Echipa antrenată de Daniel Opriţa a terminat turul în fotoliul de lider, dar satelitul FCSB-ului mai are de recuperat doar două puncte în clasament, după egalul scos de CSA la Buzău, în minutul 90+5.

Doar câteva secvenţe i-au despărţit pe cei de la Metalul Buzău de marea surpriză a ultimei runde a turului, primul eşec al celor de la CSA Steaua. Bucureştenii au deschis scorul din penalty, în ultimul minut al primei reprize, prin Emilian Pacionel.

Buzoienii au replicat după pauză prin Andrei Pavel, autor al unei duble, cu gol din lovitură liberă şi apoi gol din penalty. În al cincilea minut al prelungirilor, Răsdan şi-a salvat echipa de la primul eşec din actuala ediţie de campionat, înscriind golul egalării.

Pentru CSA Steaua a fost al doilea egal consecutiv, iar FCSB 2 a profitat din plin recuperând patru puncte în ultimele două runde, iar acum cele două echipe sunt despărţite doar de două puncte.

Dacă CS Afumaţi şi Viitorul Şelimbăr au luat un avans consistent în clasamentele seriilor în care evoluează, în restul seriilor situaţia la vârf este destul de echilibrată, primele clasate aflându-se chiar şi la egalitate, cum este cazul seriilor 1, 2 şi 10.

În seria 1, Foresta şi Bucovina Rădăuţi au profitat de faptul că Miroslava nu a putut juca în weekend din cauza problemelor apărute la testarea COVID-19 a Paşcaniulu şi au egalat gruparea ieşeană în clasament, cele trei echipe de pe podium având câte 19 puncte.

Tot câte 19 puncte au şi primele două clasate din seria 2, Dacia Unirea şi Suporter Oţelul, gălăţenii profitând de pasul greşit făcut de lider în derby-ul cu CSM Râmnicu Sărat. În schimb, în seria a zecea, atât SCM Zalău, cât şi Minaur, au câştigat cu 4-0 meciurile disputate sâmbătă pe teren propriu şi au câte 20 de puncte.

Rezultatele şi marcatorii etapelor disputate în noul sezon: ETAPA 1 | ETAPA 2 | ETAPA 3 | ETAPA 4 | ETAPA 5 | ETAPA 6 | ETAPA 7 | ETAPA 8 | ETAPA 9