Casa Fotbalului a găzduit joi, 3 septembrie, tragerea la sorți pentru stabilirea programul în seriile Ligii 3.

Prin decizia Comitetului Executiv din 18 august 2020 s-a validat un format al Ligii 3 cu 100 de echipe participante împărțite în 10 serii egale.

Programul seriilor:

SERIA 1 | SERIA 2 | SERIA 3 | SERIA 4 | SERIA 5

SERIA 6 | SERIA 7 | SERIA 8 | SERIA 9 | SERIA 10

Seria 1

Seria 2

ACS Bradu BorcaACS Sportul Chiscani
CS Dante BotoşaniCS Avântul Valea Mărului
CS Sporting Juniorul VasluiCSM Râmnicu Sărat
ACS Foresta SuceavaCSM Focşani 2007
ACSM Ceahlăul Piatra NeamţACS Suporter Club Oţelul Galaţi
CSM Bucovina RădăuţiCS Viitorul Ianca
CS Ştiinţa MiroslavaCS Făurei
ACS Şomuz FălticeniCS Sporting Lieşti
ACS Huşana HuşiACS Dacia Unirea Brăila
CSM PaşcaniCSM Bacău

Seria 3

Seria 4

ACS Mostiştea UlmuCSA Steaua Bucureşti
ACS Recolta Gheorghe DojaSC Dinamo 1948 SA 2
ACS Înainte ModeluFotbal Club Rapid 2
AS FC Agricola BorceaCS Concordia Chiajna 2
CS Gloria AlbeştiAFC Progresul 1944 Spartac
ACSM OlteniţaCS Tunari
FC Viitorul Constanţa SA 2SC FC Voluntari SA 2
CS AfumaţiAFC Metalul Buzău
SC Popeşti-LeordeniCS Baloteşti
CSA Axiopolis Sport CernavodăSC Fotbal Club FCSB SA 2

Seria 5

Seria 6

ACS SR Municipal BraşovACS Unirea Bascov
CSM Corona BraşovCSO Petrolul Potcoava
CSO PlopeniACS Vediţa Coloneşti M.S.
ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2ACS FC Academica Clinceni 2
ACS Kids Tâmpa BraşovCSM Flacăra Moreni
CS BlejoiCSM Alexandria
ACS Olimpic Cetate RâşnovUniversitatea Craiova 2
ACS KSE Târgu SecuiescAS FC Pucioasa
AFC Astra 2ACSO Filiaşi
AFC Odorheiu SecuiescCS Sporting Roşiori 2008

Seria 7

Seria 8

CSM DevaCS Crişul Chişineu Criş
CS Măgura CisnădieCS Avântul Periam
CSM Jiul PetroşaniACS Progresul Ezeriş
ACS Minerul CosteştiCS Şoimii Lipova
CS Gaz Metan Mediaş 2ACS Progresul Pecica
AFC Hermannstadt 2CSC Dumbrăvița
ACS Viitorul ŞelimbărCSC Ghiroda şi Giarmata Vii
ACS Flacăra HorezuCS Gloria Lunca-Teuz Cermei
CS Viitorul DăeştiACS Fortuna Becicherecu Mic
CS Gilortul Târgu CărbuneştiACS Poli Timişoara

Seria 9

Seria 10

FC Unirea DejACS FC Someşul Dej
CS Unirea Ungheni 2018CSM Satu Mare
CS Ocna MureşCS Progresul Şomcuţa Mare
CSO CugirCS Sportul 2007 Şimleu Silvaniei
CS HunedoaraACS CAO 1910 Oradea
CSM Avântul ReghinCS Minaur Baia Mare
ACS Sticla Arieşul TurdaCS Luceafărul Oradea
CS Sănătatea Servicii Publice Cluj-NapocaCSC Sânmartin
AFC Unirea 1924ACS Unu Fotbal Club Gloria
ACS Industria GaldaSCM Zalău

Pentru promovare, primele două clasate din fiecare serie vor disputa un baraj în dublă manșă, astfel:

B1: Locul 1, Seria 1 v Locul 2, Seria 2
B2: Locul 1, Seria 2 v Locul 2, Seria 1
B3: Locul 1, Seria 3 v Locul 2, Seria 4
B4: Locul 1, Seria 4 v Locul 2, Seria 3
B5: Locul 1, Seria 5 v Locul 2, Seria 6
B6: Locul 1, Seria 6 v Locul 2, Seria 5
B7: Locul 1, Seria 7 v Locul 2, Seria 8
B8: Locul 1, Seria 8 v Locul 2, Seria 7
B9: Locul 1, Seria 9 v Locul 2, Seria 10
B10: Locul 1, Seria 10 v Locul 2, Seria 9

Învingătoarele acestor jocuri se vor duela între ele, tur-retur, pe baza următoarei împerecheri:

  • Învingătoarea B1 v Învingătoarea B2
  • Învingătoarea B3 v Învingătoarea B4
  • Învingătoarea B5 v Învingătoarea B6
  • Învingătoarea B7 v Învingătoarea B8
  • Învingătoarea B9 v Învingătoarea B10

Cele 5 câștigătoare vor obține dreptul de a evolua în sezonul 2021-2022 al Ligii 2.

Retrogradează ultimele două clasate din fiecare serie împreună cu echipa de pe locul 8 cu cea mai slabă linie de clasament.