Toate cele cinci serii ale eşalonului al treilea au etapă în acest week-end, după ce seria a patra a beneficiat de o intermediară la mijloc de săptămână. Revenirea celor de la ASU Poli pe stadionul Dan Păltinişanu, de data aceasta în postură de gazdă, la un an după duelul local cu Ripensia, în cadrul Ligii a IV-a Timiş a adus o afluenţă record pentru acest eşalon, de 7.500 de spectatori.

Din păcate pentru timişoreni, după succesul de marţi seara, a urmat o deplasare la Sebiş, vineri, soldată cu un eşec în faţa Naţionalului, scor 1-3. Chiar dacă rivala la promovare Metalurgistul Cugir nu a profitat de pasul greşit al timişenilor, pierzând în deplasare la Pandurii II, ASU Poli poate pierde prima poziţie după meciurile de azi, dacă Performanţa confirmă forma bună şi învinge pe Măgura Cisnădie.

În celelalte serii, situaţia rămâne neschimbată după partidele disputate ieri, cu Sepsi OSK, Juventus, Afumaţi şi Luceafărul în fotoliul de lider.

Pentru cei interesaţi de statistică, FRF.ro vă oferă mai jos, în format electronic, lista meciurilor disputate până acum în ediţia de campionat 2015-2016 a Ligii 3, cu scoruri şi marcatori.

Iată programul etapei, precum şi clasamentele la zi:

SERIA I

22 aprilie, ora 17:00
Aerostar Bacău – Petrotub Roman 2-1 (0-1)

23 aprilie, ora 17:00
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – Sporting Lieşti
Atletico Vaslui – Olimpia Râmnicu Sărat
Inter Dorohoi – CS Panciu

Metalosport Galaţi – FC Zagon 3-0
Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

Bucovina Rădăuţi – CSM Paşcani 0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

Ştiinţa Miroslava – Cetatea Târgu Neamţ 3-0
Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1.Sepsi OSK20171245752
2.Olimpia Rm. Sărat201532461548
3.Ştiinţa Miroslava211425411744
4.Petrotub Roman211263451642
5.Metalosport Galaţi211056391935
6.Aerostar Bacău21957282332
7.Sporting Lieşti20938353330
8.CSM Paşcani21849344228
9.FC Panciu20587202423
10.Bucovina Rădăuţi*204412153616
11.FC Zagon*193412134513
12.Inter Dorohoi201811183711
13.Atletico Vaslui203215165211
14.Cetatea Târgu Neamţ**20411515443
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a Clubului Sportiv Fotbal Club Zagon se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză
**echipă penalizată cu 10 puncte în urma Hotărârilor Comisiei de Disciplină şi Etică echipă sancţionată cu excluderea din toate competițiile organizate sub egida Federației Române de Fotbal, ca urmare a neachitării obligațiilor financiare în termenul regulamentar față de creditorul Munteanu Mădălin Daniel (dosar 116/CD/2015) în conformitate cu decizia Comisiei de Disciplină şi Etică din 24.02.2016

SERIA A II-A

22 aprilie, ora 17:00
Metaloglobus Bucureşti – Gloria Popeşti Leordeni 4-0 (2-0)
Înainte Modelu – Juventus Bucureşti 0-2 (0-0)
Voinţa Snagov – Petrolistul Boldeşti 1-0 (0-0)

23 aprilie, ora 17:00
Viitorul Domneşti – CS Tunari
CSM Olteniţa – FC Viitorul II
Delta Dobrogea Tulcea – Unirea Slobozia

Dinamo II stă

Juventus Bucuresti20164041952
Delta Dobrogea191450411147
Metaloglobus191324341741
Unirea Slobozia18936322230
Înainte Modelu19919383928
Viitorul Domneşti18837373127
Petrolistul19649252622
FC Viitorul II19559273520
Gl. Popeşti Leordeni205510274520
Dinamo II195311263918
Voinţa Snagov195212243617
CSM Olteniţa184311274415
CS Tunari192413204510

SERIA A III-A

22 aprilie, ora 17:00
Concordia Chiajna II – Sporting Roşiori 1-1 (1-0)

23 aprilie, ora 17:00

Urban Titu – Atletic Bradu
SCM Piteşti – CS Ştefăneşti
FC Voluntari II – FC Aninoasa
Sporting Turnu Măgurele – CS Podari
CS Afumaţi – CN Dinicu Golescu Câmpulung

AFC Hărman – Inter Olt Slatina 3-0
Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

CS Afumaţi201325311241
SCM Piteşti201325382041
CN Dinicu Golescu201163271039
FC Voluntari II201145413037
Sporting Turnu201037252333
Sporting Roşiori21858281929
Inter Olt Slatina*219210233129
Atletic Bradu20848322728
CS Ştefăneşti20758242326
Concordia Chiajna II217410463525
CS Podari208111343425
FC Aninoasa20479172619
AFC Hărman214413204916
Urban Titu204115156113
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a AS Clubul Sportiv Inter Olt Slatina se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză

SERIA A IV-A

22 aprilie, ora 17:00
ACSO Filiaşi – Minerul Motru 3-0 (2-0)
Pandurii II Târgu Jiu – Metalurgistul Cugir 3-2 (2-0)
FC Hunedoara – Millenium Giarmata 1-1 (1-1)
Naţional Sebiş – ASU Poli Timişoara 3-1 (1-0)
CNS Cetate Deva – CS U Craiova II 2-0 (0-0)

23 aprilie, ora 17:00
Performanţa Ighiu – Măgura Cisnădie
CS Ineu – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic

CSM Lugoj stă

1.ASU Poli221615442049
2.Performanța Ighiu221453431347
3.Metalurgistul Cugir221435452545
4.Naţional Sebiş231247302340
5.FC Hunedoara231058383535
6.Cetate Deva22967302533
7.CSM Lugoj2210210262432
8.Becicherecu Mic21948332731
9.Pandurii II239410292831
10.Măgura Cisnădie21858232829
11.CS Ineu217311202824
12.CS U Craiova II226313243421
13.ACSO Filiaşi235414183619
14.Minerul Motru234613114418
15.Millenium Giarmata224315214515

SERIA A V-A

22 aprilie, ora 17:00
Sănătatea Cluj – Industria Galda 2-2 (0-0)

23 aprilie, ora 17:00
CS Iernut – CS Oşorhei
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – FC Zalău
Luceafărul Oradea – AFC Odorheiu Secuiesc
Unirea Dej – ASF Comuna Recea
CSM Sighetu Marmaţiei – Unirea Jucu

Luceafărul Bălan – Avântul Reghin 0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1.Luceafărul Oradea201451471447
2.Avântul Reghin211443411646
3.Unirea Jucu201172381640
4.Industria Galda211326423041
5.CSM Sighet201226371638
6.AFK Csikszereda20929232329
7.Sănătatea Cluj21849333728
8.CS Oşorhei20839252927
9.Comuna Recea208210333526
10.CS Iernut20758263026
11.Unirea Dej206410243222
12.FC Zalău204412153516
13.AFC Od. Secuiesc204313174115
14.Luceafărul Bălan*21012014611
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a Luceafărului Bălan se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză