A şasea etapă a returului Ligii 3 a fost una fructoasă pentru patru dintre liderii seriilor din acest eşalon, excepţia fiind echipa din Cugir, care a suferit un neaşteptat eşec pe teren propriu, 0-1 cu CSM Lugoj, golul victoriei oaspeţilor fiind semnat de Dobricean (foto, în stânga), de la punctul cu var. Pentru cugireni a fost primul eşec suferit pe arena de sub Drăgana în acest sezon. Cum principala urmăritoare, ASU Poli, a stat, distanţa dintre cele două echipe a rămas de doar un punct, însă timişorenii au un meci mai puţin disputat.

Dinicu Golescu a bifat al treilea egal consecutiv acasă

Etapa din week-end-ul trecut a însemnat un pas în spate pentru alte două echipe aflate în lupta pentru promovare. În seria a treia, revelaţia Dinicu Golescu a mai pierdut două puncte preţioase, ajungând la al treilea egal consecutiv pe teren propriu. Argeşenii nu au mai câştigat pe teren propriu din 14 noiembrie, atunci când administrau un 3-0 actualului lider, SCM Piteşti şi au ajuns acum pe ultima treaptă a podiumului, la două puncte de ocupantele primelor două poziţii.

Pentru că am amintit de gruparea antrenată din retur de Nicolae Dică, piteştenii au recuperat din terenul pierdut şi au ajuns pe locul 1, la golaveraj, după o serie de şapte victorii consecutive, una dintre ele în faţa celor de la CS Afumaţi, formaţie care are acelaşi număr de puncte ca şi SCM-ul.

În seria a cincea, Avântul Reghin a bifat al doilea egal consecutiv şi s-a îndepărtat la patru puncte de liderul Luceafărul Oradea. Bihorenii au ajuns la al 12-lea meci consecutiv fără înfrângere, ultimul eşec fiindu-le provocat chiar de Avântul, în urmă cu o jumătate de an, la Sânmartin.

A venit rândul tulcenilor să greşească

Prelungirile partidelor în care au evoluat singurele echipe fără înfrângere din Liga 3 au schimbat clasamentul seriei a doua. După terminarea celor 90 de minute de joc regulamentare, Juventus se afla la egalitate cu CSM Olteniţa, iar Delta Dobrogea conducea cu 2-1 în deplasare la Boldeşti, situaţie în care tulcenii urcau pe primul loc, cu un avans de două puncte în faţa rivalilor din Colentina.

Însă prahovenii au egalat în al treilea minut de prelungire, deşi evoluau cu un om în minus, în timp ce Alin Ilin a adus victoria Juventusului în minutul 94. Astfel că, în doar câteva secunde, rolurile s-au inversat: Juventus a rămas lider şi s-a distanţat la două puncte de Delta Dobrogea. Pentru gruparea condusă de Tibor Selymes a fost primul meci fără succes din 2016, tulcenii oprindu-se la cinci victorii consecutive.

Cope a marcat cel mai rapid gol al sezonului

În seria I a eşalonului al treilea, primele două clasate au învins la limită, Sepsi cu 2-1 pe Miroslava, iar Olimpia cu 1-0 pe Metalosport şi rămân separate de patru puncte în clasament. Evenimentul etapei a avut loc la Dorohoi, acolo unde s-a stabilit un nou record al campionatului. Gazdele au deschis scorul după doar 22 de secunde, depăşind cu cinci secunde vechiul record, stabilit în etapa a XI-a de Pataki (Csikszereda) în partida contra nou-promovatei Comuna Recea. Dorohoienii au dat lovitura de start, mingea a ajuns in careul Petrotubului, iar Ionuţ Cope (foto, dreapta) a şutat la poartă din 3 metri.

Chiajna II, scorul campionatului şi record de goluri pentru un jucător

Pe sinteticul de la Chiajna, echipa satelit a Concordiei a obţinut o victorie la un scor incredibil pentru acest nivel: 17-0. Victima s-a numit Urban Titu, formaţie care a fost condusă la pauză cu scorul de 7-0. Doi dintre jucătorii ilfovenilor au marcat unsprezece dintre golurile echipei, performerul principal fiind juniorul Ovidiu Marin, autor a şapte reuşite, celelalte patru fiind semnate de Florin Răsdan.

Dacă echipa sa de club a stabilit recordul campionatului pentru cea mai mare diferenţă de goluri şi meciul cu cele mai multe reuşite din acest sezon, Ovidiu Marin a devenit jucătorul cu cele mai multe goluri înscrise într-un singur meci, depăşind performanţa lui Romică David (Ighiu), marcator de "doar" patru ori.

Tunariul, la prima victorie

Un alt eveniment în premieră a avut loc la Snagov, acolo unde CS Tunari a dat lovitura cu două goluri în prelungiri şi a obţinut prima victorie din acest sezon. Tot în seria a doua am mai consemnat un scor ieşit din comun în meciul de pe sinteticul bazei FRF de la Buftea, acolo unde Viitorul Domneşti a învins cu 8-0 pe Gloria Popeşti Leordeni. În schimb, satelitul lui Dinamo a bifat al doilea eşec consecutiv cu scorul de 4-3, după în ambele partide (cu Înainte Modelu şi acum cu Metaloglobus) a condus cu 2-0.

Seria a IV-a oferă primii trei golgeteri ai campionatului

Într-o etapă cu foarte multe goluri înscrise, 12 dintre acestea de la punctul cu var, clasamentul celor mai buni marcatori ai eşalonului al treilea a suferit puţine modificări în zona superioară. Chiar dacă echipa sa a pierdut în deplasarea de la Deva, Romică David şi-a trecut din nou numele pe lista marcatorilor şi a ajuns la 18 reuşite, păstrându-şi fotoliul de lider al Ligii 3.

Alţi doi colegi de serie completează podiumul la general, hunedoreanul Iulian Tecsi fiind egalat de Gelu Velici (Sebiş), după ce fostul atacant de la Dinamo a reuşit o dublă în meciul cu satelitul celor del CS U Craiova.

Liderii celorlalte serii sunt Florinel Ibrian (Unirea Slobozia – seria a II-a) cu 11 reuşite, respectiv Marius Vişan (Olimpia Râmnicu Sărat – seria I), Bobi Verdeş (Sporting Turnu – seria a III-a) şi Denis Lemac (CSM Sighet – seria a V-a), toţi trei cu câte 12 goluri înscrise în acest sezon.

Iată şi rezultatele, marcatorii şi clasamentele etapei a şasea a returului

SERIA I

8 aprilie, ora 17:00
CSM Paşcani – CS Panciu 1-1 (0-0)
Adrian Viorică (43) / Hany Ragab (40)

9 aprilie, ora 17:00
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – Ştiinţa Miroslava 2-1 (1-0)
Dragoş Huiban (20), Andrei Ţepeş (49) / Andrei Săriţanu (77)

Atletico Vaslui – Sporting Lieşti 0-3 (0-1)
Ştefan Adamache (13 – pen., 59), Eduard Dumitru (90+2)

Inter Dorohoi – Petrotub Roman 1-1 (1-0)
Ionuţ Cope (1) / George Sofroni (35)

Metalosport Galaţi – Olimpia Râmnicu Sărat 0-1 (0-1)
Ionuţ Roman (31)

Aerostar Bacău – Cetatea Târgu Neamţ 3-0
Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

FC Zagon – Bucovina Rădăuţi
Nu s-a disputat

1.Sepsi OSK19161242749
2.Olimpia Rm. Sărat191432421445
3.Petrotub Roman191162431439
4.Ştiinţa Miroslava191225351738
5.Metalosport Galaţi19955361832
6.Aerostar Bacău19856241829
7.Sporting Lieşti19838313127
8.CSM Paşcani19649284222
9.FC Panciu19487192420
10.Bucovina Rădăuţi*184410153016
11.FC Zagon*173410133913
12.Inter Dorohoi191810173311
13.Atletico Vaslui193214165111
14.Cetatea Târgu Neamţ**18411315383
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a Clubului Sportiv Fotbal Club Zagon se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză
**echipă penalizată cu 10 puncte în urma Hotărârilor Comisiei de Disciplină şi Etică echipă sancţionată cu excluderea din toate competițiile organizate sub egida Federației Române de Fotbal, ca urmare a neachitării obligațiilor financiare în termenul regulamentar față de creditorul Munteanu Mădălin Daniel (dosar 116/CD/2015) în conformitate cu decizia Comisiei de Disciplină şi Etică din 24.02.2016

SERIA A II-A

8 aprilie, ora 17:00
Metaloglobus Bucureşti – Dinamo II Bucureşti 4-3 (0-2)
Ciprian Stanciu (52), Ion Gheorghe (61 – aut.), Ştefan Stîngă (65), Andrei Voican (68) / Andrei Nistor (25), Patrick Petre (39, 75)

Voinţa Snagov – CS Tunari 3-4 (1-1)
Dragoş Florea (28), Daniel Gaţă (54), Robert Buduroi (73) / Andrei Luca (1, 90+3), Alexandru Lalciu (78, 90+1)

9 aprilie, ora 14:00
Unirea Slobozia – FC Viitorul II 3-1 (2-0)
Constantin Toma (27, 33, 52 – pen.) / Alin Cârstocea (90+2)

9 aprilie, ora 17:00
Viitorul Domneşti – Gloria Popeşti Leordeni 8-0 (4-0)
Paul Paţurcă (7, 29 – pen., 88), Alexandru Riţă (43), Daniel Cîrjan (45, 84), Alexandru Văduva (55), Bogdan Barbu (71)

CSM Olteniţa – Juventus Bucureşti 1-2 (0-1)
Marius Barbu (55) / Mădălin Mihăescu (16), Alin Ilin (90+4)

Petrolistul Boldeşti – Delta Dobrogea Tulcea 2-2 (0-2)
Mihai Micu (49 – pen.), Valentin Roşu (90+3) / Valentin Apostol (27 – pen.), Denis Dobra (39)

Înainte Modelu a stat

1.Juventus Bucuresti18144037946
2.Delta Dobrogea181350361144
3.Metaloglobus181224301738
4.Unirea Slobozia17935322130
5.Viitorul Domneşti17836372927
6.Înainte Modelu17818363625
7.Gl. Popeşti Leordeni18558263920
8.Petrolistul17548242519
9.Dinamo II185310263418
10.FC Viitorul II18459253517
11.CSM Olteniţa174310264215
12.Voinţa Snagov174211233414
13.CS Tunari18141318447

SERIA A III-A

9 aprilie, ora 17:00
Concordia Chiajna II – Urban Titu 17-0 (7-0)
Florin Răsdan (14, 51, 72, 90), Ovidiu Marin (22, 26, 37, 40, 43, 70, 81), Alexandru Albu (31), Marius Cocîrlă (59), Alin Pencea (65), Florin Anton (79), Daniel Rogoveanu (84, 85)

FC Voluntari II – Sporting Roşiori 3-2 (1-2)
Adrian Voicu (42), Vasile Mihai (52), Elvis Stan (70) / Victor Rada (4), Cosmin Călin (45)

Sporting Turnu Măgurele – CS Ştefăneşti 2-1 (1-1)
Adrian Popa (32), Roland Stănescu (70) / George Dumitrescu (16)

AFC Hărman – FC Aninoasa 0-1 (0-0)
Dragoş Cernea (56)

CN Dinicu Golescu Câmpulung – CS Podari 1-1 (1-0)
Alexandru Burghel (27) / Claudiu Bălan (63)

9 aprilie, ora 19:00
SCM Piteşti – Atletic Bradu 3-2 (1-1)
Ionuţ Năstăsie (11), David Andrei (57 – pen.), Andrei Panait (70) / Ionuţ Murineanu (19), Marian Cârstea (74)

Inter Olt Slatina – CS Afumaţi 0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1.SCM Piteşti191225351838
2.CS Afumaţi191225271238
3.CN Dinicu Golescu191063241036
4.FC Voluntari II191045392934
5.Sporting Turnu191027252332
6.Inter Olt Slatina*19928232829
7.Sporting Roşiori19847251528
8.Atletic Bradu18847332428
9.CS Ştefăneşti19757232126
10.CS Podari197111333422
11.Concordia Chiajna II196310423321
12.FC Aninoasa19469172618
13.AFC Hărman193412174813
14.Urban Titu194114155713
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a AS Clubul Sportiv Inter Olt Slatina se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză

SERIA A IV-A

8 aprilie, ora 17:00
Millenium Giarmata – ACSO Filiaşi 3-1 (3-1)
Ştefan Blănaru (16), Patrian Trifu (41, 43) / Marius Duriţă (8)

Măgura Cisnădie – Pandurii II Târgu Jiu 2-1 (2-0)
Ionuţ Petrescu (8 – pen.), Alexandru Fotescu (15) / Daniel Mărgărit (90+1)

Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – FC Hunedoara 2-2 (1-0)
Petrişor Jichici (16), Dan Perju-Silaghi (59) / Răzvan Drăgoescu (52, 90+2)

CS U Craiova II – Naţional Sebiş 2-3 (0-2)
George Neacşu (49), Raul Hreniuc (75) / Alin Neacşu (24), Gelu Velici (28, 85 – pen.)

CNS Cetate Deva – Performanţa Ighiu 2-1 (0-1)
Andrei Făgărăşanu (58 – pen.), Bogdan Mintaş (90+4 – pen.) / Romică David (43)

9 aprilie, ora 17:00
Metalurgistul Cugir – CSM Lugoj 0-1 (0-0)
Răzvan Dobricean (74 – pen.)

CS Ineu – Minerul Motru 3-0 (1-0)
Darius Ciocan (44 – pen.), Gheorghe Tudoran (59 – aut.), Raul Cioboată (80)

ASU Poli Timişoara a stat

1.Metalurgistul Cugir201424422144
2.ASU Poli191414391643
3.Performanța Ighiu201253391141
4.Naţional Sebiş201046251934
5.Becicherecu Mic19946332431
6.FC Hunedoara20947343031
7.Cetate Deva19757252526
8.CSM Lugoj208210212326
9.Măgura Cisnădie19757192626
10.Pandurii II20749242425
11.CS Ineu197210192523
12.CS U Craiova II195311192818
13.Minerul Motru204610103618
14.ACSO Filiaşi204313143215
15.Millenium Giarmata204214194214

SERIA A V-A

8 aprilie, ora 17:00
Sănătatea Cluj – CS Iernut 1-1 (0-0)
Dumitru Bucur (70) / Darius Ghircă (62)

Unirea Jucu – AFC Odorheiu Secuiesc 0-0

9 aprilie, ora 17:00
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – CS Oşorhei 0-1 (0-1)
Darius Costea (14)

Luceafărul Oradea – FC Zalău 2-1 (0-0)
Niculai Arnăutu (69), Salif Nogo (85) / Viorel Ionaşcu (62)

Unirea Dej – Avântul Reghin 2-2 (0-0)
Adrian Nalaţi (70), Karl Ekollo (90+2) / Flavius Dumbrăvean (52), Adrian Murar (63)

ASF Comuna Recea – CSM Sighetu Marmaţiei 0-3 (0-2)
Godwin Konyeha (12, 31), Constantin Ferariu (85)

Luceafărul Bălan – Industria Galda 0-3

Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1.Luceafărul Oradea191441461346
2.Avântul Reghin191333371542
3.CSM Sighet191225371538
4.Unirea Jucu191072351637
5.Industria Galda191216382737
6.AFK Csikszereda19928222129
7.Sănătatea Cluj19838293127
8.Comuna Recea19829333226
9.CS Oşorhei19739212724
10.CS Iernut19658253023
11.Unirea Dej196310233121
12.AFC Od. Secuiesc194213164014
13.FC Zalău193412123513
14.Luceafărul Bălan*19011814551
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a Luceafărului Bălan se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză

Pentru cei interesaţi de statistică, FRF.ro vă oferă mai jos, în format electronic, lista meciurilor disputate până acum în ediţia de campionat 2015-2016 a Ligii 3, cu scoruri şi marcatori.