Ediţia 2015-2016 a Ligii 3 continuă vineri şi sâmbătă cu partidele din cadrul rundei a şaptea a returului. Această etapă marchează mijlocul părţii a doua a campionatului, din care vor mai rămâne de disputat încă şase etape în seriile I, a II-a, a III-a şi a V-a, respectiv şapte în seria a IV-a, singura cu 15 echipe rămase în competiţie.

Lideri în acest moment sunt, în ordinea seriilor, Sepsi OSK, Juventus Bucureşti, SCM Piteşti, Metalurgistul Cugir şi Luceafărul Oradea, cu menţiunea că formaţia piteşteană are acelaşi număr de puncte ca şi CS Afumaţi, dar stă mai bine la golaveraj.

Marţi şi miercuri se joacă intermediară

Echipele din seria a patra vor avea o pauză scurtă la dispoziţie după această rundă, deoarece ele vor disputa prima intermediară din 2016, la mijlocul săptămânii viitoare. Marţi se vor disputa şase partide, cinci de la ora 17:00 şi una de la ora 19:00, în timp ce epilogul etapei este programat miercuri, de la ora 17:00. Actualul lider, Metalurgistul Cugir, va avea zi liberă în intermediară, prilej pentru contracandidatele la promovare de a încerca să reducă din diferenţa faţă de gruparea din Alba.

Iată programul etapei intermediare:

Marţi 19 aprilie, ora 17:00
CSM Lugoj – ACSO Filiaşi
Millenium Giarmata – Pandurii Târgu Jiu II
Măgura Cisnădie – Naţional Sebiş
CS U Craiova II – CS Ineu
CNS Cetate Deva – Minerul Motru

Marţi 19 aprilie, ora 19:00
ASU Poli Timișoara – FC Hunedoara

Miercuri 20 aprilie, ora 17:00
Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – CS Performanţa Ighiu

ASU Poli revine pe Dan Păltinişanu

Intermediara din seria a patra va consemna revenirea echipei ASU Poli pe principala arenă a oraşului, "Dan Păltinişanu", după mai bine de un an. Pe 7 martie 2015, arena de pe Bega a găzduit derby-ul Ligii 4 Timiş, dintre Ripensia şi ASU Poli, câştigat de echipa antrenată, ca şi acum, de Sorin Brîndescu, cu scorul de 6-2, în faţa a aproape 4.000 de spectatori.

Meciul cu FC Hunedoara se va disputa în nocturnă, de la ora 19:00. Gruparea timişoreană se va muta de pe stadionul "Ştiinţa" doar pentru această partidă, în condiţiile în care arena proprie va fi gazda unui turneu internaţional de juniori la care participă şi echipele celor două Centre Regionale de Excelenţă ale FRF, Tricolor11 Timişoara şi Tricolor11 Târgu Mureş.

Pentru cei interesaţi de statistică, FRF.ro vă oferă mai jos, în format electronic, lista meciurilor disputate până acum în ediţia de campionat 2015-2016 a Ligii 3, cu scoruri şi marcatori.

Iată programul etapei a şaptea a returului, care se dispută vineri şi sâmbătă, precum şi clasamentele la zi:

SERIA I

15 aprilie, ora 17:00
Olimpia Râmnicu Sărat – Inter Dorohoi

16 aprilie, ora 17:00
Sporting Lieşti – Aerostar Bacău
Petrotub Roman – Atletico Vaslui
CS Panciu – Metalosport Galaţi

FC Zagon – CSM Paşcani
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

Cetatea Târgu Neamţ – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

Ştiinţa Miroslava – Bucovina Rădăuţi
Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1.Sepsi OSK19161242749
2.Olimpia Rm. Sărat191432421445
3.Petrotub Roman191162431439
4.Ştiinţa Miroslava191225351738
5.Metalosport Galaţi19955361832
6.Aerostar Bacău19856241829
7.Sporting Lieşti19838313127
8.CSM Paşcani19649284222
9.FC Panciu19487192420
10.Bucovina Rădăuţi*184410153016
11.FC Zagon*173410133913
12.Inter Dorohoi191810173311
13.Atletico Vaslui193214165111
14.Cetatea Târgu Neamţ**18411315383
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a Clubului Sportiv Fotbal Club Zagon se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză
**echipă penalizată cu 10 puncte în urma Hotărârilor Comisiei de Disciplină şi Etică echipă sancţionată cu excluderea din toate competițiile organizate sub egida Federației Române de Fotbal, ca urmare a neachitării obligațiilor financiare în termenul regulamentar față de creditorul Munteanu Mădălin Daniel (dosar 116/CD/2015) în conformitate cu decizia Comisiei de Disciplină şi Etică din 24.02.2016

