Fotbaliștii de la Metaloglobus s-au impus în fața celor de la Sport Club Popești Leordeni cu scorul de 3-2, iar la finalul partidei președintele Federației Române de Fotbal, Răzvan Burleanu, i-a premiat pe jucătorii, antrenorii și conducătorii care au reușit să câștige Seria a 2-a din Liga 3.

Meciul de pe stadionul Metaloglobus, la care au asistat câteva sute de spectatori, a fost unul cu cinci goluri. Trupa lui Vintilă a avut 2-0 pe tabelă după 35 de minute de joc, prin golurile lui Voican și Ștefan Niculae, însă la cabine a intrat cu un avantaj minim. Oaspeții au redus din diferență chiar înainte de pauză prin Răducan, la două minute după ce au rămas în zece ca urmare a eliminării lui Romanescu, pentru cumul de galbene.

La reluare, liderul a marcat pentru 3-1 prin Gherghe, oaspeţii reducând din nou diferenţa la un singur gol, la scurt timp, prin Boiangiu, însă, la final, fotbaliștii de la Metaloglobus au declanșat fiesta câștigării seriei.

Din acest sezon, Federația Română de Fotbal premiază echipele care încheie campionatul pe locul întâi în Liga 2 și în seriile Ligii 3. Celelalte echipe premiate până în acest moment au fost SCM Piteşti şi AFC Hermannstadt, câştigătoarele seriilor trei şi cinci din cadrul eşalonului al treilea.

CLASAMENTUL SERIEI A II-A

Iată rezultatele etapei a 25-a din cadrul seriei a II-a:

19 mai, ora 18:00

Dinamo Bucureşti II – Unirea Slobozia 2-1 (0-1)
Daniel Popa (87, 90+2) / Constantin Toma (4 – pen.)

Metaloglobus Bucureşti – SC Popeşti Leordeni 3-2 (2-1)
Andrei Voican (22), Ştefan Niculae (35), Robert Gherghe (55) / Robert Răducan (44), Leonard Boiangiu (58)

20 mai, ora 18:00

CS Tunari – AFC Astra II 1-0 (0-0)
Liviu Oşca (90+1)

Petrolistul Boldeşti – Viitorul Constanţa II 0-4 (0-3)
Cristian Ene (18, 25, 44, 59)

Delta Dobrogea Tulcea – CSM Olteniţa 1-1 (1-0)
Cosmin Stoian (22) / Marius Barbu (77)

Înainte Modelu – Axiopolis Sport Cernavodă 2-2 (2-1)
Marian Ghiţă (16), Ricardo Mihalache (24) / Nicolae Moise (20), George Rusu (65)

Viitorul Domneşti – Arsenal Malu 3-0
Oaspeţii s-au retras din campionat după finalul turului şi vor pierde la masa verde toate meciurile din retur