Runda din week-end-ul anterior, întreruptă prin decizia Comitetului de Urgenţă al FRF, după decesul dinamovistului Patrick Ekeng, va continua astăzi şi mâine, cu meciurile care ar fi trebuit să se dispute sâmbăta trecută. Cu 13 partide disputate pe 6 mai, Liga 3 programează în această seară, de la ora 18:00, doar două partide, la Hunedoara şi Miercurea Ciuc, restul întâlnirilor urmând a se disputa sâmbătă de la aceeaşi oră.

Dinamo II, cel mai tânăr "11" din primele trei eşaloane

Printre cele 13 partide disputate vinerea trecută s-a numărat şi cea de pe stadionul Romprim din Capitală, dintre Dinamo II şi Juventus. Lipsit de aportul titularilor, convocaţi in corpore la echipa de juniori A pentru turneul final al Ligii Elitelor U19, satelitul grupării din Liga I a aliniat o formulă în care patru jucători au fost născuţi în 1999, şase în 2000, iar portarul în 1997.

Cu acest prilej, Dinamo II a stabilit noul record pentru cea mai mică medie de vârstă a primului "11" din primele trei eşaloane ale actualui sezon şi probabil din istoria fotbalului românesc. Astfel, echipa de start a satelitului dinamovist a avut o medie de 16 ani, 7 luni şi 12 zile, cu două săptămâni sub precedentul record, stabilit tot de Dinamo II, în etapa precedentă, contra Gloriei Popeşti Leordeni.

Gherasim, cel mai tânăr portar din actualul sezon

Media de vârstă a scăzut drastic după pauză, atunci când au mai intrat trei jucători de câmp născuţi în 2000 şi portarul de rezervă, născut în 2001. Astfel, Dinamo II a terminat meciul cu un "11" care a avut o medie de 16 ani, 2 luni şi 12 zile.

Şi că tot am amintit de rezerva de portar, trebuie spus că Albert Gherasim (foto, dreapta) a doborât recordul de vârstă al primelor trei eşaloane pentru un apărător de buturi, coborând ştacheta la 14 ani, 11 luni şi 5 zile!

Pe lângă Gherasim, în acest meci au mai primit botezul la echipa de seniori şi Petreuş, Aad Saad, Ştefan Stancu şi Milea. Astfel, Dinamo II a ajuns la un total de 40 de jucători folosiţi în retur, depăşind recordul deţinut de Viitorul II, care a folosit "doar" 38.

Chipirliu a marcat de şase ori

În aceste condiţii, scorul final al partidei, 9-1 pentru Juventus, este uşor de înţeles, oaspeţii zburdând pe teren în faţa unor copii. Pentru lider a fost momentul perfect de a stabili scorul seriei a doua, depăşind acel 8-0 al Domneştiului contra Voinţei Snagov din etapa a 19-a, prin prisma numărului mai mare de goluri marcate.

Totodată, golgeterul bucureştenilor, Bogdan Chipirliu a stabilit recordul campionatului ca număr de goluri marcate de un singur jucător într-un meci, prin cele şase reuşite ale sale. Vechiul record a fost deţinut de liderul golgeterilor din Liga 3, Romică David (Performanţa Ighiu), autor a patru goluri într-o partidă.

Ajuns la cota 16, Chipirliu a urcat pe locul al treilea în clasamentul celor mai buni marcatori ai eşalonului trei, după Romică David (20 de goluri) şi Marius Vişan (17 goluri). Mai mult, atacantul Juventusului este jucătorul cu cele mai multe goluri marcate în retur, toate reuşitele sale fiind consemnate în 2016.

Sepsi şi Luceafărul pot promova după această rundă

Doi dintre liderii seriilor din Liga 3 vor obţine mâine promovarea matematică, dacă vor câştiga partidele de pe teren propriu. Este vorba de Sepsi, în seria I şi Luceafărul, în seria a V-a, care vor primi vizita celor de la Olimpia Râmnicu Sărat, respectiv Unirea Jucu.

În celelalte serii, lupta pentru promovare rămâne în continuare deschisă, singura certitudine fiind ieşirea din cursă a celor de la Ighiu, care au două meciuri în plus faţă de liderul ASU Poli şi se află la un punct distanţă. Prin victoria de vinerea trecută, Metalurgistul Cugir rămâne în coasta liderului, la egalitate cu Performanţa, dar doar cu un meci în minus faţă de gruparea timişoreană, care va juca sâmbătă la Ineu.

Pentru cei interesaţi de statistică, FRF.ro vă oferă mai jos, în format electronic, lista meciurilor disputate până acum în ediţia de campionat 2015-2016 a Ligii 3, cu scoruri şi marcatori.

Iată programul etapei, precum şi clasamentele la zi:

SERIA I

6 mai, ora 18:00
Aerostar Bacău – CS Panciu 2-0 (1-0)
Ionuţ Artenie (38), Cătălin Oanea (66)

14 mai, ora 18:00
Ştiinţa Miroslava – Petrotub Roman
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – Olimpia Râmnicu Sărat
Inter Dorohoi – CSM Paşcani

Bucovina Rădăuţi – Metalosport Galaţi 0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

Cetatea Târgu Neamţ – Sporting Lieşti 0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

Atletico Vaslui – FC Zagon
Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1.Sepsi OSK22182247856
2.Olimpia Rm. Sărat221642521752
3.Ştiinţa Miroslava221426411844
4.Petrotub Roman221273461743
5.Metalosport Galaţi231157442438
6.Sporting Lieşti231139393436
7.Aerostar Bacău231058312835
8.CSM Paşcani22949394431
9.FC Panciu23788262729
10.Bucovina Rădăuţi*214413153916
11.Atletico Vaslui234316215715
12.Inter Dorohoi222812213914
13.FC Zagon*213414135113
14.Cetatea Târgu Neamţ**21411615473
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a Clubului Sportiv Fotbal Club Zagon se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză
**echipă penalizată cu 10 puncte în urma Hotărârilor Comisiei de Disciplină şi Etică echipă sancţionată cu excluderea din toate competițiile organizate sub egida Federației Române de Fotbal, ca urmare a neachitării obligațiilor financiare în termenul regulamentar față de creditorul Munteanu Mădălin Daniel (dosar 116/CD/2015) în conformitate cu decizia Comisiei de Disciplină şi Etică din 24.02.2016

SERIA A II-A

6 mai, ora 18:00
Dinamo II Bucureşti – Juventus Bucureşti 1-9 (1-6)
Florin Vasile (31) / Bogdan Chipirliu (2, 10, 13, 40, 85, 89 – pen.), Alin Ilin (18, 30), Bogdan Oprea (50 – pen.)

Metaloglobus Bucureşti – CS Tunari 2-1 (0-1)
Andrei Voican (46), Alexandru Mitroi (82) / Andrei Luca (16)

14 mai, ora 18:00
Viitorul Domneşti – Petrolistul Boldeşti
CSM Olteniţa – Unirea Slobozia
Delta Dobrogea Tulcea – Voinţa Snagov

Înainte Modelu – FC Viitorul II
Oaspeţii au comunicat că nu se vor prezenta

Gloria Popeşti Leordeni stă

1.Juventus Bucuresti221840531058
2.Delta Dobrogea201550451250
3.Metaloglobus211425362144
4.Unirea Slobozia201037372733
5.Viitorul Domneşti20947403231
6.Înainte Modelu209110384128
7.Petrolistul20749292725
8.FC Viitorul II216510314023
9.Dinamo II216312305021
10.Gl. Popeşti Leordeni215511294820
11.Voinţa Snagov205213254017
12.CSM Olteniţa214313315215
13.CS Tunari223514244814

SERIA A III-A

6 mai, ora 15:00
Concordia Chiajna II – FC Aninoasa
Cristi Novacek (67), Daniel Rogoveanu (68)

6 mai, ora 18:00
Atletic Bradu – Sporting Roşiori 0-2 (0-1)
Dănuţ Ivănică (38), Cosmin Călin (60)

SCM Piteşti – CS Podari 2-1 (2-1)
Ciprian Tănasă (30), Bogdan Stancu (32) / Claudiu Bălan (43 – pen.)

14 mai, ora 18:00
Urban Titu – CS Ştefăneşti
Sporting Turnu Măgurele – CN Dinicu Golescu Câmpulung
CS Afumaţi – AFC Hărman

FC Voluntari – Inter Olt Slatina 3-0
Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1.SCM Piteşti231526432347
2.FC Voluntari II231445513246
3.CS Afumaţi221426331444
4.CN Dinicu Golescu221264291242
5.Sporting Turnu221237292339
6.Sporting Roşiori231058341935
7.Atletic Bradu231049413334
8.Concordia Chiajna II238510493629
9.Inter Olt Slatina*239212234029
10.CS Ştefăneşti22769262727
11.CS Podari238114374025
12.FC Aninoasa235710183222
13.AFC Hărman224414215116
14.Urban Titu224117187013
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a AS Clubul Sportiv Inter Olt Slatina se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză

SERIA A IV-A

6 mai, ora 18:00
Pandurii II Târgu Jiu – ACSO Filiaşi 5-0 ()
Constantin Cocină (18, 26, 32, 80), Bogdan Dănăricu (51)

Naţional Sebiş – Metalurgistul Cugir 0-2 (0-0)
Adrian Cârstean (49), Ştefan Radu (79)

Performanţa Ighiu – Millenium Giarmata 1-1 (1-1)
Răzvan Fetiţa (15 – pen.) / Ştefan Blănaru (11)

CNS Cetate Deva – Măgura Cisnădie 2-0 (0-0)
Raul Lintaru (60), Tudor Şaucă (72)

CS U Craiova II – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic 4-2 (2-0)
Olivian Surugiu (21, 77 – pen.), Alin Manea (30, 47) / Bogdan Centea (61), Petrişor Jichici (86)

13 mai, ora 18:00
FC Hunedoara – CSM Lugoj

14 mai, ora 18:00
CS Ineu – ASU Poli Timişoara

Minerul Motru stă

1.ASU Poli231715492152
2.Performanța Ighiu251564471951
3.Metalurgistul Cugir241635512551
4.Naţional Sebiş251348332643
5.Cetate Deva241077322537
6.Pandurii II2510510352935
7.FC Hunedoara241059383935
8.CSM Lugoj2310310272533
9.Becicherecu Mic249510353332
10.Măgura Cisnădie248610233230
11.CS Ineu238411222828
12.CS U Craiova II248313353627
13.ACSO Filiaşi245415184119
14.Minerul Motru244614115118
15.Millenium Giarmata244416234916

SERIA A V-A

6 mai, ora 18:00
CS Oşorhei – Industria Galda 1-2 (0-1)
Lucian Todea (76) / Cristian Vonya (22, 64)

Sănătatea Cluj – Avântul Reghin 2-5 (1-1)
Andrei Ceaca (34), Sergiu Şoş (53) / Loránd Dézsi (5), Adrian Murar (48), Cristian Merdariu (63), Paul Colţa (69, 90+2)

13 mai, ora 18:00
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – AFC Odorheiu Secuiesc

14 mai, ora 18:00
CS Iernut – FC Zalău
Luceafărul Oradea – Unirea Jucu


CSM Sighetu Marmaţiei – Unirea Dej
Gazdele au comunicat că nu se vor prezenta

Luceafărul Bălan – ASF Comuna Recea 0-3

Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1.Luceafărul Oradea221651531453
2.Avântul Reghin231544472049
3.Industria Galda231427443244
4.Unirea Jucu221273391743
5.CSM Sighet221327381941
6.AFK Csikszereda221129272435
7.Comuna Recea2310211373632
8.CS Oşorhei239410303231
9.CS Iernut22868283130
10.Sănătatea Cluj238510374429
11.Unirea Dej226412243222
12.AFC Od. Secuiesc225314204618
13.FC Zalău224513173917
14.Luceafărul Bălan*23012214671
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a Luceafărului Bălan se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză