La 38 de ani şi 8 luni, senegalezul este omul momentului în Liga 3 după un nou meci senzaţional în tricoul celor de la Cetate Deva. Vineri, Ndoye a reuşit un hat-trick în duelul cu Unirea 1924 Alba Iulia, iar echipa sa a ajuns la patra victorie consecutivă în campionat. Cu cele trei goluri marcate ieri, căpitanul grupării hunedorene a ajuns la cota şase în trei meciuri pentru gruparea din Deva.

La câţiva centimetri de golul patru

Condusă cu 1-0 din minutul 30, Cetate Deva a revenit în prelungirile primei reprize după un penalty scos de Bloj şi transformat de Ousmane Ndoye, căpitanul devean. În partea secundă, senegalezul (foto, nr. 78) a făcut diferenţa marcând de două ori cu capul din centrările lui Vaştag, în minutele 54 şi 83. În minutul 87, ”Ousmănescu” a fost aproape de golul patru, dar Ioani a respins de pe linia porţii lovitura sa de cap venită tot după o centrare a lui Andrei Vaştag.

”Eu nu am venit aici pentru distracţie, cum au spus mulţi, am venit aici să joc fotbal. După ultimul meci din acest an, care va avea loc vineri, voi trage şi linie şi voi lua o decizie în privinţa viitorului meu. E bine că echipa a câştigat, mă bucur mult şi îi felicit pe băieţi. Eu am mai spus-o, unde mă simt bine fac performanţă, unde nu mă simt bine, a doua zi am plecat. La Deva mă simt foarte bine alături de colegii mei”, a spus Ousmane Ndoye după meci.

El a dedicat reuşitele fostului internaţional Didi Prodan, dispărut joi în condiţii tragice. După ce a marcat al treilea gol, Ousmane a venit la marginea terenului şi a afişat un tricou cu un mesaj special „RIP DANIEL PRODAN!”.

"Am dedicat golurile lui Didi, pe care toată lumea îl cunoaşte ca un mare fotbalist român. Eu am cerut băieţilor să facem acel tricou, ştiam că vom marca şi a ieşit cum ne-am dorit. Vreau să transmit condoleanţe pentru întreaga Românie, pentru că Didi a făcut multe pentru fotbalul românesc"
, a explicat Ousmane Ndoye.

Iată rezultatele înregistrate în meciuri disputate vineri în Liga 3, programul zilei de sâmbătă şi clasamentele la zi: