Etapa a VI-a a returului va debuta vineri cu zece partide, programate toate de la ora 17:00. Cu excepţia a două întâlniri, restul etapei se va disputa sâmbătă de la aceeaşi oră. Dacă duelul dintre Unirea Slobozia şi Viitorul II va avea loc de la ora 14:00, în schimb, derby-ul local dintre liderul SCM Piteşti şi Atletic Bradu este programat de la ora 19:00 a zilei de sâmbătă.

Lider nou în seria a IV-a

Metalurgistul Cugir a profitat de sincopa celor de la ASU Poli, ajunşi la al doilea eşec consecutiv în deplasare şi a urcat în fotoliul de lider al seriei a patra, cu un punct avans în faţa timişorenilor. Şi Luceafărul Oradea a profitat de semieşecul Avântului şi acum abordează etapa a 19-a cu un avans de două puncte în faţa reghinenilor. Neschimbată rămâne situaţia în celelalte serii, acolo unde Sepsi rămâne la patru puncte distanţă de Olimpia Rm. Sărat, duelul Juventus – Delta Dobrogea continuă umăr la umăr, iar SCM Piteşti, Dinicu Golescu şi CS Afumaţi au acelaşi număr de puncte.

Ionuţ Năstăsie a marcat după 1778 de zile

Etapa precedentă a consemnat un record inedit al unui fost internaţional de juniori. Reactivat în această iarnă de SCM Piteşti, după o lungă perioadă în care a fost fără angajament, Ionuţ Năstăsie (24 de ani, foto dreapta) a înscris ultimul gol al argeşenilor în partida cu Urban Titu. Pentru mijlocaşul SCM-ului a fost primul gol, într-un meci oficial disputat în primele trei eşaloane, după patru ani, zece luni şi 12 zile. Ultima sa reuşită data din 21 mai 2011, atunci când a înscris pentru defuncta FC Steaua II, într-un duel cu FC Viitorul.

Romică David, lider detaşat în clasamentul golgeterilor

Atacantul Performanţei Ighiu, Romică David are 17 reuşite şi ocupă prima poziţie în clasamentul general al celor mai buni marcatori ai Ligii 3. El este urmat la patru goluri distanţă de colegul de serie Iulian Tecsi, de la FC Hunedoara. Pe ultima treaptă a podiumului se află trei jucători, Marius Vişan (Olimpia Rm. Sărat), Bobi Verdeş (Sporting Turnu) şi Denis Lemac (CSM Sighet), toţi cu câte 12 goluri.

Pentru cei interesaţi de statistică, FRF.ro vă oferă mai jos, în format electronic, lista meciurilor disputate până acum în ediţia de campionat 2015-2016 a Ligii 3, cu scoruri şi marcatori.

Iată programul celei de-a şasea runde a returului, precum şi clasamentele la zi:

SERIA I

8 aprilie, ora 17:00
CSM Paşcani – CS Panciu

9 aprilie, ora 17:00
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – Ştiinţa Miroslava
Atletico Vaslui – Sporting Lieşti
Inter Dorohoi – Petrotub Roman
Metalosport Galaţi – Olimpia Râmnicu Sărat

Aerostar Bacău – Cetatea Târgu Neamţ 3-0
Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur
FC Zagon – Bucovina Rădăuţi
Nu se dispută

1.Sepsi OSK18151240646
2.Olimpia Rm. Sărat181332411442
3.Petrotub Roman181152421338
4.Ştiinţa Miroslava181224341538
5.Metalosport Galaţi18954361732
6.Aerostar Bacău18756211826
7.Sporting Lieşti18738283124
8.CSM Paşcani18639274121
9.FC Panciu18477182319
10.Bucovina Rădăuţi*184410153016
11.FC Zagon*173410133913
12.Atletico Vaslui183213164811
13.Inter Dorohoi181710163210
14.Cetatea Târgu Neamţ**17411215353
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a Clubului Sportiv Fotbal Club Zagon se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză
**echipă penalizată cu 10 puncte în urma Hotărârilor Comisiei de Disciplină şi Etică echipă sancţionată cu excluderea din toate competițiile organizate sub egida Federației Române de Fotbal, ca urmare a neachitării obligațiilor financiare în termenul regulamentar față de creditorul Munteanu Mădălin Daniel (dosar 116/CD/2015) în conformitate cu decizia Comisiei de Disciplină şi Etică din 24.02.2016

