Vineri după-amiază s-au disputat primele partide din cadrul celei de-a treia etape a returului eşalonului al treilea. Dacă SCM Piteşti s-a impus la scor în duelul cu Sporting Roşiori, rezultat final 4-0, în schimb ceilalţi doi lideri de serii care au evoluat ieri, au terminat la egalitate pe teren propriu, ambii cu scorul de 1-1.

Metaloglobus şi SCM Piteşti, în continuare, fără înfrângere

Chiar dacă au câştigat la scor, argeşenii s-au distanţat de abia în ultimele 25 de minute, când au marcat trei dintre cele patru goluri ale meciului. Gruparea antrenată de Nicolae Dică a rămas neînvinsă după această rundă, la fel ca şi Metaloglobus. Bucureştenii au remizat pe teren propriu, cu Delta Dobrogea Tulcea (foto jos şi principal). Oaspeţii au deschis scorul imediat după pauză prin Dragu, dar Caramalău a restabilit egalitatea, după aproape un sfert de oră.

Chiar dacă nu au câştigat ieri, cei de la Metaloglobus au mai adăugat un punct în plus la distanţa faţă de fosta ocupantă a locului secund, Unirea Slobozia, învinsă vineri de satelitul Astrei, cu 2-1. Înaintea ultimelor meciuri din serie, Viitorul II a urcat pe treapta a doua a clasamentului, cu un golaveraj mai bun decât gruparea ialomiţeană, după 3-0 la "masa verde", cu Arsenal Malu, însă poate fi depăşită cu două puncte de CS Tunari, dacă ilfovenii înving azi pe CSM Olteniţa.

Naţional Sebiş, salvată de la eşec în penultimul minut

Liderul seriei a patra a fost la un pas de un eşec neaşteptat, în faţa penultimei clasate, UTA Bătrâna Doamnă II (foto jos). Satelitul grupării din Liga 2 a confirmat startul bun din retur, în care a câştigat ambele meciuri jucate până ieri şi a condus cu 1-0 pe Naţional Sebiş. Gazdele au fost salvate de la eşec de reuşita lui Gelu Velici, din minutul 89 şi pot pierde şefia seriei la golaveraj, dacă CSM Şcolar Reşiţa se impune în meciul de azi, de la Ighiu.

Singura echipă care a obţinut victoria în meciurile de ieri ale seriei a IV-a a fost Cetate Deva, care a trecut de satelitul Pandurilor cu 2-1, după ce a fost condusă din minutul 11, în urma unui autogol. În urma succesului de la Rovinari, devenii au ajuns pe a treia treaptă a podiumului, la egalitate de puncte cu CSM Şcolar, dar golaveraj mai slab şi un meci în plus jucat. Dar echipa antrenată de Viorel Tănase poate coborî de pe locul 3 dacă Industria Galda va câştiga derby-ul judeţean cu Unirea 1924 Alba Iulia.

AFC Hărman şi Metalurgistul Cugir, noii lideri ai seriilor I şi V

Principalele urmăritoare ale celor de la AFK Csikszereda, adică AFC Hărman şi Ştiinţa Miroslava, s-au impus în deplasările efectuate ieri la Roman şi Râmnicu Sărat. Dacă ieşenii au ajuns la două puncte de locul I, în schimb braşovenii au făcut rocada cu liderul şi au trecut pe prima poziţie în clasament, la diferenţă de golaveraj. Însă AFK Csikszereda va putea reveni pe prima poziţie după meciul pe care îl va juca azi, în deplasare, la ultima clasată, SC Bacău.

O schimbare temporară de lider a avut loc şi în seria a cincea, acolo unde Metalurgistul Cugir s-a impus la Târgu Mureş, pe terenul satelitului celor de la ASA şi a depăşit-o la golaveraj pe FC Hermannstadt. Însă cugirenii pot pierde prima poziţie după meciurile de azi, în care atât fostul lider, cât şi cei de la Comuna Recea îi pot depăşi la puncte. Dacă FC Hermannstadt are nevoie doar de un egal pentru a trece peste Metalurgistul, în schimb maramureşenii au nevoie de o victorie în meciul cu Unirea Dej.

Iată rezultatele înregistrate vineri:

SERIA I

Olimpia Râmnicu Sărat – Ştiinţa Miroslava 0-2 (0-0)
Atletico Vaslui – CSM Paşcani 1-5 (0-3)
CSM Roman – AFC Hărman 0-3 (0-1)
Aerostar Bacău – Avântul Valea Mărului 1-0 (0-0)

SERIA A II-A

Metaloglobus Bucureşti – Delta Dobrogea Tulcea 1-1 (0-0)
Dinamo Bucureşti II – Înainte Modelu 2-1 (2-1)
AFC Astra II – Unirea Slobozia  2-1 (0-1)

Viitorul Constanţa II – Arsenal Malu  3-0
Echipa Arsenal Malu s-a retras din campionat în pauza de iarnă şi va pierde la "masa verde" toate meciurile din retur.