Intermediara disputată marţi şi miercuri a adus noi modificări importante pe podiumul seriei I, în condiţiile în care primele două clasate au obţinut toate cele trei puncte puse în joc, iar ocupanta locului trei a reuşit doar o remiză. Dacă înaintea etapei, Aerostar avea trei puncte în plus faţă de SC Oţelul şi Csikszereda, băcăuanii s-au distanţat la cinci puncte de gruparea din Miercurea Ciuc.

Csikszereda a remizat la Hărman cu şansă, după ce a fost condusă cu 2-0, golul egalării fiind reuşit în al treilea minut al prelungirilor. Pentru a rămâne în cărţile promovării, ciucanii au nevoie de victorie în etapa din weekend, în care se vor duela cu ocupanta locului secund, Suporter Club Oţelul, pe stadionul din Miercurea Ciuc.

Naţional Sebiş a reuşit scorul returului, Enciu a marcat de şapte ori!

Etapa intermediară a programat meciuri atât în seria I, cât şi în seria a patra şi a cincea. În seria a patra a fost consemnat scorul returului, după ce Naţional Sebiş a învins cu 16-1 pe Becicherecu Mic. Arădenii nu au depăşit recordul sezonului, stabilit de KSE Târgu Secuiesc în turul campionatului, 17-1 cu Metalosport Galaţi.

PROGRAMUL RUNDEI DIN WEEKEND

În schimb, Marco Enciu a stabilit un nou record al actualei ediţii de campionat, înscriind de şapte ori în poarta celor de la Becicherecu Mic. Cu aceste goluri, el a trecut pe locul secund în clasamentul golgheterilor din seria a patra, având un gol mai puţin decât liderul Bogdan Bozian, ajuns la cota 17 după etapa intermediară.

În ceea ce priveşte clasamentul general al seriei, primele trei clasate au câştigat meciurile jucate şi şi-au păstrat neschimbate poziţiile de pe podium.

U Cluj, cea mai categorică victorie de la promovare

O victorie la scor a obţinut şi liderul seriei a cincea, AS FC U Cluj, care a trecut cu 8-1 de CS Iernut. Cordoş, Telcean şi Potcoavă au marcat pentru prima dată în acest sezon, într-un meci care a reprezentat cel mai categoric succes al clujenilor de la promovarea în eşalonul al treilea. Precedentul record al echipei antrenate de Adrian Falub a fost un 7-2 cu Viitorul Ghimbav, rezultat egalat de două ori ca diferenţă de goluri în meciul tur cu Iernut şi meciul din retur cu Unirea Tăşnad, ambele încheiate cu 5-0

Iată rezultatele etapei precedente:

SERIA I, ETAPA 24

24 aprilie, ora 17:00
Bucovina Rădăuţi – CSM Paşcani 3-1 (0-1)
Iulian Ionesi (57), Radu Vicliuc (58), Daniel Bălan (82) / Radu Văleanu (27)

AFC Odorheiu Secuiesc – KSE Târgu Secuiesc 1-1 (1-0)
Ion Marian (17 – pen.) / Zsolt Tankó (71)

Suporter Club Oţelul Galaţi – CSM Roman 5-1 (3-1)
Adrian Sălăgeanu (18), Radu Necşulescu (32), George Cîrjan (45), Alexandru Muscă (83), Cristian Bahnaşu (90+1) / Constantin Crăciun (14)

25 aprilie, ora 17:00
AFC Hărman – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 2-2 (1-0)
Daniel Paraschiv (4), Vlad Prejmerean (78) / Fábio Guarú (53), Adrián Majzik (90+3)

Aerostar Bacău – Olimpic Cetate Râşnov 2-0 (1-0)
Cătălin Vraciu (40, 72)

Metalosport Galaţi – Sănătatea Darabani 0-3
Metalosport a fost exclusă din campionat în timpul returului şi va pierde toate meciurile returului la “masa verde”

CSM Focşani 2007 – Avântul Valea Mărului 3-0
Avântul s-a retras în pauza de iarnă şi va pierde toate meciurile returului la “masa verde”

Sporting Lieşti a stat

SERIA A IV-A, ETAPA 24

ACS Şirineasa – ACS Ghiroda 2-0 (1-0)
Daniel Cocină (40), Marius Cioiu (90+2)

Naţional Sebiş – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic 16-1 (8-0)
Sebastian Tătulea (3), Marco Enciu (5, 8, 14, 29, 38, 60, 82), Rareş Pintea (10), Alexandru Catrici (25 – aut.), Ionuţ Petculescu (27), Szilard Vereş (54), Cristian Onţel (57, 70, 80), Claudiu Vereş (67) / Alexandru Ciobanu (74)

AFC Hermannstadt 2 – Centrul Naţional de Pregătire Timişoara 5-1 (2-0)
Andrei Pop (24, 58), Sabin Lupu (45+1, 90+2), George Monea (60) / Patrick Peter (83)

ACSO Filiaşi – Şoimii Lipova 1-1 (0-0)
Ionuţ Badea (69) / Kevin Trabalka (67 – pen.)

Millenium Giarmata – CS U Craiova 2 3-2 (2-0)
Marius Călin (21 – pen.), Claudiu Ghighilicea (30), Mircea Stupu (67) / Lucian Buzan (65), Jovan Marković (78 – pen.)

CNS Cetate Deva – CSM Şcolar Reşita 0-2 (0-1)
Alin Liuba (37 – pen.), Marius Staicu (74)

Gloria Lunca Teuz Cermei – CSM Lugoj 0-3 (0-1)
Gelu Velici (2), Bogdan Bozian (57), Bogdan Nicolescu (60)

Internaţional Băleşti a stat

SERIA A V-A, ETAPA 24

Unirea Tăşnad – Unirea 1924 Alba Iulia 1-1 (1-0)
Pavel Nemeş (16) / Claudiu Davidaş (90+2)

Unirea Dej – ACS Fotbal Comuna Recea 0-3 (0-1)
Milian Urs (24), Sergiu Ciocan (74), Paul Oşan (79)

CFR Cluj 2 – Metalurgistul Cugir 3-1 (1-1)
Sebastian Mailat (17), Marius Coman (60), Adrian Şter (83 – pen.) / Tudor Şaucă (33)

24 aprilie, ora 19:00
AS FC Universitatea Cluj – CS Iernut 8-1 (3-0)
Cristian Ene (3, 88), Andrei Cordoş (10), Tudor Telcean (42), Denis Hordouan (54), Octavian Ursu (60), Dorin Goga (65), Marius Potcoavă (85) / Andrei Balea (69)

Performanţa Ighiu – Sănătatea Cluj 1-0 (0-0)
Răzvan Fetiţa (66)

Industria Galda – Avântul Reghin 0-0

Viitorul Ghimbav – FC Avrig 0-3
Viitorul s-a retras în pauza de iarnă şi va pierde toate meciurile returului la “masa verde”