Meciul direct dintre primele două clasate ale seriei a doua, Juventus şi Delta Dobrogea, a stabilit numele celei de-a patra promovate din Liga 3. Formaţia din Colentina a abordat meciul cu un avans de două puncte în clasament, situaţie în care gruparea bucureşteană avea nevoie de cel puţin un egal pentru a promova.

Eroarea lui Ghinea a fost decisivă

Contrar aşteptărilor, meciul a debutat cu Juventus la timonă, deşi oaspeţii ar fi fost cei care aveau mai multă nevoie de toate punctele puse în joc. Mai multe ocazii monumentale au anunţat deschiderea scorului, la o eroare a fundaşului central Ghinea.

Acesta a încercat să protejeze un balon care se ducea spre aut de poartă (foto), dar Cazan a profitat de marcajul mult prea larg şi i-a furat mingea din faţă. A urmat o centrare în faţa porţii, de unde golgeterul Bogdan Chipirliu a înscris (foto, jos), fără emoţii, cel de-al 19-lea gol al său din retur.

Era minutul 41, iar până la finalul partidei nu s-a mai produs nicio schimbare pe tabela de marcaj, astfel că Juventus a obţinut promovarea în eşalonul secund, terminând sezonul fără nicio înfrângere!

CS Afumaţi, SCM Piteşti sau FC Voluntari II?

Numele ultimei promovate în Liga 2 va fi aflat la finalul meciurilor programate sâmbătă, cu începere de la ora 18:00. CS Afumaţi şi SCM Piteşti au acelaşi număr de puncte, dar ilfovenii stau mai bine la meciurile directe. În spatele celor două se află satelitul Voluntariului, care poate termina sezonul pe primul loc dacă învinge în deplasare, pe terenul celor de la Sporting Turnu, iar Afumaţiul şi SCM-ul nu obţin mai mult de un egal în partidele de la Ştefăneşti şi Hărman.

În cazul în care echipa secundă a grupării din Liga I va deveni campioană, ea nu va putea promova în al doilea eşalon dacă FC Voluntari va pierde barajul pentru menţinerea pe prima scenă a fotbalului românesc, programat pe 8 şi 12 iunie.

Neguţ s-a retras cu un hat-trick în poarta campioanei seriei a IV-a

Pentru ASU Poli, ultimul meci în Liga 3 pentru cel puţin un sezon, ca urmare a promovării în eşalonul secund, a fost unul cu final nedorit. Tabela de marcaj a arătat un neaşteptat 5-1 pentru Măgura Cisnădie, formaţie la care a strălucit căpitanul Radu Neguţ, Atacantul, care va împlini 35 de ani pe 3 iulie, s-a retras din activitate cu o prestaţie memorabilă în meciul de adio, reuşind un hat-trick în poarta timişorenilor.

Însă scorul etapei, cel puţin pentru meciurile jucate vineri, s-a înregistrat la Snagov, acolo unde Înainte Modelu a dispus de Voinţa cu 7-2.

Iată programul etapei, precum şi clasamentele la zi:

SERIA I

27 mai, ora 18:00
CSM Paşcani – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 1-2 (0-1)

28 mai, ora 18:00
Olimpia Râmnicu Sărat – Sporting Lieşti
Metalosport Galaţi – Aerostar Bacău
Inter Dorohoi – Atletico Vaslui   

CS Panciu – Cetatea Târgu Neamţ 3-0
Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

Petrotub Roman – Bucovina Rădăuţi 3-0
Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

FC Zagon – Ştiinţa Miroslava 0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1.Sepsi OSK26222255968
2.Olimpia Rm. Sărat251843561958
3.Ştiinţa Miroslava261727481953
4.Petrotub Roman261475532049
5.Metalosport Galaţi251267452442
6.Sporting Lieşti251339443542
7.Aerostar Bacău251258362841
8.CSM Paşcani269611414933
9.FC Panciu268810293132
10.Inter Dorohoi2531012243919
11.Bucovina Rădăuţi*244416154816
12.Atletico Vaslui254417225916
13.FC Zagon*243417136013
14.Cetatea Târgu Neamţ**24411915563
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a Clubului Sportiv Fotbal Club Zagon se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză
**echipă penalizată cu 10 puncte în urma Hotărârilor Comisiei de Disciplină şi Etică şi sancţionată cu excluderea din toate competițiile organizate sub egida Federației Române de Fotbal, ca urmare a neachitării obligațiilor financiare în termenul regulamentar față de creditorul Munteanu Mădălin Daniel (dosar 116/CD/2015) în conformitate cu decizia Comisiei de Disciplină şi Etică din 24.02.2016

