Vineri s-au disputat primele meciurile din cadrul penultimei etape a actualei ediţii de campionat din Liga 3. Cu acest prilej, în seria I s-a lămurit problema promovatei, după ce liderul Aerostar Bacău a câştigat derby-ul cu SC Oţelul Galaţi şi a rămas cu patru puncte avans faţă de ocupanta locului secund AFK Csikszereda, cu doar etapă rămasă de disputat.

Victoria băcăuanilor a fost reuşită prin golul golgheterului Ciprian Vraciu, în minutul 72. Acesta a fost golul cu numărul 28 al jucătorului băcăuan, care este atât golgheterul seriei I, cât şi al întregului eşalon al treilea. Aceasta este a treia promovare a băcăuanilor în Liga 2, după cele din sezoanele 1984-1985 şi 1987-1988.

CLASAMENTUL INTERMEDIAR ÎN CELE CINCI SERII

Aerostar s-a alăturat pe lista echipelor promovate matematic celor de la AS FC U Cluj, ACS Şirineasa şi ACS Petrolul 52, ultima necunoscută a sezonului fiind cea din seria a doua, acolo unde SSC Farul şi Progresul Spartac se află la egalitate de puncte, ambele având de jucat încă două partide. În cazul în care la finalul sezonului situaţia va rămâne neschimbată, la egalitate de puncte se va face departajarea pe criteriul meciurilor directe, la care bucureştenii se află în avantaj, după 7-0 şi 1-1

Iată rezultatele şi programul etapei din weekend:

SERIA I, ETAPA 29

18 mai, ora 18:00

Aerostar Bacău – Suporter Club Oţelul Galaţi 1-0 (1-0)
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Sănătatea Darabani 3-0 (1-0)
CSM Roman – CSM Paşcani 4-0
(2-0)

19 mai, ora 18:00

Sporting Lieşti – CSM Focşani 2007
Olimpic Cetate Râşnov – Bucovina Rădăuţi

AFC Hărman – Metalosport Galaţi 3-0
Metalosport a fost exclusă din campionat în timpul returului şi va pierde toate meciurile returului la “masa verde”

KSE Târgu Secuiesc – Avântul Valea Mărului 3-0
Avântul s-a retras în pauza de iarnă şi va pierde toate meciurile returului la “masa verde”

AFC Odorheiu Secuiesc a stat

SERIA A II-A, ETAPA 25

FC Voluntari 2 – Axiopolis Sport Cernavodă 2-1 (0-0)
Sportul Chiscani – Victoria Traian 2-0 (0-0)
FCSB 2 – CSM Râmnicu Sărat 5-0 (3-0)
Metalul Buzău – Delta Dobrogea Tulcea 2-1 (1-1)

Unirea 04 Slobozia – Agricola Borcea
ACSM Olteniţa – ASSCS Farul Constanţa
Înainte Modelu – Progresul 1944 Spartac

SERIA A III-A, ETAPA 25

SC Popeşti-Leordeni – Concordia Chiajna 2 5-1 (2-1)
AFC Astra 2 – ACS Petrolul 52 2-2 (0-0)
CS Mioveni 2 – AFCM Alexandria 1-5 (0-2)
Atletic Bradu – Voinţa Turnu Măgurele 2-4 (1-2)

Viitorul Domneşti – Flacăra Moreni
Meciul nu s-a disputat, deoarece gazdele nu au asigurat asistenţă medicală

Sporting Roşiori – CS Tunari

FC Aninoasa a stat, deoarece Urban Titu s-a retras în tur

SERIA A IV-A, ETAPA 29

Naţional Sebiş – ACSO Filiaşi 3-0 (1-0)
AFC Hermannstadt 2 – Internaţional Băleşti 9-0 (4-0)
Centrul Naţional de Pregătire Timişoara – Millenium Giarmata 7-4 (3-0)
Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – Şoimii Lipova 1-5 (0-3)

Gloria Lunca Teuz Cermei – CNS Cetate Deva
CSM Lugoj – ACS Şirineasa
CSM Şcolar Reşita – ACS Ghiroda

CS U Craiova 2 a stat

SERIA A V-A, ETAPA 29

Avântul Reghin – AS FC Universitatea Cluj 1-4 (0-2)
Gaz Metan Mediaş 2 – FC Avrig 0-6 (0-2)
Unirea 1924 Alba Iulia – CS Iernut 3-2 (2-1)

19 mai, ora 17:00

Industria Galda – Unirea Tăşnad

Unirea Dej – Performanţa Ighiu
ACS Fotbal Comuna Recea – Sănătatea Cluj

Metalurgistul Cugir – Viitorul Ghimbav 3-0
Viitorul s-a retras în pauza de iarnă şi va pierde toate meciurile returului la “masa verde”