După ce Aerostar a obţinut vineri promovarea matematică în Liga 2 Casa Pariurilor, a mai rămas o singură necunoscută în eşalonul al treilea, cea a campioanei din seria a doua. Acolo unde SSC Farul şi Progresul 1944 Spartac s-au aflat la egalitate de puncte înaintea penultimei etape.

Dacă echipa de pe malul mării s-a impus la scor la Olteniţa, 6-2, după 2-1 la pauză, în schimb Progresul a făcut un pas greşit, fiind învinsă la Modelu, scor 1-0, cu un gol marcat în al şaselea minut de prelungire a partidei. În urma acestor rezultate, SSC Farul s-a distanţat la trei puncte şi are nevoie, pentru a promova, de cel puţin un egal în ultima rundă, în care va primi vizita celor de la Sportul Chiscani.

CLASAMENTELE CELOR CINCI SERII

În schimb, un eşec al constănţenilor, coroborat cu o victorie a Progresului cu FCSB 2 le va readuce pe cele două echipe la egalitate de puncte, caz în care bucureştenii au avantajul meciurilor directe şi vor promova în Liga 2.

Iată rezultatele etapei din weekend:

SERIA I, ETAPA 29

18 mai, ora 18:00

Aerostar Bacău – Suporter Club Oţelul Galaţi 1-0 (1-0)
Cătălin Vraciu (72)

AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Sănătatea Darabani 3-0 (1-0)
Bajko Barna (41), Laszlo Hodgyai (76, 83)

CSM Roman – CSM Paşcani 4-0 (2-0)
Relu Grigore (4, 56), Sergiu Covaliu (28), Iosif Netbai (90+3)

19 mai, ora 18:00

Sporting Lieşti – CSM Focşani 2007 2-1 (1-0)
Claudiu Zaharia (12 – pen., 67  – pen.) / Ştefan Lupu (55)

Olimpic Cetate Râşnov – Bucovina Rădăuţi 1-1 (1-1)
Radu Leonte (7) / Ionel Stoian (14)

AFC Hărman – Metalosport Galaţi 3-0
Metalosport a fost exclusă din campionat în timpul returului şi va pierde toate meciurile returului la “masa verde”

KSE Târgu Secuiesc – Avântul Valea Mărului 3-0
Avântul s-a retras în pauza de iarnă şi va pierde toate meciurile returului la “masa verde”

AFC Odorheiu Secuiesc a stat

SERIA A II-A, ETAPA 25

FC Voluntari 2 – Axiopolis Sport Cernavodă 2-1 (0-0)
Constantin Costache (51), Alin Tănase (64) / Cătălin Creţu (47)

Sportul Chiscani – Victoria Traian 2-0 (0-0)
Ionuţ Cristian (51), Mădălin Pascu (90+2)

FCSB 2 – CSM Râmnicu Sărat 5-0 (3-0)
Florin Sava (5 – autogol), Ştefan Pacionel (34, 61), Marian Botezatu (37), Robert Băciuţ (59 – pen.)

Metalul Buzău – Delta Dobrogea Tulcea 2-1 (1-1)
Patrick Benga (13), Răzvan Tănase (80) / Patrick Benga (44 – aut.)

Unirea 04 Slobozia – Agricola Borcea 5-2 (0-1)
Adrian Ghinea (50), Constantin Toma (57), Vasile Bucă (71), Adrian Gherasim (72), Adrian Răduca (90+3) / Ilie Gaţă (29 – pen.), Marian Şerban (84)

ACSM Olteniţa – ASSCS Farul Constanţa 2-6 (1-2)
Gabriel Amariei (8), Răzvan Udrea (67 – pen.) / Alin Cârstocea (11), Vasile Şicu (19), Momodou Jallow (57), Claudiu Dragu (77, 81), Raphael Stănescu (83)

Înainte Modelu – Progresul 1944 Spartac 1-0 (0-0)
Daniel Gheorghe (90+6)

SERIA A III-A, ETAPA 25

SC Popeşti-Leordeni – Concordia Chiajna 2 5-1 (2-1)
Nicuşor Romanescu (16), Nicuşor Dumitru (33 – pen.), Viorel Dinu I (67, 77), Vladimir Gheorghe (90+1 – aut.) / Marius Matei (2)

AFC Astra 2 – ACS Petrolul 52 2-2 (0-0)
Bogdan Chipirliu (48), Dragoş Gheorghe (89) / Cătălin Pahonţu (56 – aut.), Sergiu Arnăutu (62)