SERIA A II-A

15 aprilie, ora 17:00
Dinamo II Bucureşti – Delta Dobrogea Tulcea
Juventus Bucureşti – Viitorul Domneşti

16 aprilie, ora 17:00
Gloria Popeşti Leordeni – Înainte Modelu
CS Tunari – CSM Olteniţa
FC Viitorul II – Voinţa Snagov
Petrolistul Boldeşti – Unirea Slobozia

Metaloglobus stă

1.Juventus Bucuresti18144037946
2.Delta Dobrogea181350361144
3.Metaloglobus181224301738
4.Unirea Slobozia17935322130
5.Viitorul Domneşti17836372927
6.Înainte Modelu17818363625
7.Gl. Popeşti Leordeni18558263920
8.Petrolistul17548242519
9.Dinamo II185310263418
10.FC Viitorul II18459253517
11.CSM Olteniţa174310264215
12.Voinţa Snagov174211233414
13.CS Tunari18141318447

SERIA A III-A

15 aprilie, ora 17:00
Atletic Bradu – Concordia Chiajna II

16 aprilie, ora 17:00
Urban Titu – CS Afumaţi
Sporting Roşiori – SCM Piteşti
CS Ştefăneşti – FC Voluntari II
FC Aninoasa – Sporting Turnu Măgurele
CS Podari – AFC Hărman

Inter Olt Slatina – CN Dinicu Golescu Câmpulung
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1.SCM Piteşti191225351838
2.CS Afumaţi191225271238
3.CN Dinicu Golescu191063241036
4.FC Voluntari II191045392934
5.Sporting Turnu191027252332
6.Inter Olt Slatina*19928232829
7.Sporting Roşiori19847251528
8.Atletic Bradu19847332428
9.CS Ştefăneşti19757232126
10.CS Podari197111333422
11.Concordia Chiajna II196310423321
12.FC Aninoasa19469172618
13.AFC Hărman193412174813
14.Urban Titu194114155713
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a AS Clubul Sportiv Inter Olt Slatina se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză

SERIA A IV-A

15 aprilie, ora 17:00
ACSO Filiaşi – Metalurgistul Cugir
Pandurii II Târgu Jiu – ASU Poli Timişoara
Naţional Sebiş – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic

16 aprilie, ora 17:00
Minerul Motru – CSM Lugoj
FC Hunedoara – Măgura Cisnădie
Performanţa Ighiu – CS U Craiova II
CS Ineu – CNS Cetate Deva

Millenium Giarmata stă

1.Metalurgistul Cugir201424422144
2.ASU Poli191414391643
3.Performanța Ighiu201253391141
4.Naţional Sebiş201046251934
5.Becicherecu Mic19946332431
6.FC Hunedoara20947343031
7.Cetate Deva19757252526
8.CSM Lugoj208210212326
9.Măgura Cisnădie19757192626
10.Pandurii II20749242425
11.CS Ineu197210192523
12.CS U Craiova II195311192818
13.Minerul Motru204610103618
14.ACSO Filiaşi204313143215
15.Millenium Giarmata204214194214

SERIA A V-A

15 aprilie, ora 17:00
CS Oşorhei – Sănătatea Cluj

16 aprilie, ora 17:00
CS Iernut – CSM Sighetu Marmaţiei
Industria Galda – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc
Avântul Reghin – Luceafărul Oradea
AFC Odorheiu Secuiesc – Unirea Dej
ASF Comuna Recea – Unirea Jucu


FC Zalău – Luceafărul Bălan

Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1.Luceafărul Oradea191441461346
2.Avântul Reghin191333371542
3.CSM Sighet191225371538
4.Unirea Jucu191072351637
5.Industria Galda191216382737
6.AFK Csikszereda19928222129
7.Sănătatea Cluj19838293127
8.Comuna Recea19829333226
9.CS Oşorhei19739212724
10.CS Iernut19658253023
11.Unirea Dej196310233121
12.AFC Od. Secuiesc194213164014
13.FC Zalău193412123513
14.Luceafărul Bălan*19011814551
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a Luceafărului Bălan se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză