Liga 3 şi-a disputat în acest week-end meciurile contând pentru a şaptea rundă a returului. În urma rezultatelor înregistrate, am consemnat o nouă schimbare de lider în două serii. Afumaţiul şi SCM Piteşti îşi continuă duelul umăr la umăr în seria a treia, însă ilfovenii au trecut din această etapă pe primul loc, având un golaveraj mai bun.

O altă schimbare de lider a avut loc în seria a IV-a, acolo unde ASU Poli a depăşit-o pe Metalurgistul Cugir, profitând de egalul echipei antrenate de Călin Moldovan, realizat în deplasarea de la Filiaşi. În restul seriilor, situaţia a rămas neschimbată, lideri fiind Sepsi OSK, Juventus Bucureşti şi Luceafărul Oradea.

Doar pentru echipele din seria a IV-a va urma o rundă intermediară, care se va disputa după următorul program:

Marţi 19 aprilie, ora 17:00
CSM Lugoj – ACSO Filiaşi
Millenium Giarmata – Pandurii Târgu Jiu II
Măgura Cisnădie – Naţional Sebiş
CS U Craiova II – CS Ineu
CNS Cetate Deva – Minerul Motru

Marţi 19 aprilie, ora 19:00
ASU Poli Timișoara – FC Hunedoara

Miercuri 20 aprilie, ora 17:00
Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – CS Performanţa Ighiu

Intermediara din seria a patra va consemna revenirea echipei ASU Poli pe principala arenă a oraşului, "Dan Păltinişanu", după mai bine de un an. Pe 7 martie 2015, arena de pe Bega a găzduit derby-ul Ligii 4 Timiş, dintre Ripensia şi ASU Poli, câştigat de echipa antrenată, ca şi acum, de Sorin Brîndescu, cu scorul de 6-2, în faţa a aproape 4.000 de spectatori.

Iată rezultatele etapei a şaptea a returului, precum şi clasamentele la zi:

SERIA I

15 aprilie, ora 17:00
Olimpia Râmnicu Sărat – Inter Dorohoi
4-1 (1-0)

16 aprilie, ora 17:00
Sporting Lieşti – Aerostar Bacău 4-2 (1-1)
Petrotub Roman – Atletico Vaslui 1-0 (1-0)
CS Panciu – Metalosport Galaţi 1-0 (1-0)

FC Zagon – CSM Paşcani 0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

Cetatea Târgu Neamţ – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

Ştiinţa Miroslava – Bucovina Rădăuţi 3-0
Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1.Sepsi OSK20171245752
2.Olimpia Rm. Sărat201532461548
3.Petrotub Roman201262441442
4.Ştiinţa Miroslava201325381741
5.Metalosport Galaţi20956361932
6.Sporting Lieşti20938353330
7.Aerostar Bacău20857262229
8.CSM Paşcani20749314225
9.FC Panciu20587202423
10.Bucovina Rădăuţi*194411153316
11.FC Zagon*183411134213
12.Inter Dorohoi201811183711
13.Atletico Vaslui203215165211
14.Cetatea Târgu Neamţ**19411415413
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a Clubului Sportiv Fotbal Club Zagon se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză
**echipă penalizată cu 10 puncte în urma Hotărârilor Comisiei de Disciplină şi Etică echipă sancţionată cu excluderea din toate competițiile organizate sub egida Federației Române de Fotbal, ca urmare a neachitării obligațiilor financiare în termenul regulamentar față de creditorul Munteanu Mădălin Daniel (dosar 116/CD/2015) în conformitate cu decizia Comisiei de Disciplină şi Etică din 24.02.2016

SERIA A II-A

15 aprilie, ora 17:00
Dinamo II Bucureşti – Delta Dobrogea Tulcea 0-5 (0-2)
Juventus Bucureşti – Viitorul Domneşti 2-0 (2-0)

16 aprilie, ora 17:00
Gloria Popeşti Leordeni – Înainte Modelu 1-2 (0-1)
CS Tunari – CSM Olteniţa 2-1 (0-0)
FC Viitorul II – Voinţa Snagov 2-0 (1-0)
Petrolistul Boldeşti – Unirea Slobozia 1-0 (1-0)

Metaloglobus stă

1.Juventus Bucuresti19154039949
2.Delta Dobrogea191450411147
3.Metaloglobus181224301738
4.Unirea Slobozia18936322230
5.Înainte Modelu18918383728
6.Viitorul Domneşti18837373127
7.Petrolistul18648252522
8.FC Viitorul II19559273520
9.Gl. Popeşti Leordeni19559274120
10.Dinamo II195311263918
11.CSM Olteniţa184311274415
12.Voinţa Snagov184212233614
13.CS Tunari192413204510

SERIA A III-A

15 aprilie, ora 17:00
Atletic Bradu – Concordia Chiajna II
1-3 (1-2)

16 aprilie, ora 17:00
Urban Titu – CS Afumaţi 0-4 (0-1)
Sporting Roşiori – SCM Piteşti 2-3 (1-2)
CS Ştefăneşti – FC Voluntari II 1-2 (0-1)
FC Aninoasa – Sporting Turnu Măgurele 0-0
CS Podari – AFC Hărman 1-0 (0-0)

Inter Olt Slatina – CN Dinicu Golescu Câmpulung 0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1.CS Afumaţi201325311241
2.SCM Piteşti201325382041
3.CN Dinicu Golescu201163271039
4.FC Voluntari II201145413037
5.Sporting Turnu201037252333
6.Inter Olt Slatina*20929233129
7.Sporting Roşiori20848271828
8.Atletic Bradu20848322728
9.CS Ştefăneşti20758242326
10.Concordia Chiajna II207310453424
11.CS Podari208111343425
12.FC Aninoasa20479172619
13.AFC Hărman203413174913
14.Urban Titu204115156113
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a AS Clubul Sportiv Inter Olt Slatina se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză

SERIA A IV-A

15 aprilie, ora 17:00
ACSO Filiaşi – Metalurgistul Cugir 1-1 (0-1)
Pandurii II Târgu Jiu – ASU Poli Timişoara 0-1 (0-1)
Naţional Sebiş – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic
2-0 (2-0)

16 aprilie, ora 17:00
Minerul Motru – CSM Lugoj 1-2 (1-1)
FC Hunedoara – Măgura Cisnădie 2-1 (1-1)
Performanţa Ighiu – CS U Craiova II 3-2 (3-1)
CS Ineu – CNS Cetate Deva 0-0

Millenium Giarmata stă

1.ASU Poli201514401646
2.Metalurgistul Cugir211434432245
3.Performanța Ighiu211353421344
4.Naţional Sebiş211146271937
5.FC Hunedoara211047363134
6.Becicherecu Mic20947332631
7.CSM Lugoj219210232429
8.Cetate Deva20767252527
9.Măgura Cisnădie20758202826
10.Pandurii II217410242525
11.CS Ineu207310192524
12.CS U Craiova II205312213118
13.Minerul Motru214611113818
14.ACSO Filiaşi214413153316
15.Millenium Giarmata204214194214

SERIA A V-A

15 aprilie, ora 17:00
CS Oşorhei – Sănătatea Cluj 4-2 (2-0)

16 aprilie, ora 17:00
CS Iernut – CSM Sighetu Marmaţiei 1-0
Industria Galda – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 2-1 (0-0)
Avântul Reghin – Luceafărul Oradea 1-1 (0-0)
AFC Odorheiu Secuiesc – Unirea Dej 1-1 (1-0)
ASF Comuna Recea – Unirea Jucu 0-3


FC Zalău – Luceafărul Bălan 3-0

Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1.Luceafărul Oradea201451471447
2.Avântul Reghin201343381643
3.Unirea Jucu201172381640
4.Industria Galda201316402840
5.CSM Sighet201226371638
6.AFK Csikszereda20929232329
7.Sănătatea Cluj20839313527
8.CS Oşorhei20839252927
9.Comuna Recea208210333526
10.CS Iernut20758263026
11.Unirea Dej206410243222
12.FC Zalău204412153516
13.AFC Od. Secuiesc204313174115
14.Luceafărul Bălan*20011914581
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a Luceafărului Bălan se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză

Pentru cei interesaţi de statistică, FRF.ro vă oferă mai jos, în format electronic, lista meciurilor disputate până acum în ediţia de campionat 2015-2016 a Ligii 3, cu scoruri şi marcatori.