CS Mioveni 2 – AFCM Alexandria 1-5 (0-2)
Alin Călin (90+3 – pen.) / Cosmin Călin (33), Liviu Floricel (38 – pen., 53), Florin Radu (79), Cosmin Căpăţînă (89)

Atletic Bradu – Voinţa Turnu Măgurele 2-4 (1-2)
Alexandru Traşcă (45), Constantin Şerban (74) / Mircea Mihaiu (15, 88), Alexandru Fotescu (23, 84)

Viitorul Domneşti – Flacăra Moreni
Meciul nu s-a disputat, deoarece gazdele nu au asigurat asistenţă medicală. O decizie privind rezultatul final va fi luată de Comisia de Disciplină şi Etică

Sporting Roşiori – CS Tunari 0-2 (0-1)
Robert Dumitru (39), Taofic Fatai (85)

FC Aninoasa a stat, deoarece Urban Titu s-a retras în tur

SERIA A IV-A, ETAPA 29

Naţional Sebiş – ACSO Filiaşi 3-0 (1-0)
Cristian Onţel (17), Nicolae Ruţă (49), Dragoş Săulescu (83)

AFC Hermannstadt 2 – Internaţional Băleşti 9-0 (4-0)
Sabin Lupu (10, 67, 74, 76), Iulian Popa (15), Claudiu Pamfile (39), Robert Bratu (45 – pen.), Gheorghe Morariu (59), George Monea (69 – pen.)

Centrul Naţional de Pregătire Timişoara – Millenium Giarmata 7-4 (3-0)
Marius Şimăndan (27), Adrian Stoianovici (32), Patrick Peter (39), Vlad Chera (46), Fabio Trip (60), Marius Filip (81, 88) / Michel Rosenblum (79 – pen.), Claudiu Ghighilicea (82, 84, 90+2 – pen.)

Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – Şoimii Lipova 1-5 (0-3)
Takenori Kawagoe (83) / Bruno Vasiu (9), Vlad Filimon (21), Kevin Trabalka (37, 86), Ioan Paşcu (75)

Gloria Lunca Teuz Cermei – CNS Cetate Deva 1-1 (1-0)
Andrei Sulea (7) / Andrei Voineag (60)

CSM Lugoj – ACS Şirineasa 1-2 (0-2)
Szabolcs Szekely (62) / Marian Stoenac (3), Georgian Honciu (31)

CSM Şcolar Reşita – ACS Ghiroda 2-1 (2-0)
Daniel Ene (17, 40) / Claudiu Matiş (90+2 – pen.)

CS U Craiova 2 a stat

SERIA A IV-A, ETAPA 30

22 mai, ora 18:00
CS U Craiova 2 – Nouva Mama Mia Becicherecu Mic 3-0 (1-0)
Vasile Constantin (11), Alexandru Dinu-Ivănescu (90), Alexandru Vulpe (90+2).

SERIA A V-A, ETAPA 29

Avântul Reghin – AS FC Universitatea Cluj 1-4 (0-2)
Iulian Sîplăcan (69) / George Florescu (19), Cristian Ene (29, 55), Iulian Sîplăcan (54 – aut.)

Gaz Metan Mediaş 2 – FC Avrig 0-6 (0-2)
Adrian Cîrstean (4), Andrei Stanciu (28, 62, 85), Andrei Lascu (52), Marius Cosovan (80)

Unirea 1924 Alba Iulia – CS Iernut 3-2 (2-1)
Silviu Iacşa (10), Adrian Onacă (15), Cristian Păcurar (67) / Tihamer Kovacs (28), Adrian Pop Solovăstru (62)

19 mai, ora 17:00

Industria Galda – Unirea Tăşnad 3-2 (1-1)
Daniel Lupşan (21), Alexandru Costea (54), Ioan Boancă (81) / Krisztian Szekely (13), Mădălin Bolba (70)

Unirea Dej – Performanţa Ighiu 1-2 (1-1)
Bogdan Boje (17) / Cătălin Tineiu (23), Alexandru Circov (62)

ACS Fotbal Comuna Recea – Sănătatea Cluj 2-1 (1-1)
Daniel Mih (2), Alin Bota (90+5 – pen.) / Andrei Ceaca (19)

Metalurgistul Cugir – Viitorul Ghimbav 3-0
Viitorul s-a retras în pauza de iarnă şi va pierde toate meciurile returului la “masa verde”