Eşalonul al treilea va disputa ultima etapă din luna octombrie pe parcursul a trei zile, vineri, sâmbătă şi duminică. Va fi ultima rundă a cărei oră de start va fi 15:00, urmând ca din luna noiembrie toate partidele să aibă ora 14:00 ca oră oficială de start. 12 dintre partidele etapei din week-end se vor disputa vineri, iar restul, cu excepţia a încă două, se vor disputa sâmbătă.

Excepţiile din program sunt meciurile în care evoluează două dintre echipele implicate în 16-imile Cupei României, Nuova Mama Mia Becicherecu Mic şi Dinamo II. Timişenii evoluează joi contra campioanei Astra, astfel că meciul lor de campionat cu CSM Lugoj a fost mutat duminică, de la ora 15:00. De partea cealaltă, satelitul clubului Dinamo joacă la această oră cu echipa mamă, într-un inedit duel al Cupei României. Cum echipa pregătită de Laurenţiu Diniţă ar fi urmat să se dueleze cu satelitul Astrei în etapa a noua de campionat, cele două echipe au solicitat de comun acord ca partida să fie reprogramată, iar aceasta se va disputa pe 8 noiembrie, de la ora 14:00.

Satelitul Stelei a remizat cu Sporting Roşiori

Într-un meci restant din etapa a şasea, disputat marţi pe stadionul Electromagnetica (foto), Sporting Roşiori a fost la cinci minute de o victorie. Teleormănenii au deschis scorul în minutul 74, prin Lătea, dar satelitul Stelei a reuşit egalarea în minutul 85, atunci când Enceanu a marcat de la punctul cu var.

Marţea viitoare se va disputa o altă restanţă, de data aceasta din seria I. Avântul Valea Mărului va primi vizita celor de la Metalosport Galaţi, într-un meci din cadrul etapei a şaptea, amânat iniţial din cauza inundaţiilor din judeţul Galaţi.