ASU Poli, formația susținută și financiar de suporterii timișoreni, a făcut un pas greșit în runda a 27-a din C4. Alb-violeții de pe ”Știința” au condus cu 2-0 gruparea din Deva în urma reușitelor golgheterului Cătălin Bădăuță, care a marcat spectaculos în minutele 8 și 18. Oaspeții au replicat însă prin Făgărășanu (min. 24). Înainte de pauză același Bădăuță a ratat un penalty pentru gazde.

Vizitatorii au reușit apoi să domine liderul în partea secundă și au egalat cu un sfert de oră înainte de final prin Lintaru, jucător care a văzut însă al doilea galben după un minut de la bucuria golului. Deși a evoluat în inferioritate numerică Deva avea să dea lovitura pe final prin Făgărășanu și să repete, dar invers, rezultatul din tur, atunci când timișorenii s-au impus cu 3-2 sub Cetate. De remarcat că echipa antrenată de Marius Sîrbu e neînvinsă în retur!

În ciuda acestui rezultat negativ ASU Politehnica rămâne pe locul 1 în Seria a IV-a, cu 55 de puncte, când mai sunt trei etape de disputat. Timișorenii sunt urmați în clasament de două formații din județul Alba, Performanța Ighiu, 54 de puncte, dar și un joc mai mult disputat, și Metalurgistul Cugir, 51 de puncte, cu același număr de jocuri ca bănățenii. Ighiul pregătit de Adorian Himcinschi, tot o grupare nou promovată, s-a impus în acest mijloc de săptămână cu 2-1 chiar pe terenul celor din Cugir.

”Vor fi trei etape foarte dure”

Antrenorul de la ASU Politehnica, Sorin Brîndescu, nu era foarte îngrijorat după eșecul de marți. ”Din păcate a venit și prima înfrângere acasă, așa e în sport. Puteam să închidem azi campionatul. Sperăm să reușim să strângem rândurile, să ne batem la promovare. Cred că fizic s-a făcut diferența, oricât am încercat nu am reușit să ne recuperăm. Am avut meci pe un teren greu la Ineu… Vor fi trei etape foarte dure, probabil au intrat și cei de la Ighiu în luptă. Contează cum vor gestiona cele trei echipe finalul de campionat. Dacă trecem de acest hop vom fi tot favoriți”, a declarat Sorin Brîndescu.

Fost selecționer al naționalei U19, Brîndescu a format pe ”Știința” o echipă cu o medie foarte scăzută de vârstă, de doar 22,4 ani. Timișorenii se mândresc că această medie e mai scăzută și decât cea a Viitorului lui Gică Hagi, 22,6 ani. Mai mult, juniorii lui ASU Poli se remarcă aproape meci de meci. Cel mai tânăr debutant a fost în acest sezon Patrick Peter (15 ani).

Iată rezultatele intermediarei:

ACSO Filiaşi – FC Hunedoara 0-1 (0-0)
CSM Lugoj – Naţional Sebiş 0-0
Metalurgistul Cugir – Performanţa Ighiu 1-2 (0-0)
Millenium Giarmata – CS Ineu 1-0 (0-0)
ASU Poli Timişoara – CNS Cetate Deva 2-3 (2-1)
Măgura Cisnădie – CS U Craiova II 2-1 (1-0)
Minerul Motru – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic 1-3 (1-2)

14. Millenium Giarmata 25 5 4 16 24 49 19
15. Minerul Motru 25 4 6 15 12 54 18