Primele partide din a şaptea etapă a returului Ligii 3 s-au disputat vineri, cu începere de la ora 17:00. Dacă Juventus Bucureşti şi Delta Dobrogea au rămas în continuare neînvinse şi şi-au continuat duelul la distanţă cu câte o victorie, în schimb, surpriza s-a produs în seria a IV-a.

Acolo unde Filiaşul a reuşit să obţină un rezultat de egalitate în duelul cu fostul lider Metalurgistul Cugir. Am spus fostul lider, deoarece ASU Poli a profitat de pasul greşit al echipei pregătite de Călin Moldovan şi a urcat pe primul loc, în urma succesului din deplasare, de la Pandurii II. Etapa continuă azi, de la ora 17:00.

Iată programul etapei a şaptea a returului, precum şi clasamentele la zi:

SERIA I

15 aprilie, ora 17:00
Olimpia Râmnicu Sărat – Inter Dorohoi
4-1 (1-0)

16 aprilie, ora 17:00
Sporting Lieşti – Aerostar Bacău
Petrotub Roman – Atletico Vaslui
CS Panciu – Metalosport Galaţi

FC Zagon – CSM Paşcani 0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

Cetatea Târgu Neamţ – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

Ştiinţa Miroslava – Bucovina Rădăuţi 3-0
Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1.Sepsi OSK20171245752
2.Olimpia Rm. Sărat201532461548
3.Ştiinţa Miroslava201325381741
4.Petrotub Roman191162431439
5.Metalosport Galaţi19955361832
6.Aerostar Bacău19856241829
7.Sporting Lieşti19838313127
8.CSM Paşcani20749314225
9.FC Panciu19487192420
10.Bucovina Rădăuţi*194411153316
11.FC Zagon*183411134213
12.Inter Dorohoi201811183711
13.Atletico Vaslui193214165111
14.Cetatea Târgu Neamţ**19411415413
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a Clubului Sportiv Fotbal Club Zagon se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză
**echipă penalizată cu 10 puncte în urma Hotărârilor Comisiei de Disciplină şi Etică echipă sancţionată cu excluderea din toate competițiile organizate sub egida Federației Române de Fotbal, ca urmare a neachitării obligațiilor financiare în termenul regulamentar față de creditorul Munteanu Mădălin Daniel (dosar 116/CD/2015) în conformitate cu decizia Comisiei de Disciplină şi Etică din 24.02.2016

SERIA A II-A

15 aprilie, ora 17:00
Dinamo II Bucureşti – Delta Dobrogea Tulcea 0-5 (0-2)
Juventus Bucureşti – Viitorul Domneşti 2-0 (2-0)

16 aprilie, ora 17:00
Gloria Popeşti Leordeni – Înainte Modelu
CS Tunari – CSM Olteniţa
FC Viitorul II – Voinţa Snagov
Petrolistul Boldeşti – Unirea Slobozia

Metaloglobus stă

1.Juventus Bucuresti19154039949
2.Delta Dobrogea191450411147
3.Metaloglobus181224301738
4.Unirea Slobozia17935322130
5.Viitorul Domneşti18837373127
6.Înainte Modelu17818363625
7.Gl. Popeşti Leordeni18558263920
8.Petrolistul17548242519
9.Dinamo II195311263918
10.FC Viitorul II18459253517
11.CSM Olteniţa174310264215
12.Voinţa Snagov174211233414
13.CS Tunari18141318447

SERIA A III-A

15 aprilie, ora 17:00
Atletic Bradu – Concordia Chiajna II
1-3 (1-2)

16 aprilie, ora 17:00
Urban Titu – CS Afumaţi
Sporting Roşiori – SCM Piteşti
CS Ştefăneşti – FC Voluntari II
FC Aninoasa – Sporting Turnu Măgurele
CS Podari – AFC Hărman

Inter Olt Slatina – CN Dinicu Golescu Câmpulung 0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1.CN Dinicu Golescu201163271039
2.SCM Piteşti191225351838
3.CS Afumaţi191225271238
4.FC Voluntari II191045392934
5.Sporting Turnu191027252332
6.Inter Olt Slatina*20929233129
7.Sporting Roşiori19847251528
8.Atletic Bradu20848322728
9.CS Ştefăneşti19757232126
10.Concordia Chiajna II207310453424
11.CS Podari197111333422
12.FC Aninoasa19469172618
13.AFC Hărman193412174813
14.Urban Titu194114155713
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a AS Clubul Sportiv Inter Olt Slatina se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză

SERIA A IV-A

15 aprilie, ora 17:00
ACSO Filiaşi – Metalurgistul Cugir 1-1 (0-1)
Pandurii II Târgu Jiu – ASU Poli Timişoara 0-1 (0-1)
Naţional Sebiş – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic
2-0 (2-0)

16 aprilie, ora 17:00
Minerul Motru – CSM Lugoj
FC Hunedoara – Măgura Cisnădie
Performanţa Ighiu – CS U Craiova II
CS Ineu – CNS Cetate Deva

Millenium Giarmata stă

1.ASU Poli201514401646
2.Metalurgistul Cugir211434432245
3.Performanța Ighiu201253391141
4.Naţional Sebiş211146271937
5.Becicherecu Mic20947332631
6.FC Hunedoara20947343031
7.Cetate Deva19757252526
8.CSM Lugoj208210212326
9.Măgura Cisnădie19757192626
10.Pandurii II217410242525
11.CS Ineu197210192523
12.CS U Craiova II195311192818
13.Minerul Motru204610103618
14.ACSO Filiaşi214413153316
15.Millenium Giarmata204214194214

SERIA A V-A

15 aprilie, ora 17:00
CS Oşorhei – Sănătatea Cluj 4-2 (2-0)

16 aprilie, ora 17:00
CS Iernut – CSM Sighetu Marmaţiei
Industria Galda – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc
Avântul Reghin – Luceafărul Oradea
AFC Odorheiu Secuiesc – Unirea Dej
ASF Comuna Recea – Unirea Jucu


FC Zalău – Luceafărul Bălan 3-0

Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1.Luceafărul Oradea191441461346
2.Avântul Reghin191333371542
3.CSM Sighet191225371538
4.Unirea Jucu191072351637
5.Industria Galda191216382737
6.AFK Csikszereda19928222129
7.Sănătatea Cluj20839313527
8.CS Oşorhei20839252927
9.Comuna Recea19829333226
10.CS Iernut19658253023
11.Unirea Dej196310233121
12.FC Zalău204412153516
13.AFC Od. Secuiesc194213164014
14.Luceafărul Bălan*20011914581
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a Luceafărului Bălan se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză

Pentru cei interesaţi de statistică, FRF.ro vă oferă mai jos, în format electronic, lista meciurilor disputate până acum în ediţia de campionat 2015-2016 a Ligii 3, cu scoruri şi marcatori.