SERIA A II-A

27 mai, ora 18:00
Juventus Bucureşti – Delta Dobrogea Tulcea 1-0 (1-0)
Voinţa Snagov – Înainte Modelu 2-7 (2-3)

28 mai, ora 18:00
CS Tunari – Gloria Popeşti Leordeni
Petrolistul Boldeşti – Dinamo II Bucureşti
Unirea Slobozia – Metaloglobus Bucureşti
CSM Olteniţa – Viitorul Domneşti

FC Viitorul II stă

1.Juventus Bucuresti242040621164
2.Delta Dobrogea241851581359
3.Metaloglobus231625422450
4.Unirea Slobozia231148483437
5.Viitorul Domneşti231058444035
6.Înainte Modelu2310211525132
7.Petrolistul238411373728
8.FC Viitorul II237511354226
9.CSM Olteniţa236314365821
10.Dinamo II236314305621
11.Gl. Popeşti Leordeni235513306120
12.Voinţa Snagov245316295518
13.CS Tunari234514274817

SERIA A III-A

28 mai, ora 18:00
CS Ştefăneşti – CS Afumaţi
FC Aninoasa – Sporting Roşiori
CS Podari – Atletic Bradu
CN Dinicu Golescu Câmpulung – Concordia Chiajna II
AFC Hărman – SCM Piteşti
Sporting Turnu Măgurele – FC Voluntari II

Inter Olt Slatina – Urban Titu 0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1.SCM Piteşti251726522353
2.CS Afumaţi251726401553
3.FC Voluntari II251645593252
4.Sporting Turnu251438342745
5.CN Dinicu Golescu251267302342
6.Sporting Roşiori2510510342535
7.Atletic Bradu2510510413535
8.CS Ştefăneşti25979322734
9.Concordia Chiajna II259511533832
10.CS Podari2510114464231
11.Inter Olt Slatina*269215234929
12.FC Aninoasa257711263428
13.AFC Hărman254417226116
14.Urban Titu265120248516
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a AS Clubul Sportiv Inter Olt Slatina se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză

SERIA A IV-A

27 mai, ora 14:00
Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – Millenium Giarmata 3-0 (1-0)

27 mai, ora 18:00
Naţional Sebiş – Pandurii II Târgu Jiu 2-1 (0-0)
CNS Cetate Deva – CSM Lugoj 2-2 (1-1)
CS U Craiova II – Metalurgistul Cugir 2-3 (2-1)
Măgura Cisnădie – ASU Poli Timişoara 5-1 (2-0)

28 mai, ora 18:00
FC Hunedoara – Minerul Motru

CS Ineu – ACSO Filiaşi nu se dispută
Oaspeţii au anunţat Departamentul Competiţii că nu se vor prezenta

Performanţa Ighiu stă

1.ASU Poli282017583161
2.Performanța Ighiu281765502157
3.Metalurgistul Cugir281837573057
4.Naţional Sebiş281468362848
5.Cetate Deva281198393342
6.Măgura Cisnădie2812610373542
7.Pandurii II2812511453441
8.CSM Lugoj2812511332941
9.FC Hunedoara2712510424441
10.Becicherecu Mic2811512423938
11.CS Ineu279414233231
12.CS U Craiova II288416404428
13.Millenium Giarmata285617275521
14.ACSO Filiaşi275517194220
15.Minerul Motru274617156418

SERIA A V-A

27 mai, ora 16:00
AFC Odorheiu Secuiesc – CS Oşorhei
3-2 (1-0)

27 mai, ora 18:00
ASF Comuna Recea – CS Iernut 2-2 (0-0)

28 mai, ora 18:00
Avântul Reghin – Industria Galda
Unirea Jucu – Sănătatea Cluj
Unirea Dej – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc

FC Zalău – CSM Sighetu Marmaţiei 3-0
Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

Luceafărul Oradea – Luceafărul Bălan 3-0
Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1.Luceafărul Oradea262051631565
2.Avântul Reghin251744532255
3.Industria Galda251627493350
4.Unirea Jucu241473451849
5.AFK Csikszereda241329342541
6.Sănătatea Cluj251159484538
7.Comuna Recea2611312434036
8.CS Iernut26989373835
9.CS Oşorhei269413343931
10.Unirea Dej258413313628
11.CSM Sighet258215274926
12.AFC Od. Secuiesc267415305525
13.FC Zalău266515244423
14.Luceafărul Bălan*25012414731
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a Luceafărului Bălan se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză
**echipă retrasă din competiţie în returul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal CSM Sighetu Marmaţiei se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză

Pentru cei interesaţi de statistică, FRF.ro vă oferă mai jos, în format electronic, lista meciurilor disputate până acum în ediţia de campionat 2015-2016 a Ligii 3, cu scoruri şi marcatori.