Toţi cei cinci lideri de serie din eşalonul al treilea şi-au pierdut locul din fruntea clasamentului în urma meciurilor din runda a patra. În seria I, derby-ul etapei a patra dintre Aerostar şi Bucovina Rădăuţi a fost câştigat la limită de băcăuani, care au făcut schimb de locuri cu oaspeţii şi au trecut pe primul loc.

SC Popeşti-Leordeni a pierdut derby-ul cu CS Afumaţi, scor 1-0 pentru gazdele de sâmbătă, iar Unirea 04 Slobozia a profitat de jocul rezultatelor trecând pe primul loc în clasament. Ialomiţenii au acelaşi număr de puncte ca şi CS Afumaţi, dar au preluat şefia la golaveraj.

În seria a treia, CSM Slatina a suferit primul eşec din această ediţie de campionat, pe terenul celor de la CSM Alexandria, scor 0-2 (foto). Teleormănenii au preluat şefia seriei, după ce ultimele două clasate pe podium au făcut paşi greşiţi. Dacă Progresul Spartac a evitat un eşec pe teren propriu cu Unirea Bascov, cu un gol marcat în al şaselea minut de prelungire, în schimb fosta ocupantă a locului secund, FC Voluntari 2, a capotat neaşteptat pe terenul ultimei clasate, Tractorul Cetate, scor 2-5.

U Craiova 1948 a dat recital în meciul cu ACS Poli Timişoara, victoria cu 5-0 propulsându-i pe primul loc, în timp ce timişorenii au coborât pe ultima poziţie a clasamentului. Gruparea antrenată de Eugen Trică a profitat de eşecul suferit de fostul lider, CSC Ghiroda şi a rămas una dintre cele două echipe cu punctaj maxim din Liga 3, alături de Aerostar.

În ultima serie, derby-ul dintre primele două clasate, Luceafărul Oradea şi Fotbal Comuna Recea a schimbat liderul, după ce oaspeţii s-au impus cu 4-3 şi au urcat primul loc.

Campionatul va continua cu meciurile rundei a cincea, programate pe 20 şi 21 septembrie după cum urmează: