A cincea etapă a returului va fi prima din 2016 care îşi programează meciurile de la ora 17:00, în conformitate cu prevederile ROAF referitoare la ora de disputare a partidelor din Liga 3. Nouă partide sunt programate a se disputa vineri, iar restul cu 24 de ore mai târziu.

Etapa precedentă a adus o nouă schimbare de lider, de data aceasta în seria a III-a, acolo unde SCM Piteşti a profitat de egalul alb dintre Dinicu Golescu şi CS Ştefăneşti şi a depăşit gruparea musceleană la golaveraj. Alături de cele două echipe se află pe podium şi CS Afumaţi, cu acelaşi număr de puncte (32), dar cel mai slab golaveraj dintre toate cele trei.

Romică David a bifat un "careu"

Scorul rundei precedente a fost consemnat la Voluntari, acolo unde satelitul echipei din Liga I a învins cu 5-0 pe Urban Titu. Aproape de performanţa acestora au fost Cetate Deva (foto principal, în albastru), care a dispus surprinzător de FC Hunedoara şi Performanţa Ighiu, succes în faţa Minerului Motru, ambele cu scorul de 4-0.

Meciul de la Ighiu a mai consemnat un eveniment inedit, bifat de golgeterul Performanţei, Romică David. Acesta a marcat în repriza secundă de patru ori, stabilind recordul acestui sezon ca număr de goluri marcate de un singur jucător într-un meci. David a ajuns la cota 17 şi s-a distanţat în fruntea celor mai buni marcatori ai Ligii 3.

Iată şi programul celei de-a cincea runde a returului competiţiei:

SERIA I

1 aprilie, ora 17:00
Olimpia Râmnicu Sărat – CSM Paşcani

2 aprilie, ora 17:00
Ştiinţa Miroslava – Aerostar Bacău
Sporting Lieşti – Inter Dorohoi
Petrotub Roman – Metalosport Galaţi

Bucovina Rădăuţi – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur
Cetatea Târgu Neamţ – Atletico Vaslui 0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur
CS Panciu – FC Zagon 3-0
Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1.Sepsi OSK17141237643
2.Olimpia Rm. Sărat171232381339
3.Petrotub Roman171142411237
4.Ştiinţa Miroslava171124331535
5.Metalosport Galaţi17944351631
6.Aerostar Bacău17755211726
7.Sporting Lieşti17638252921
8.CSM Paşcani17638263821
9.FC Panciu17377152316
10.Bucovina Rădăuţi*17449152716
11.FC Zagon*16349133613
12.Inter Dorohoi17179142910
13.Atletico Vaslui17221313488
14.Cetatea Târgu Neamţ**16411115323
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a Clubului Sportiv Fotbal Club Zagon se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză
**echipă penalizată cu 10 puncte în urma Hotărârilor Comisiei de Disciplină şi Etică echipă sancţionată cu excluderea din toate competițiile organizate sub egida Federației Române de Fotbal, ca urmare a neachitării obligațiilor financiare în termenul regulamentar față de creditorul Munteanu Mădălin Daniel (dosar 116/CD/2015) în conformitate cu decizia Comisiei de Disciplină şi Etică din 24.02.2016

SERIA A II-A

1 aprilie, ora 17:00
Dinamo II Bucureşti – Înainte Modelu
Juventus Bucureşti – Voinţa Snagov

2 aprilie, ora 17:00
Delta Dobrogea Tulcea – Metaloglobus Bucureşti
Gloria Popeşti Leordeni – CSM Olteniţa
CS Tunari – Unirea Slobozia
FC Viitorul II – Petrolistul Boldeşti

Viitorul Domneşti stă

1.Juventus Bucuresti16124030840
2.Delta Dobrogea16124030940
3.Metaloglobus161123261035
4.Unirea Slobozia15735261924
5.Viitorul Domneşti16736292924
6.Înainte Modelu16718323322
7.Gl. Popeşti Leordeni16547253019
8.Dinamo II16538202618
9.Petrolistul15528222317
10.FC Viitorul II16448243216
11.Voinţa Snagov15429202514
12.CSM Olteniţa15429243914
13.CS Tunari16041213384

SERIA A III-A

1 aprilie, ora 17:00
Atletic Bradu – FC Voluntari II

2 aprilie, ora 17:00
CS Afumaţi – Concordia Chiajna II
Urban Titu – SCM Piteşti
Sporting Roşiori – Sporting Turnu Măgurele
CS Ştefăneşti – AFC Hărman
FC Aninoasa – CN Dinicu Golescu

CS Podari – Inter Olt Slatina 3-0
Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1.SCM Piteşti171025291632
2.CN Dinicu Golescu1795322932
3.CS Afumaţi171025221232
4.Sporting Turnu17926232129
5.Inter Olt Slatina*17926232229
6.Atletic Bradu17845312028
7.FC Voluntari II17845352728
8.Sporting Roşiori17746221225
9.CS Ştefăneşti17746221925
10.CS Podari176011293318
11.Concordia Chiajna II17539253118
12.FC Aninoasa17368162515
13.Urban Titu174112153713
14.AFC Hărman173311174712
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a AS Clubul Sportiv Inter Olt Slatina se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză

SERIA A IV-A

1 aprilie, ora 17:00
CSM Lugoj – Millenium Giarmata
ACSO Filiaşi – ASU Poli Timişoara
Pandurii II Târgu Jiu – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic
Naţional Sebiş – CNS Cetate Deva

2 aprilie, ora 17:00
Minerul Motru – Metalurgistul Cugir
FC Hunedoara – CS U Craiova II
Performanţa Ighiu – CS Ineu

Măgura Cisnădie stă

1.ASU Poli181413391543
2.Metalurgistul Cugir181323381941
3.Performanța Ighiu18115234938
4.Naţional Sebiş18945201431
5.Becicherecu Mic17935301930
6.FC Hunedoara18837302827
7.CSM Lugoj18729192123
8.Măgura Cisnădie18657172523
9.Pandurii II18648202122
10.Cetate Deva17557202220
11.CS Ineu17629162120
12.CS U Craiova II17539172318
13.Minerul Motru1846892918
14.ACSO Filiaşi183312122912
15.Millenium Giarmata18221414408

SERIA A V-A

1 aprilie, ora 17:00
FC Zalău – Unirea Dej

2 aprilie, ora 17:00
CSM Sighetu Marmaţiei – Sănătatea Cluj
CS Iernut – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc
Industria Galda – Luceafărul Oradea
Avântul Reghin – Unirea Jucu
AFC Odorheiu Secuiesc – ASF Comuna Recea

CS Oşorhei – Luceafărul Bălan 3-0
Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1.Luceafărul Oradea171241411140
2.Avântul Reghin171313351340
3.Unirea Jucu171052351635
4.Industria Galda171115342434
5.CSM Sighet171025331532
6.AFK Csikszereda17917211928
7.Comuna Recea17827322626
8.Sănătatea Cluj17827282926
9.CS Iernut17639232821
10.Unirea Dej176110212919
11.CS Oşorhei17539172718
12.FC Zalău173311113312
13.AFC Od. Secuiesc173113133910
14.Luceafărul Bălan*17011514491
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a Luceafărului Bălan se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză