Etapa din Vinerea Mare nu a fost una prea plăcută pentru liderii celor cinci serii ale eşalonului al treilea, doar două echipe terminând meciurile pe plus. Prin proporţiile scorului, capul de afiş a fost derby-ul de la Timişoara, acolo unde ASU Poli a revenit pe primul loc în seria a patra, după un neaşteptat 5-1 cu liderul Performanţa Ighiu.

Omul meciului a fost golgeterul Cătălin Bădăuţă (foto principal), care a marcat de patru ori consecutiv în poarta echipei antrenate de Adorian Himcinschi. Timişorenii au acum două puncte avans faţă de Performanţa, dar şi un meci mai puţin disputat, în timp ce pe ultima treaptă a podiumului se află Metalurgistul Cugir, la patru puncte de lider şi tot cu 23 de meciuri jucate, ca şi ASU Poli.

SCM Piteşti şi CS Afumaţi au pierdut în deplasare

Aflate la egalitate de puncte în fruntea seriei a treia, grupările din Piteşti şi Afumaţi s-au întors cu tolba goală din deplasările de vineri. Afumaţiul a condus la pauză pe Atletic Bradu, dar a primit două goluri în repriza secundă şi a trebuit să se recunoască învinsă. Din fericire pentru ilfoveni, antepenultima clasată, FC Aninoasa, a produs o surpriză şi mai mare, învingând liderul cu 1-0.

FC Voluntari II şi Dinicu Golescu nu au refuzat cadoul primit de Paşte şi, prin victoriile de ieri, s-au apropiat la un punct, respectiv două de SCM şi Afumaţi. Din păcate, satelitul grupării de Liga I ar putea ajunge în ingrata postură de a câştiga serie, dar fără drept de promovare, dacă echipa mamă va pica din primul eşalon.

Un pas strâmb a făcut şi Sepsi, care a remizat la Roman, scor 1-1, în timp ce Olimpia Râmnicu Sărat a făcut scor, 5-1 cu Aerostar. Gruparea din Sfântu Gheorghe mai are patru puncte avans, iar runda viitoare va primi vizita viceliderului, într-un meci care ar putea lămuri definitiv problema promovatei din seria I.

Juventus şi Luceafărul se află în grafic

Pe stadionul din Colentina, pe o ploaie mocănească, liderul seriei a doua a dispus de ocupanta ultimei trepte a podiumului, Metaloglobus. Sub privirile lui Tibor Selymes, antrenorul contracandidatei la promovare Delta Dobrogea, Juventus (foto, jos) a marcat de trei ori în prima repriză, stabilind încă de la pauză scorul final al întâlnirii. Cu cinci puncte avans, dar şi un meci în plus, bucureştenii vor avea meciul decisiv cu gruparea din Tulcea în ultima etapă a sezonului.

În seria a V-a, Luceafărul s-a impus cu 1-0 la Recea şi s-a distanţat la şapte puncte de Avântul Reghin, care a pierdut acasă cu Csikszereda, scor 1-2, golul victoriei formaţiei din Miercurea Ciuc fiind înscris pe final de meci.

Iată programul etapei de vineri, precum şi clasamentele la zi:

SERIA I

29 aprilie, ora 17:00
Sporting Lieşti – Ştiinţa Miroslava 1-0 (1-0)
Petrotub Roman – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 1-1 (0-0)

Olimpia Râmnicu Sărat – Aerostar Bacău 5-1 (1-0)
CS Panciu – Atletico Vaslui 4-1 (2-0)
CSM Paşcani – Metalosport Galaţi 5-2 (3-1)

14. Cetatea Târgu Neamţ** 20 4 1 15 15 44 3
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a Clubului Sportiv Fotbal Club Zagon se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză
**echipă penalizată cu 10 puncte în urma Hotărârilor Comisiei de Disciplină şi Etică echipă sancţionată cu excluderea din toate competițiile organizate sub egida Federației Române de Fotbal, ca urmare a neachitării obligațiilor financiare în termenul regulamentar față de creditorul Munteanu Mădălin Daniel (dosar 116/CD/2015) în conformitate cu decizia Comisiei de Disciplină şi Etică din 24.02.2016

SERIA A II-A

Gloria Popeşti Leordeni – Dinamo II Bucureşti 2-3 (2-2)
Juventus Bucureşti – Metaloglobus Bucureşti 3-0 (2-0)
CS Tunari – Înainte Modelu 2-0 (0-0)
FC Viitorul II – Viitorul Domneşti 0-2 (0-1)
Petrolistul Boldeşti – CSM Olteniţa 4-1 (3-0)
Unirea Slobozia – Voinţa Snagov 4-1 (2-0)

Sporting Roşiori – Urban Titu 4-0 (2-0)
CS Ştefăneşti – Concordia Chiajna II 1-1 (1-0)

14. Urban Titu 22 4 1 17 18 70 13
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a AS Clubul Sportiv Inter Olt Slatina se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză

SERIA A IV-A

CSM Lugoj – Pandurii II Târgu Jiu 1-1 (0-0)
Metalurgistul Cugir – FC Hunedoara 4-0 (1-0)
Millenium Giarmata – Naţional Sebiş 1-3 (0-1)
ASU Poli Timişoara – Performanţa Ighiu 5-1 (3-0)
Măgura Cisnădie – CS Ineu 0-0
Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – CNS Cetate Deva 0-0
Minerul Motru – CS U Craiova II 0-7 (0-4)

13. ACSO Filiaşi 23 5 4 14 18 36 19
14. Minerul Motru 24 4 6 14 11 51 18

FC Zalău – Sănătatea Cluj 2-2 (1-1)
Avântul Reghin – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 1-2 (1-1)
ASF Comuna Recea – Luceafărul Oradea 0-1 (0-1)

14. Luceafărul Bălan* 22 0 1 21 14 64 1
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a Luceafărului Bălan se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză