpic Cetate Râşnov, au obţinut promovarea pe criteriul golurilor marcate în deplasare. În tur, bistriţenii au remizat alb pe teren propriu, iar sâmbătă au terminat la egalitate la Fălticeni, scor 1-1. Braşovenii au mers mai departe în dauna celor de la Cristuru Secuiesc, după ce au pierdut în deplasare, scor 1-3, iar acasă au câştigat la aceeaşi diferenţă de scor, dar fără a primi gol.

Iată rezultatele finale, în dreapta fiind trecute scorurile din tur:

Şoimii Topolog (TL) – Sportul Chişcani (BR) 1-4 (1-1) / în tur, 2-2 (2-1)

Axiopolis Cernavodă (CT) – Venus Independenţa (CL) 3-0 (1-0) / 3-4 (0-3)

AS FC Progresul Bucureşti (B) – Arsenal Malu (GR) 1-4 (0-2) / 0-2 (0-0)

CSM Flacăra Moreni (DB) – ACS Voinţa 2000 Crevedia (IF) 3-0 (2-0) / 2-2 (1-1)

CS Păuleşti (PH) – Euromania Dumbrăveni (VN) 2-0 (1-0) / 3-1 (1-0)

Nemere Ghelinţa (CV) – Petrolul Berca (BZ) 1-0 (1-0) / 2-4 (1-2)

Avântul Valea Mărului (GL) – Şcoala de Fotbal Pajura Huşi (VS) 3-1 (2-0) / 4-1 (0-1)

Gauss Răcăciuni (BC) – Siretul Lespezi (IS) 0-1 (0-0) / 1-2 (1-1)

Luceafărul Mihai Eminescu (BT) – Voinţa Ion Creangă (NT) 1-5 (0-2) / 1-0 (1-0)

ACS Şomuz Fălticeni (SV) – FC Bistriţa (BN) 1-1 (0-1) / 0-0

Unirea Mirşid (SJ) – Viitorul Ulmeni (MM) 0-7 (0-3) / 0-1 (0-0)

ACS Mureşul Luduş (MS) – Mureşul Vinţu de Jos (AB) 0-3 (0-2) / 0-1 (0-1)

Viitorul Feleacu (CJ) – Gloria Lunca Teuz Cermei (AR) 2-2 (0-0, 1-0) / 0-1 (0-0)

Hercules Lupeni (HD) – Ripensia Timişoara (TM) 0-3 (0-1) / 0-4 (0-3)

Tractorul Cetate (DJ) – CS Şirineasa (VL) 3-1 (1-1) / 1-4 (0-2)

Gilortul Târgu Cărbuneşti (GJ) – FC Hermannstadt Sibiu (SB) 1-5 (1-2) / 0-1 (0-1)

FC Argeş 1953 Piteşti (AG) – Recolta Stoicăneşti (OT) 4-1 (1-1) / 1-1 (1-1)

Olimpic Cetate Râşnov (BV)
– Unirea Cristuru Secuiesc (HR) 2-0 (2-0) / 1-3 (1-1)

Andriaș Andrășești (IL) – FCM Alexandria (TR) 1-1 (1-1) / 1-3 (1-1)

CSM Şcolar Reşiţa (CS) – Pandurii Cerneţi (MH) – oaspeţii nu s-au prezentat / 6-1 (4-1)

Recolta Dorolţ (SM) a promovat după ce CSC Hidişelu de Sus (BH) a renunţat să mai participe la baraj