Cea de-a treia rundă din cadrul returului Ligii 3 şi-a disputat ultimele meciuri în zilele de sâmbătă şi duminică. Ziua de duminică nu ar fi trebuit să aibă în program nicio partidă, dar precipitaţiile căzute în cursul săptămânii trecute au făcut impracticabil terenul de joc din comuna Săsar, acesta fiind acoperit de apă. Motiv pentru care brigada de arbitri a decis amânarea pentru 24 de ore a meciului de sâmbătă dintre Comuna Recea şi Unirea Dej (foto, din meciul de duminică).

A doua zi, speranţele gazdelor de a reveni pe locul secund în seria a cincea au primit o lovitură serioasă, după ce dejenii au condus la pauză prin golul lui Giurgean. Chinde a restabilit egalitatea după aproape o oră de joc, dar Kereki i-a readus pe oaspeţi în avantaj în minutul 89. Prelungirile partidei au adus o răsturnare de situaţie pe tabela de marcaj, Achim şi juniorul Dunca punctând pentru gruparea maramureşeană, astfel că aceasta a trecut din nou pe locul secund în clasament.

Etapă cu trei marcatori sub 17 ani şi un record de vârstă

Mai sus amintitul Dunca a fost unul dintre cei trei jucători născuţi în 2000 care au marcat în această rundă. Tot în seria a cincea, un alt nou venit în pauza de iarnă, Andrei Banyoi, a marcat primele sale goluri în tricoul celor de la Unirea Jucu, contribuind cu "dubla" sa la victoria cu 4-0, din meciul cu Viitorul Ulmeni.

Ultimul pe lista marcatorilor a fost debutantul Nándor Támas (foto, sus), care la primul său meci oficial în tricoul echipei de seniori a celor de la AFK Csikszereda a contribuit cu un gol la succesul cu 3-0 obţinut de ciucani la Bacău. Prin golul reuşit sâmbătă, Támas a devenit cel mai tânăr marcator al seriei I, la 16 ani, 4 luni şi 22 de zile, cu o lună şi o zi mai puţin decât vechiul record, care i-a aparţinut lui Ştefan Creţu de la Olimpia Râmnicu Sărat.

FC Hermannstadt şi AFK Csikszereda, din nou lideri

Detronate de pe prima poziţie din seriile lor, după victoriile repurtate de AFC Hărman şi Metalurgistul Cugir, echipele din Miercurea Ciuc şi din Sibiu şi-au recuperat locul în fotoliul de lider după 24 de ore. AFK Csikszereda, după cum am amintit mai sus, s-a impus cu 3-0 în deplasare, pe terenul celor de la SC Bacău. Cu acelaşi scor a învins şi FC Hermannstadt, dar pe teren propriu, sibienii trecând de echipa a doua a celor de la Gaz Metan Mediaş.

CLASAMENTE: SERIA I | SERIA A II-A | SERIA A III-A | SERIA A IV-A | SERIA A V-A

Iată rezultatele şi marcatorii etapei a treia a returului:

SERIA I, ETAPA A XVIII-A

Olimpia Râmnicu Sărat – Ştiinţa Miroslava 0-2 (0-0)
Ovidiu Tăcuţanu (59 – pen.), Cosmin Nemţanu (76)

Atletico Vaslui – CSM Paşcani 1-5 (0-3)
Alexandru Bălţoi (90+2) / Adrian Viorică (33, 45, 72), Ioan Huţanu (45+2), Mihai Macovei (82)

CSM Roman – AFC Hărman 0-3 (0-1)
Florin Stîngă (18), Emanuel Popa (57), Mugurel Buga (74)

Aerostar Bacău – Avântul Valea Mărului 1-0 (0-0)
Alex Sahru (55)

SC Bacău – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 0-3 (0-2)
Bonifác Csonka (29), Nándor Tamás (38), Norbert Nagy (78)

Sporting Lieşti – Metalosport Galaţi 1-0 (0-0)
Marius Coman (77)

Olimpic Cetate Râşnov – Sportul Chiscani 3-1 (1-0)
Ciprian Vasilache (37, 75), Sorin Marin (90+3) / Sorin Marin (68 – aut.)

AFC Odorheiu Secuiesc a stat

SERIA A II-A, ETAPA A XVI-A

Metaloglobus Bucureşti – Delta Dobrogea Tulcea 1-1 (0-0)
George Caramalău (62) / Claudiu Dragu (48)

Dinamo Bucureşti II – Înainte Modelu 2-1 (2-1)
Daniel Popa (21, 41) / Vasile Bucă (40)

AFC Astra II – Unirea Slobozia  2-1 (0-1)
Valentin Gheorghe (50), Marius Şumudică (84) / Constantin Toma (21 – pen.)

Viitorul Domneşti – SC Popeşti Leordeni 1-0 (1-0)
Bogdan Barbu (33)

Petrolistul Boldeşti – Axiopolis Sport Cernavodă 1-2 (1-1)
Alexandru Tudorie (38) / Gheorghe Andrescu (42), Denis Husein (87)

CS Tunari – CSM Olteniţa 1-0 (0-0)
Florin Iordache (68)

Viitorul Constanţa II – Arsenal Malu  3-0
Oaspeţii s-au retras din campionat după finalul turului şi vor pierde la masa verde toate meciurile din retur