SERIA A II-A

8 aprilie, ora 17:00
Metaloglobus Bucureşti – Dinamo II Bucureşti
Voinţa Snagov – CS Tunari

9 aprilie, ora 14:00
Unirea Slobozia – FC Viitorul II

9 aprilie, ora 17:00
Viitorul Domneşti – Gloria Popeşti Leordeni
CSM Olteniţa – Juventus Bucureşti
Petrolistul Boldeşti – Delta Dobrogea Tulcea

Înainte Modelu stă

1.Juventus Bucuresti17134035843
2.Delta Dobrogea17134034943
3.Metaloglobus171124261435
4.Unirea Slobozia16835292027
5.Înainte Modelu17818363625
6.Viitorul Domneşti16736292924
7.Gl. Popeşti Leordeni17557263120
8.Petrolistul16538222318
9.Dinamo II17539233018
10.FC Viitorul II17458243217
11.CSM Olteniţa16439254015
12.Voinţa Snagov164210203014
13.CS Tunari17041314414

SERIA A III-A

9 aprilie, ora 17:00
Concordia Chiajna II – Urban Titu
FC Voluntari II – Sporting Roşiori
Sporting Turnu Măgurele – CS Ştefăneşti
AFC Hărman – FC Aninoasa
CN Dinicu Golescu Câmpulung – CS Podari

9 aprilie, ora 19:00
SCM Piteşti – Atletic Bradu

Inter Olt Slatina – CS Afumaţi 0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1.SCM Piteşti181125321635
2.CN Dinicu Golescu18105323935
3.CS Afumaţi181125241235
4.FC Voluntari II18945362731
5.Sporting Turnu18927232229
6.Inter Olt Slatina*18927232529
7.Sporting Roşiori18846231228
8.Atletic Bradu18846312128
9.CS Ştefăneşti18756221926
10.CS Podari187011323321
11.Concordia Chiajna II185310253318
12.FC Aninoasa18369162615
13.Urban Titu184113154013
14.AFC Hărman183411174713
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a AS Clubul Sportiv Inter Olt Slatina se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză

SERIA A IV-A

8 aprilie, ora 17:00
Millenium Giarmata – ACSO Filiaşi
Măgura Cisnădie – Pandurii II Târgu Jiu
Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – FC Hunedoara
CS U Craiova II – Naţional Sebiş
CNS Cetate Deva – Performanţa Ighiu

9 aprilie, ora 17:00
Metalurgistul Cugir – CSM Lugoj
CS Ineu – Minerul Motru

ASU Poli Timişoara stă

1.Metalurgistul Cugir191423422044
2.ASU Poli191414391643
3.Performanța Ighiu19125238941
4.Naţional Sebiş19946221731
5.Becicherecu Mic18936312230
6.FC Hunedoara19937322830
7.Pandurii II19748232225
8.Cetate Deva18657232423
9.CSM Lugoj197210202323
10.Măgura Cisnădie18657172523
11.CS Ineu186210162520
12.CS U Craiova II185310172518
13.Minerul Motru19469103318
14.ACSO Filiaşi194312132915
15.Millenium Giarmata193214164111

SERIA A V-A

8 aprilie, ora 17:00
Sănătatea Cluj – CS Iernut
Unirea Jucu – AFC Odorheiu Secuiesc

9 aprilie, ora 17:00
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – CS Oşorhei
Luceafărul Oradea – FC Zalău
Unirea Dej – Avântul Reghin
ASF Comuna Recea – CSM Sighetu Marmaţiei

Luceafărul Bălan – Industria Galda 0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1.Luceafărul Oradea181341441243
2.Avântul Reghin181323351341
3.Unirea Jucu181062351636
4.CSM Sighet181125341535
5.Industria Galda181116352734
6.AFK Csikszereda18927222029
7.Comuna Recea18829332926
8.Sănătatea Cluj18828283026
9.CS Iernut18649242922
10.CS Oşorhei18639202721
11.Unirea Dej186210212920
12.FC Zalău183411113313
13.AFC Od. Secuiesc184113164013
14.Luceafărul Bălan*18011714521
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a Luceafărului Bălan se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză